Praėjusią savaitę Lietuvoje siautė audra Junis. Virto medžiai, buvo plėšomi stogai, žaibavo.
Audra neapsiėjo be skaudžių pasekmių – ant važiuojančio automobilio užvirtus medžiui žuvo penkių vaikų tėvai.
Audros padariniai sukrėtė žmones
Dar viena Lietuvą sukrėtusi istorija – ant istorinio namo Gabrijolų kaime užvirto senas uosis. Virsdamas medis sutraiškė namo stogą ir paliko name gyvenusį 86-erių Vytautą praktiškai be namų.
Vytauto istorija taip sukrėtė lietuvius, kad Neries regioninio parko direkcija atidarė sąskaitą paramai namo remontui rinkti.
„Visiems labai skaudu dėl šios nelaimės. Nuo tada, kai sužinojome apie nelaimę, tiek parko direkcija, tiek seniūnija stengiamės padėti kuo galime, bendraujame su p. Vytautu. Ieškome būdų, kaip kuo operatyviau pagelbėti bent laikinai uždengti stoge atsivėrusį plyšį, o tada – ir pakeisti stogo dangą, suremontuoti sugadintas stogą laikančias konstrukcijas“, – „Facebook“ rašo Neries regioninis parkas.
Sąskaita aukų rinkimui jau atidaryta, direkcijos darbuotojai dar ketina aukas rinkti gyvai. Nuo pirmadienio buvo galima už auką Vytautui apsistoti „Neries trobelėje“.
Be to, ieškomos įmonės, prekiaujančios mediena, stogo danga arba tiesiog galinčios prisidėti pagalba dirbant. Galintys prisidėti turėtų kreiptis Neries regioninio parko „Facebook“, el. paštu [email protected] arba telefono numeriu 8 686 18617.
Aukoti galima LT247300010171178240, UGNIUS NARUTIS, Swedbank. Sąskaitą atidarė Grabijolų kaimo bendruomenė namo stogo atstatymui.
Jau suaukota daugiau nei 10 tūkst. eurų, namo remontas jau pradėtas.
Pajūris žalą skaičiuos vėliau
Prasiautusi audra stipriai aptalžė pajūrį. Stiprus vėjas ir aukštos bangos išplovė paplūdimius ir kaip mat apgadino ten buvusias konstrukcijas.
BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki pasakoja, kad pastarosios dienos yra tik ledkalnio viršūnė. Audros pajūrį talžo jau kokius du mėnesius.
„Audros prasidėjo nuo sausio pradžios – šilti orai ir vakarų vėjai. Arba audros plaudavo kopas, infrastruktūrą, arba vakarų vėjai. Jūroje pakilo vandens lygis. Kaip iš mokslininkų girdėjome, pakilo apie 60 cm. Su kiekviena audra vis labiau plaunamos kopos ir infrastruktūra, apžvalgos, poilsio aikštelės, laiptai, takai, sporto įrenginiai paplūdimiuose“, – tv3.lt pasakoja A. Siakki.
Be jau minėtų nuostolių, siaučianti jūra išplovė labai daug smėlio. Dėl to paplūdimiuose atsivėrė netikėti dalykai – rasta metalo konstrukcija, betoniniai šulinio žiedai. Šiuos įstaigos darbuotojams teko išvežti.
Šimtai įvykių
Minėtos nelaimės – tikrai ne vienintelės, kurias atnešė prasiautusi audra. Daugybė incidentų nebuvo aptarinėjami viešumoje. Draudimo bendrovės skaičiuoja per pastarąsias dienas sulaukusios kelių šimtų kreipimųsi dėl stichijų padarytų žalų atlyginimo.
Pavyzdžiui, „Lietuvos draudimas“ nuo praėjusios savaitės penktadienio Lietuvoje užfiksavo 460 nelaimių dėl audrų. Pasak bendrovės Operacijų departamento vadovo Artūro Juodeikio, nuostoliams atlyginti jau yra rezervuota 240 tūkst. eurų, tačiau prognozuojama, kad skaičiai dar augs ir galutinė suma sieks daugiau nei 300 tūkst. eurų.
Draudimo bendrovė „ERGO“ nuo vasario 12 d. sulaukė daugiau kaip 170 užklausų. Kaip sako bendrovės Žalų administravimo departamento direktorius Baltijos šalyse Gytis Matiukas, šioms žaloms atlyginti rezervuota daugiau kaip 55 tūkst. eurų.
„Ši žiema išsiskiria, nes nė vieną žiemą tokių dažnų audrų neturėdavome. Šiais metais tai jau ketvirta. Į „Lietuvos draudimą“ kreipiasi žmonės iš visos Lietuvos, dominuoja Kauno rajonas, Vilniaus rajonas.
Pastebime, kad esant dideliam vėjui nukenčia ir automobiliai, ir būstas. Svarbu saugoti savo turtą ir nenumoti ranka į specialistų, tarnybų perspėjimus bei prognozes“, – tv3.lt pasakoja A. Juodeikis.
Daugiausia pranešimų dėl vėjo padarinių
Draudimo bendrovių specialistai teigia, kad pastarosiomis dienomis gyventojai daugiausiai registravo su stipriu vėju susijusias žalas. Kaip pasakoja „ERGO“ atstovas G. Matiukas, vieni žmonės pranešė, kad stiprus vėjas sulaužė lango pavėsinės metalinę konstrukciją, kiti kad audra sugadino kaminą, stogo dangą.
Dar vieni gyventojai pranešė, kad galingas vėjas su šaknimis išvertė eglę, o ši virsdama užgriuvo ant sūpynių ir pavėsinės.
Vis dėlto „If“ draudimo bendrovės „If“ turto žalų grupės vadovė Ieva Rapkauskė pastebi, kad šios audros metu žmonės buvo kiek atsargesni.
„Pastebėjome, kad po šios audros klientai rečiau kreipėsi dėl nukentėjusių daiktų lauke, kaip batutai, baldai. Žmonės, ypač patyrę nuostolių per praėjusias vėtras, šiai buvo geriau pasirengę ir kaip galėjo iš anksto pasirūpino savo turto saugumu“, – tv3.lt teigia I. Rapkauskė.
Kad vėjas didelių nuostolių nepridarytų, saugumo priemonių reikia imtis iš anksto.
„Labai svarbu prirakinti bet kokius lauko baldus arba juos įnešti į vidų, kad būtų apsaugotos namų sienos bei langai nuo skraidančių sunkių daiktų. Didelis vėjas pakelia vazonus, batutus, lauko baldus, kurie gali išmušti namų langus, sugadinti automobilius – jūsų ir kaimynystėje esančius.
Ši audra labiausiai pakenkė namų stogams, kiemo statiniams, šiltnamiams. Taip pat būtina saugoti automobilius ir nestatyti jų po dideliais, senais medžiais, audra apgadino ir automobilius“, – pataria „Lietuvos draudimo“ atstovas A. Juodeikis
Nuostolių atnešė vanduo ir žaibas
Vis dėlto pastarosios dienos įtemptos ne tik dėl stipraus vėjo, bet ir dėl potvynių bei žaibų.
„ERGO“ atstovas G. Matiukas pasakoja, kad pastarosiomis dienomis pastebėtas vandens padarytų žalų šuolis.
„Iš gyventojų sulaukėme daugybės pranešimų apie tokias žalas: dėl audros vanduo užliejo ar apsėmė rūsius ir juose esančius daiktus, patalpas (Kauno raj., Raseinių raj.), po stiprios liūties pro stogą ėmė skverbtis vanduo į butą, varvėti nuo lubų (Rietavas, Domeikava, Kretingalė, Vilnius), po naktį įvykusios liūties kanalizacijos vamzdynų turinys prasiveržė pro vamzdžius ir apsėmė patalpos grindis (Vilnius), stiprus vėjas atlenkė stogo skardą prie kamino, o dėl liūties susikaupęs vanduo palei apsauginę stogo plėvelę nubėgo į namo koridorių, susikaupė po sienų dažais“, – sako G. Matiukas.
Draudimo bendrovės „If“ turto žalų grupės vadovė I. Rapkauskė išskiria dar vieną gamtos stichiją, šiomis dienomis atnešusią žmonėms nemažai nuostolių.
„Vieną iš nemaloniausių praėjusios savaitės žalų sukėlė žaibavimas. Į gyvenamojo namo stogą pataikęs žaibas įplieskė gaisrą, o nuostoliai sieks apie 10 tūkst. eurų. Laimei, žmonės nenukentėjo“, – pasakoja „If“ atstovė.
Draudimo bendrovių atstovai patyrusiems žalą gyventojams pataria kviesti avarines tarnybas, saugoti savo turtą ir jei įmanoma bandyti mažinti nuostolį.
Vėliau nuostolius svarbu nufotografuoti ir kreiptis į draudimo bendrovę. Pašnekovai pabrėžia, kad draudimas ištikus nelaimei gali padėti finansiškai.