P. Gražulis džiaugiasi sudalyvavęs didžiausiame konservatyviųjų politinių jėgų renginyje CPAC (angl. Conservative Political Action Conference), į kurį susirenka tūkstančiai dalyvių iš JAV ir kitų pasaulio šalių.
„Tai yra labai svarbus renginys, sakyčiau, vienas reikšmingiausių pasaulyje“, – įspūdžiais dalijasi P. Gražulis.
Į didžiausią respublikonų suvažiavimą europarlamentaras pateko gavęs kvietimą per pažįstamus.
„Kadangi buvau D. Trumpo štabo Lietuvoje pirmininkas, į štabą įėjo Amerikos lietuviai, kai kurie buvę nemaži veikėjai“, – sako politikas.
Taigi praėjusį antradienį P. Gražulis verslo klase išskrido į Vašingtoną ir netrukus atsidūrė tarp ryškiausių respublikonų bei kitų pasaulio lyderių.
Europarlamentaras vardija scenoje matęs Italijos premjerę Giorgią Meloni, Argentinos prezidentą Javierą Milei, gausybę kongresmenų. Sako, buvęs prie pat, „gal per penkis metrus“ nuo E. Musko, J. D. Vance'o ir D. Trumpo.
„Aš esu dėkingas. Tikrai ne kiekvienam pasiseka pabūti šalia D. Trumpo. Gal kokie penki metrai, ne toliau. Taip pat ir nuo E. Musko, ir nuo kitų lyderių. Be abejo, džiaugiuosi, kad taip įvertintas esu“, – tikina P. Gražulis.
Tiesa, kai kurių asmenybių, kurias tikėjosi pamatyti, neišvydo.
„Man atrodė keista, kad, atrodo, toks D. Trumpo draugas yra Vengrijos premjeras. Deja, jo nebuvo, jis nedarė pranešimo“, – sako P. Gražulis, nors viešai prieinamuose šaltiniuose Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas nurodytas kaip vienas iš pranešėjų.
Pasakoja, ką išgirdo iš Trumpo
Respublikonų suvažiavime P. Gražulis nesėdėjo rankų sudėjęs – klausėsi pranešimų, mezgė kontaktus.
„Per vieną dieną būdavo po 30 pranešimų, o trys dienos buvo skirtos vien pranešimams“, – pasakoja P. Gražulis.
P. Gražulis sako labiausiai laukęs D. Trumpo kalbos ir ką jis pasakys apie Ukrainą. Nors apie ją JAV prezidentas užsiminė trumpai, vienas dalykas P. Gražulį nudžiugino.
„Jis pasakė, kad „ant dienų“ su Ukraina bus pasirašytas susitarimas. Tai mane nudžiugino. Man atrodo, kad viskas bus gerai, viliuosi, kad viskas bus gerai“, – sako europarlamentaras.
Minimas dokumentas – JAV ir Ukrainos susitarimas dėl mineralinių išteklių kaip dalis pastangų užbaigti karą su Rusija. Šiuo susitarimu JAV būtų suteiktos galimybės naudotis Ukrainos gamtiniais ištekliais mainais į pagalbą saugumo srityje.
„Dar pasakyčiau, kad kokie 30 proc. visų pasisakymų buvo skirti vertybiniams klausimams: šeima, kova su narkotikais. D. Trumpas dar kartą aiškiai pabrėžė, kokia nesąmonė yra begalinės lytys, kas čia jas išgalvojo? Jis dar kartą pabrėžė, kad jokiose varžybose moterų vyrai nedaužys. Visi, kas kalbėjo – ir G. Meloni, ir E. Muskas – pabrėžė tuos dalykus“, – pasakoja P. Gražulis.
Atskleidė, ką respublikonai mano apie Lietuvą
P. Gražulis netgi dalyvavo ir uždaresniuose pokalbiuose.
„Pabendravau su Amerikos lietuviais, tais, su kuriais kūrėme [D. Trumpo] rinkiminį štabą, ambasadoriais. Aš vienintelis, kaip Lietuvos štabo vadovas, buvau pakviestas į E. Musko renginį. Nedidelis renginukas, bet demokratai sužinojo ir surengė mitingą prieš E. Muską“, – pasakoja P. Gražulis.
„Pabendrauti labai malonu, atsiranda naujų kontaktų. Labai įdomiai – apie Lietuvą, jos poziciją, kokios dabar politinės jėgos. Kiek aš supratau, jie patys labai gerai orientuojasi“, – priduria jis.
Tiesa, su pačiu E. Musku nepasikalbėjo.
„Jis neatvyko. Aš tikėjau, kad atvyks, bet neatvyko. Buvo kiti jam labai artimi žmonės. Tikėkimės, kad tai ne paskutinė kelionė, kad susitiksime dar ne kartą“, – viliasi P. Gražulis.
Paklaustas, ką vidiniuose respublikonų rateliuose išgirdo apie Lietuvą, P. Gražulis įvardijo, už ką amerikiečiai mus giria ir kritikuoja.
„Iš tos pozicijos, kad Lietuva skiria krašto apsaugai daugiau lėšų nei bendrai Europos Sąjunga, tuo klausimu – labai gerai. Bet tie dalykai, kad yra prarastos vertybės, nusigręžta nuo savo šakų ir yra atėjusi cenzūra – jie tą irgi mato. Ir jie žino, kad Lietuvoje pagal statistiką 80 proc. bijo išsakyti savo nuomonę viešai. [Respublikonai] sako, čia yra labai blogai, taip neturėtų būti“, – teigia P. Gražulis.
„Aš nesakau, kad mes tapome Baltarusija, bet einame link to“, – priduria Lietuvoje ne vieną kartą teistas politikas.
Įteikė peticiją
Pats europarlamentaras pas respublikonus atvyko ne šiaip sau. Iki kelionės P. Gražulis rinko parašus ir prašė teisėsaugos pasigailėti teisiamųjų riaušių byloje prie Seimo.
Pasak P. Gražulio, akmenis mėtę, lazdomis langus daužę riaušininkai buvo išprovokuoti. Europarlamentaras bando įrodyti, kad riaušės prie Seimo savo esme atitinka Kapitolijaus šturmą.
„Į mane kreipėsi Šeimų sąjūdis, kurie yra teisiami, kurie 2021 m. rugpjūčio 10 d. suorganizavo mitingą. Jie labai įdomiai rašo ir aš pritariu 100 proc.: jie sutapatina Šeimų sąjūdį su ta diena, kai buvo užpultas Kapitolijus“, – kalba P. Gražulis.
Dėl riaušių prie Seimo prokuroras prašo 33-ims kaltinamiesiems skirti realias laisvės atėmimo bausmes. Dar 52-iems skirti laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant.
P. Gražulis nori, kad kažkas tuos žmones nuo atsakomybės atleistų, nes neva riaušių jokių nebuvo, nors Seimo langai dužo, akmenys skraidė ir riaušininkai priešinosi policijai bei viešojo saugumo tarnybai.
Todėl P. Gražulis nutarė kreiptis į aukščiausius JAV vadovus ir peticiją perduoti pačiam D. Trumpui. Visgi dokumentą P. Gražulis įsiūlė, nors ir ne JAV prezidentui.
„Buvo kongresmenų būrelis. Kada mes kalbėjomės, aš tą laišką perdaviau. Jie pažadėjo tą laišką perduoti, kad jis pasiektų tą, ką reikia. O kam reikia – ar Trumpui, ar Vance‘ui – tikrai jei tą laišką gavo“, – tikina europarlamentaras.
Tačiau kaip P. Gražulis susikalbėjo su amerikiečiais? Juk anglų kalbos jis nemoka.
„Aš buitine kalba susišneku, didelės problemos nėra“, – teigia P. Gražulis.
Pasirodo, ir vertėjų ne visada buvo šalia: „Ne visada buvo žmogus. Buvo lietuvių, kurie padėdavo, bet nebuvo didelės problemos.“
Vasario 19–22 d. vykusioje CPAC konferencijoje nedalyvavo nei Lietuvos prezidentas, nei premjeras, nei Seimo pirmininkas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!