• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maisto papildų rinka šiandien kaip niekada plati, o noras juos vartoti žmonėms tik auga. Vis tik dietistė Vaida Kurpienė įspėja, kad riba plona – vartojant netinkamus preparatus ne tik vėjais paleidžiami pinigai, bet ir galima prisižaisti su sveikata.

Maisto papildų rinka šiandien kaip niekada plati, o noras juos vartoti žmonėms tik auga. Vis tik dietistė Vaida Kurpienė įspėja, kad riba plona – vartojant netinkamus preparatus ne tik vėjais paleidžiami pinigai, bet ir galima prisižaisti su sveikata.

REKLAMA

Pasak jos, nors dabar yra tikrai labai gerai papildų, ypač kalbant apie ilgaamžiškumo puoselėjimą, kurie sprendžia tam tikras problemas, tačiau netinkamas jų vartojimas neleis pasiekti rezultatų.

„Yra tokia įdomi statistika, kuri gal nėra labai tiksli, bet puikiai atspindi situaciją. Kai specialistai rekomenduoja žmonėms vieną ar kitą papildą arba vaistą, iš jų tik pusė nueina ir nusiperka juos. Iš tos pusės nusipirkusiųjų ir parsinešusių namo tik pusė atidaro pakuotę ir išgeria pirmą dozę. 

REKLAMA
REKLAMA

Iš tos pusės, kurie atidarė pakuotę, tik pusė išgeria visą kursą, ir vėlgi tik pusė jų preparatus išgėrė tada, kada reikėjo, tiek, kiek reikėjo ir taip, kaip reikėjo. Tad maisto papildas gali būti labai geras, bet reikia laikytis rekomendacijų, kaip jį vartoti“, – konferencijoje „LOGIN 2025“ kalbėjo ji. 

REKLAMA

Pirmiausia susitvarkyti su bazinių elementų stygiumi

Pasak specialistės, viena didžiausių klaidų yra ta, kad žmogus puola vartoti įvairius preparatus visų pirma nesusitvarkęs bazinių dalykų.

V. Kurpienės aiškinimu, yra medžiagų, kurių trūksta devyniems iš dešimties asmenų: tai būtų vitaminas D, Omega-3 riebalų rūgščių (konkrečiai EPR – eikozapentaeno rūgštys), geležis (moterims), varis (kam trūksta), magnis (kai reikia).

REKLAMA
REKLAMA

„Tada visi kiti papildai, ką jūs geriate, didele dalimi įeina ir išeina. Taigi savo pinigus jūs tiesiog išmetate. Kitas dalykas, mes labai dažnai įsivaizduojame, kad žinome, ko mums trūksta. Pavyzdžiui, jei atsirado raumenų mėšlungis, dažniausiai padarome išvadą, kad trūksta magnio. 

Bet gali trūksti kalio, kalcio, natrio, vitamino D ar B grupės vitaminų. Tai jei gersime daug magnio, problema neišsispręs, o mes galvosime, kad magnis blogas arba jo reikia daugiau“, – dėstė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokios didžiausios klaidos vartojant maisto papildus?

Dietistė ragino, jei jau vartojami kažkokie preparatai, kada tik įmanoma, matuoti pokyčius, nes kitu atveju poveikį apčiuopti sunku. „Ypač tais atvejais, kai rodikliai gali keistis labai nestipriai, ką galima išmatuoti tik kraujo tyrimais, nes tai yra objektyvu. 

REKLAMA

Kitas dalykas, aišku, reikia žinoti, ką matuoti, pavyzdžiui, daug kas tikrina kalcį, o reikia tikrinti jonizuotą kalcį. Taip pat tikrina Omega-3 ir Omega-6 santykį, o reikia padaryti vienuolikos riebalinių rūgščių tyrimą. (...) Elemento ar vitamino gali trūkti, gali būti per daug, gali trūkti tragiškai. To nežinant galime gerti ir vitaminą D, ir Omega-3, bet rezultato nepasieksime“, – dėstė ji.

REKLAMA

„Kitas dalykas, mes labai dažnai įsivaizduojame, kad žinome, ko mums trūksta.“

Be kita ko, specialistė atkreipė dėmesį, kad prieš vartojant papildus vertėtų pasitarti su gydytoju, mat norma, kuri parašyta ant pakuotės, toli gražu gali nebūti norma asmeniškai tam žmogui.

„Paskutinė klaida, kurią daro 99,99 proc. žmonių, tai nematuoja, kas vyksta po to. Įprastai pasidaro tyrimus, mato trūkumą, išgeria kalną papildų arba vaistų, atsistato ir po to vėl kelis metus nieko nedaro. Tada vėl būna duobė ir taip banguojame visą laiką užuot pakėlę iki normos vidurio ir tai išlaikę“, – pastebėjo V. Kurpienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neapsigaukite įsigydami maisto papildus

Jei tyrimai jau padaryti ir žmogus žino, ko jam reikia, dietistė įspėjo aklai nepulti pirkti bet kokio produkto, kur, kaip nurodoma, yra mums reikalingos medžiagos.

„Paimkime patį paprasčiausią pavyzdį – stemplės ir skrandžio gleivinei sutepti reikia šaltalankių aliejaus. Nueinu į vaistinę jo nusipirkti, bet neskaitau sudėties, nes juk ir taip aišku – čia šaltalankių aliejus. Tačiau realiai gali būti tik pusė jo, nes kita dalis yra gražią spalvą suteikiantis geras antioksidantas, dažiklis beta karotenas ir 50 proc. rafinuoto saulėgrąžų aliejaus.

REKLAMA

„Būtina rinktis tai, kas man, o ne kaimynui, draugui reikalingiausia.“

Kitas pavyzdys – pakuotėje perskaitome, kad yra ypač tyro alyvuogių aliejaus, tad iš karto darome prielaidą, kad ten yra ir polifenolių, tačiau kartu galime matyti, kad nėra nurodyta, kiek jų yra. Tuo metu kito gamintojo pakuotėje aiškiai nurodomas polifenolių kiekis, tai reiškia, kad jų yra tiek ir ne mažiau“, – atkreipė dėmesį dietistė.

REKLAMA

Koncentracija ir poveikis gali būti skirtingi

Pasak V. Kurpienės, viešojoje erdvėje gausu aprašymų apie įvairių augalų – cinamono, ciberžolės, imbiero – visokeriopą naudą sveikatai.

„Pavyzdžiui, pasiskaičius matai, kad ciberžolė gerai visam – ir mikrobiotai, ir svorį reguliuoja, ir saugo nuo vėžio. Pažiūrėjus mokslinius tyrimus išties matome, kad ji mažina gliukozės kiekį, gerina insulino jautrumą, mikrobiotą ir daro daug kitų gerų dalykų. Tačiau vienas svarbus niuansas – visi moksliniai tyrimai yra daromi su standartizuotu ekstraktu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitaip sakant, kiekviename augaliniame produkte yra tam tikros veikliosios medžiagos – vienoje ar kitoje šalyje, jei augalas skirtingai išaugęs ar kita rūšis, tų veikliųjų medžiagų bus kiek skirtingai ir gali skirtis net kelis kartus. Tai reiškia, kad ir poveikis skirsis kelis kartus.

Standartizuotas ekstraktas yra toks, kuriame tam tikros medžiagos bus tam tikras kiekis ir visada galėsime palyginti ir prognozuoti, ką jis mums darys. Žiūrėkime, kas užrašyta papilduose – viename jų tiesiog parašyta, kad įdėta ciberžolės, dar net natūrali! Ar kas žino nenatūralią?“ – kalbėjo ji. 

REKLAMA

Pateikusi kito papildo pavyzdį pranešėja iliustravo, kad jame gi jau įdėta ciberžolių miltelių ir žaliosios arbatos lažų ekstrakto: „Bet, žiūrėkime, pagal ką jis standartizuotas – kofeiną. Tai reiškia, gamintojas garantuoja, kad šitame papilde visada bus tam tikras kofeino kiekis. Imame trečią papildą ir čia jau yra 4 ekstraktai, nurodomas tiek jo, tiek medžiagos kiekis. Bet atkreipkite dėmesį, niekas nerašo, kad tai yra standartizuotas ekstraktas.“

REKLAMA

Dozė gali skirtis priklausomai nuo tikslų

Dietistė atidžiai paragino rinktis ir tai, koks jums reikiamo elemento cheminis junginys yra maisto papilde.

„Pakalbėkime apie tą patį magnį – jo yra 11 cheminių junginių, kai kurie jų tinka tik naudoti išoriškai, kiekvienas jų skirtingai veikia ir yra įsisavinimas. Pavyzdžiui, magnio oraratas pasisavinamas tik 15 proc., bet jis labai gerai numalšina skrandžio rūgštį, tai viskas priklauso nuo to, kokiu tikslu jį vartojame. 

REKLAMA
REKLAMA

Magnio citratas ir bisglicinatas skirtas raumenims, pastarasis yra pasisavinamas geriau. Tačiau vėlgi ant pakuotės reikia žiūrėti, kokia yra dozė. Labai dažnai junginiai turi dar papildomų poveikių, pavyzdžiui, citratas turi vidurius laisvinantį poveikį, kam kažkam gal ir būtų malonus poveikis, bet kitam – ne. Taigi būtina rinktis tai, kas man, o ne kaimynui, draugui reikalingiausia“, – kalbėjo V. Kurpienė.

Be kita ko, ji pridūrė, kad kiekvieno papildo dozės gali skirtis priklausomai nuo to, ką norime juo pasiekti – trūkumui atkurti, palaikyti reikiam kiekiui ar tiesiog šiaip.

„Žmogus galvoja, kad geria kalcį, o jo papilde tėra 10 proc. dienos normos, kas praktiškai yra nieko. Kita vertus, ar daugiau visada yra geriau? Nebūtinai. Viename ilgaamžiškumo papildų yra 5000 proc. vitamino B12 paros normos. Šis papildas skirtas atletams, o tiems, kurie sėdi prie kompiuterio, visai netinka“, – įspėjo dietistė.

Ji įspėjo, kad ypač vartojant papildus, kurie skirti grožiui – plaukams, nagams, odai, derėtų prieš tai pasidaryti kraujo tyrimus, mat B grupės ir kai kurių kitų vitaminų labai dažnai yra perdozuojama.

„Kalbant apie Omega-3 papildus, vėlgi imkime tris pavyzdžius, (...) matome, kad eikozapentaeno rūgšties kiekis gali skirtis net 9 kartus. Taigi visada turite žinoti, kiek, ko jums tiksliai reikia ir ką norite spręsti. Mano nuostatos pasirenkant papildus yra labai sudėtingos – svarbi ne vien tik dozė, bet ir ar gamintojas turi savo mokslinius tyrimus. 

Pradėkite nuo to, kiek tiksliai viskas parašyta ant etiketės – jei ten chaosas, jau rekomenduočiau susilaikyti. Darykitės kraujo tyrimus prie ir po papildų vartojimo, turėkite savo specialistą, su kuriuo reguliariai peržiūrite savo kraujo tyrimus ir nusprendžiate, ką ir kaip reikėtų keisti“, – patarė ji. 

REKLAMA
Cia jau kiekvienam reikia but gydytoju nes pas gydytojus kiekviena menesi nepateksi ir niekas tau tyrimu nedarys isgerus kursa papildu.vienu zodziu reiktu apsigyvent gydymo istaigoj.parasyt labsi lengva,bet igyvendint ponios patarimus neimanoma.
skirti "maisto papildai" yra nekokybiški ir neveiksmingi
Pagyrūne, žiūrėk, kad atėjus laikui nesubankrutuotum!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų