• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už lango pavasariui vis dar kovojant su žiema savo vietos neužleidžia ir įvairūs virusai. Vienas tokių, aktyviau būtent plintančių žiemos pabaigoje-pavasario pradžioje yra parvovirusas. Kai kurie tėveliai pastebi, kad Vilniaus ugdymo įstaigose kaip tik fiksuojama daugiau tokių atvejų. Specialistai įspėja, kad šis tymus galintis imituoti virusas pavojingiausias ne vaikams, o nėščiosioms ar silpno imuniteto žmonėms.

Už lango pavasariui vis dar kovojant su žiema savo vietos neužleidžia ir įvairūs virusai. Vienas tokių, aktyviau būtent plintančių žiemos pabaigoje-pavasario pradžioje yra parvovirusas. Kai kurie tėveliai pastebi, kad Vilniaus ugdymo įstaigose kaip tik fiksuojama daugiau tokių atvejų. Specialistai įspėja, kad šis tymus galintis imituoti virusas pavojingiausias ne vaikams, o nėščiosioms ar silpno imuniteto žmonėms.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jegelevičienė portalui tv3.lt pasakojo, kad parvovirusinė infekcija nėra nauja liga, tačiau dabar jai tiesiog tenka daugiau dėmesio, mat susirgimo pradžia gali būti panaši į tymų.

Tymai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje dabar yra „ant bangos“, tad dėl parvovirusui būdingos panašios eritemos – tam tikrų bėrimų – gal tiesiog atkreipiama daugiau dėmesio ir daugiau identifikuojama šios ligos atvejų“, – kalbėjo specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, nors abiejų virusų atveju bėrimas prasideda nuo veido ir vėliau plinta į kūną, parvovirusas turi išskirtinį bruožą – ryškiai raudonai išberiami žandai.

REKLAMA

„Liga prasideda nuo nestipraus karščiavimo, galvos skausmo, bet po kelių dienų išryškėja stiprus žandų raudonis. Tai – išskirtinis ligos požymis“, – kalbėjo E. Jegelevičienė.

Sergamumo neseka

Vis tik NVSC atstovė negalėjo komentuoti situacijos dėl sergamumo šiuo viruso masto ugdymo įstaigose.

„Ji nėra įtraukta į tų ligų, kurių statistiką reikėtų stebėti, sąrašą. Taip, gydytojai tokią diagnozę įrašo, bet tikrai negaliu komentuoti, kokio lygio šiuo metu yra sergamumas. Situacija Europos Sąjungos (ES) šalių mastu kai kur yra panaši, nes ne visos šalys renka šią informaciją. Ir norint išsiaiškinti, kokia situacija ES mastu, labai sudėtinga. 

REKLAMA
REKLAMA

Ši liga pavojinga besilaukiančios moterims iki 20-os nėštumo savaitės. Šiuo laikotarpiu parvovirusas gali sukelti persileidimą arba vaisiaus vandenligę.

Bet, kaip ir minėjau, tais atvejais, kai yra tymai, nes apie šios ligos kiekvieną atvejį gydytojas turi kuo greičiu informuoti. Kadangi tymai turi būti patvirtinti laboratoriškai, ne tik pagal simptomus, tai kartais turime tokių atvejų, kai tymai perkvalifikuojami į parvovirusinę infekciją“, – dėstė specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad dėl šios priežasties, stebint sergamumo tymais pakilimą, gali augti ir parvoviruso atvejų skaičius.

„Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, yra fiksuota, kad Danija, Airija, Nyderlandai, Norvegija, Prancūzija stebi parvoviruso padidėjimą“, – nurodė E. Jegelevičienė. 

Pavojingiausias nėščiosioms ir su silpnesniu imunitetu

Pasak NVSC atstovės, šis virusas plinta oro-lašeliniu, kontakto būdu, per kraują ir yra pakankamai užkrečiamas, todėl būtina nepamiršti laikytis higienos taisyklių, laikytis kosėjimo-čiaudėjimo etiketo, vengti liesti akis. Skiepų nuo šio viruso nėra.

REKLAMA

„Sergamumui įtakos turi ir sezoniškumas – žiemos ir ankstyvo pavasario laikotarpiu šios ligos atvejų padaugėja“, – kalbėjo ji.

Parvovirusas turi išskirtinį bruožą – ryškiai raudonai išberiami žandai.

Nors daugiausiai šis virusas plinta tarp vaikų darželiuose ar mokyklose, tačiau užsikrečia ir suaugusieji. Pavojingiausias parvovirusas yra būtent nėščiosioms ir silpnesnį imunitetą turintiems, daug gretutinių ligų turintiems žmonėms:

REKLAMA

„Ši liga pavojinga besilaukiančios moterims iki 20-os nėštumo savaitės. Šiuo laikotarpiu parvovirusas gali sukelti persileidimą arba vaisiaus vandenligę. Taip pat šis susirgimas aktualus ir imunosupresiniams žmonėms, turintiems kraujo ligų, nes yra įrodyta, kad gali sukelti stiprią anemiją.“

Vaikai gi paprastai perserga virusu kaip viena iš infekcinių ligų, gydymas būna simptominis malšinant galvos skausmą ar aukštesnę temperatūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apie 20 proc. pacientų yra besimptomiai, tai praserga ir nieko net nepajaučia“, – pridūrė E. Jegelevičienė. 

Bėrimo spalva kiek skiriasi nuo tymų

Vaikų ligų gydytoja Indrė Plėštytė-Būtienė patvirtino klinikinėje praktikoje pastebinti padaugėjusius parvovirusinės infekcijos atvejus, tačiau ramino, kad tai yra vaikų lengvai prasergama liga.

„Tikrai yra daugiau parvovirusinės infekcijos atvejų, bet jų eiga tikrai lengvesnė nei tymų. Jei verstume iš anglų kalbos, ši liga būtų apibūdinama kaip antausį gavusio žando sindromas. Tad šiuos vaikus kartais vadiname ir „braškytėmis“ – kartais nebūtina būna didelis karščiavimas, sloga, gali tik kiek gerklė parausti ir išberia.

REKLAMA

Tymų ir eiga sunkesnė, yra ir karščiavimas, ir konjunktyvitas, kosulys. Ir bėrimas daugiau yra plytų spalvos, o susirgus parvovirusu daugiausiai būna paraudę žandai“, – kalbėjo ji.

Pasak gydytojos, jei vaikas skiepytas nuo tymų, atsiradus tokiems simptomams tėvams nereiktų labai išsigąsti. 

„Tėvai daug teiraujasi, ar gali parvovirusu susirgęs vaikas eiti į kolektyvą, nes yra nesutarimų šiuo klausimu. Literatūroje yra rašoma, kad tik išberti vaikai gali eiti į kolektyvą ir neapkrės. Bet, kita vertus, jei vaikas išgertas, serga, rekomendacija būtų vis tiek pabūti namie“, – I. Plėštytė-Būtienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų