Diplomatas konservatorius Žygimantas Pavilionis teigia, kad TBT išduodamas arešto orderį B. Netanyahu neatsižvelgė į aplinkybių ir įvykių visumą.
„Manau, kad nebuvo atsižvelgta į visą kontekstą, kuris šiuo metu vyksta Izraelyje ir visą blogio ašies puolimą prieš Izraelį. Mes turėtume žvelgti šiek tiek ir į ateitį“, – naujienų portalui tv3.lt sako politikas.
Anot Ž. Pavilionio, šiuo atveju Lietuvai taip pat reikia atsižvelgti ir į santykius su JAV.
„Matote, jeigu mes norime turėti gerus santykius su Vašingtonu, kuriam santykiai su Izraeliu bus turbūt numeris vienas prioritetų sąraše, atitinkamai ir Irano grėsmė sumažinimas, turėtume bent jau neskubėti formuluoti savo pozicijų. Pasaulis keisis ir jis gali keistis nebūtinai mums palankia linkme.
Tuo labiau, kad jau esame prisivirę košės su savo naująja koalicija, turbūt pirmą kartą nuo Antrojo pasaulio karo padarę tokį judesį – pasikvietę į Vyriausybę ir koaliciją antisemitus. Tai jau turėsime daug problemų tarptautinėje erdvėje. Jeigu norime dar šiek tiek jų pagausinti, pulkime į glėbį šiems sprendimams“, – komentuoja Ž. Pavilionis.
Visgi konservatorius viliasi, kad Lietuva nesiims sprendimų, kurie ilguoju laikotarpiu pakenktų Lietuvai ir jos santykiams su strateginiais partneriais.
„Aš manau, kad bus proto, atsargumo ir supratimo, kas yra mūsų strateginiai partneriai tame ateities pasaulyje, kuriame mes nežinia kaip išgyvensime“, – priduria Ž. Pavilionis.
Pavilionis: tarptautinė teisė tiesiog neegzistuoja
Nors TBT laikomas svarbiausia nepriklausoma institucija, kovojančia už tarptautinę teisę, Ž. Pavilionis tikina, kad tokios institucijos yra pernelyg paveiktos autokratinių režimų ir iš esmės neatstovauja teisingumui.
„Šiuo metu galiu konstatuoti, kad nėra tarptautinės tvarkos ar sistemos, kuri gina tokias valstybes nuo tokių panašių užpuolimų. Jungtinės Tautos iš esmės yra perimtos autokratinių režimų. Tarptautinė teisė, kaip matėme visi, su Guterreso (Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso – red. past.) vizitu pabučiuojant žiedą Putinui (Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui – red. past.) ir atsiklaupiant prieš jį ne vieną kartą tiesiog neegzistuoja“, – teigia Ž. Pavilionis.
„Kur buvo visa tarptautinė teisė ir jos gynėjai, kai buvo okupuotas Sakartvelas, Ukraina pirmą kartą, antrą kartą ir kur jis bus, aki tankai pajudės į Vilnių? Mes turime apie mąstyti ir turime jungti jėgas su tais, kurie gina laisvės iš tikrųjų“, – priduria jis.
Tad konservatorius ragina „triskart pagalvoti“ prieš priimant sprendimus ir formuojant oficialią šalies poziciją. Mat Lietuva, anot Ž. Pavilionio, jau susigadino savo įvaizdį turėdama valdančiąją koaliciją su dėl neapykantos kurstymu prieš žydus teisiamu Remigijumi Žemaitaičiu ir jo partija „Nemuno aušra“.
„Problemos dažnai yra kuriamos mūsų priešų, o šioje planetoje mes esame tik septyni procentai demokratiškai gyvenančių žmonių, kurie yra nuolat puolami autokratijų, kurios jau nepasitenkina, kad mes tik gyvename šalia. Jos aštriai skverbiasi į mūsų vidų, mus žudo, mus nuodija, mus dalina. Taigi triskart pagalvokime prieš kiekvieną sprendimą tarptautinėje erdvėje. Tuo labiau, kad nuo pirmųjų žingsnių net nepatvirtinus Vyriausybę mes tiek prisidirbom rudais daiktais į savo kelnes, kad nežinau, kaip pasirodysime viešumoje“, – apibendrina Ž. Pavilionis.
Motuzas mano, kad orderio reikšmė yra simbolinė
Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas, buvęs Lietuvos ambasadorius Rusijoje socialdemokratas Remigijus Motuzas sako, kad TBT arešto orderį B. Netanyahu yra sunku vertinti vienareikšmiškai.
„Pirmiausia, dėl to, kad mes negalime kvestionuoti tokių organizacijų sprendimo. Kita vertus, vienu atveju sakome, kad tai yra gerai, kitu atveju – kad tai yra blogai, kai išduodami tokie orderiai“, – teigia politikas.
Vis dėlto R. Motuzą kiek nustebino, kad orderis išduotas ne tik Izraelio premjerui ir buvusiam gynybos ministrui, bet ir vienam iš „Hamas“ lyderių.
„Šiek tiek stebina, kad toks arešto orderis išduotas ir „Hamas“ vadovybei. „Hamas“ yra prilyginama Izraelio valstybės vadovui“, – pažymi R. Motuzas.
„Bet, kaip minėjau, mes negalime komentuoti, turime gerbti tokių tarptautinių organizacijų sprendimus“, – priduria jis.
Nors TBT narės privalo vykdyti įsipareigojimus, šiandien tai nereiškia, kad B. Netanyahu yra suimamas, ir vargu, ar jis bus areštuotas vėliau. Todėl TBT sprendimą R. Motuzas laiko simboliniu.
„Tai yra tam tikras įspėjimas ir signalas dėl žmogaus teisių pažeidimų, dėl to, kad šiandien kenčia žmonės, žūsta vaikai, neteikiama humanitarinė pagalba ir t. t. Aš manau, kad kartu tai yra ir dėmesio atkreipimas į tai, kas šiuo metu vyksta“, – sako URK pirmininkas.
Ar Netanyahu Lietuvoje būtų suimtas?
TBT įsipareigojimus privalo vykdyti visos šalys, kuriose yra įsigaliojęs Romos statutas. Taigi, jei asmuo, kuriam TBT išdavė arešto orderį, atvyksta į vieną iš šių valstybių, ši savo ruožtu privalo jį perduoti Teismui.
Tačiau įsipareigojimai nėra lygūs veiksmams – valstybė pati spręstų, ar išduoti asmenį, kuriam skirtas arešto orderis. Pats TBT negali priversti valstybę vykdyti prisiimtus įsipareigojimus.
Tiesa, įmanomas ir kitas variantas – politikas, kuriam TBT išdavė arešto orderį, gali pats pasirodyti Hagoje. Taip nutiko tik vieną kartą istorijoje. Hagoje pats pasirodė nusikaltimais žmoniškumui kaltintas Kenijos prezidentas Uhuru Kenyatta. Tiesa, jis buvo išteisintas.
Tad kokį realų poveikį turės šis arešto orderis? Anot R. Motuzo, tokia vieša deklaracija, kad dėl Izraelio veiksmų Gazos Ruože reikalaujama tribunolo, gali paskatinti sėsti prie derybų stalo.
„Mes žinome – visuose klasikiniuose kariniuose konfliktuose išeitis vis dėlto yra derybos. Manau, kad ir šis arešto orderio išdavimas turėtų paskatinti kuo greičiau sėsti prie derybų stalo ir stengtis baigti šį karinį konfliktą“, – teigia R. Motuzas.
URM: Netanyahu išduotas tarptautinis arešto orderis turi būti vykdomas
TBT ketvirtadienį išdavus arešto orderius B. Netanyahu, buvusiam Izraelio gynybos ministrui ir vienam „Hamas“ vadui, Užsienio reikalų ministerija (URM) sako, kad šie sprendimai turi būti vykdomi.
„Teismo sprendimai yra privalomi šalims narėms vykdyti. Teismui išdavus suėmimo orderį, jo vykdymas yra privalomas visose TBT Romos statuto šalyse arba tose valstybėse ar teritorijose, kurios pripažįsta TBT jurisdikciją“, – BNS perduotame komentare nurodė ministerija.
Pasak jos, Lietuva nuosekliai remia ir palaiko TBT veiklą, gerbia šio teismo nepriklausomumą ir nešališkumą.
Kaip pažymėjo URM, Romos statutas Lietuvoje įsigaliojo 2003-ųjų rugpjūtį, šiuo metu jo šalimis yra 125 pasaulio valstybės. Pastaroji prie jo prisijungė Ukraina, kurioje Statutas įsigalios nuo kitų metų sausio 1 dienos.
Romos statutas – tarptautinė sutartis, kuria įsteigtas TBT.
Taigi, remiantis TBT sprendimu, jei B. Netanyahu atvyktų į kurią nors iš minėtų 125 šalių, įskaitant ir Lietuvą, jis turėtų būti areštuotas. Visgi Ž. Pavilionis tikisi, kad tokių veiksmų neteks matyti.
„Tikėkimės išvengti tokių susidūrimų su Izraeliu. Tikėkimės, kad neatsidursime tokioje situacijoje, nes nacionaliniai interesai turėtų būti statomi į priekį“, – sako jis.
Joe Bidenas Izraelio premjero arešto orderį pavadino „nežmonišku“
JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį paskelbtame pareiškime Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduotus aukščiausių Izraelio lyderių arešto orderius pavadino „nežmoniškais“.
„Kad ir ką TBT manytų, tarp Izraelio ir „Hamas“ nėra jokio lygiavertiškumo“, – pareiškė Bidenas, kai tarptautinis tribunolas išdavė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto arešto orderius dėl įtarimų karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui.
„Visada stosime kartu su Izraeliu prieš grėsmes jo saugumui“, – pridūrė prezidentas.
Būsimasis išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike'as Waltzas socialiniame tinkle X gynė Izraelį ir pažadėjo „tvirtą atsaką į TBT ir JT antisemitinį šališkumą sausio mėnesį“.
Nei JAV, nei Izraelis nėra TBT narės, abi šalys atmeta jo jurisdikciją.
Kitų šalių reakcijos: Orbanas pakvies Netanyahu
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, kurio šalis rotacijos tvarka pirmininkauja Europos Sąjungai, penktadienį pareiškė pakviesiantis B. Netanyahu atvykti į Vengriją ir ignoruoti TBT arešto orderį.
„Vėliau šiandien pakviesiu Izraelio ministrą pirmininką poną Netanyahu apsilankyti Vengrijoje ir garantuosiu, jei jis atvyks, kad Tarptautinio Baudžiamojo Teismo sprendimas Vengrijoje neturės galios ir mes nesilaikysime jo sąlygų“, – valstybiniam radijui sakė V. Orbanas.
Tuo metu Argentinos lyderis pareiškė, kad TBT išduodama B. Netanyahu ir jo buvusio gynybos ministro arešto orderius „nepaiso“ šalies teisės į savigyną.
„Argentina „pareiškia visiškai nesutinkanti“ su sprendimu, kuriuo „nepaisoma Izraelio teisėtos teisės į savigyną nuo nuolatinių teroristinių organizacijų, tokių kaip „Hamas“ ir „Hezbollah“, atakų“, – sakoma prezidento Javiero Milei pareiškime socialinės žiniasklaidos tinkle X.
EP pirmininkas: TBT arešto orderiai Netanyahu, Gallantui ir Deifui yra „privalomi“
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas pareiškė, kad ketvirtadienį Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduoti Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu, jo buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto ir „Hamas“ kariuomenės vado Mohammedo Deifo arešto orderiai yra „privalomi“ ir turi būti vykdomi.
„Tai nėra politinis sprendimas. Tai teismo, teisingumo teismo, tarptautinio teisingumo teismo sprendimas. O teismo sprendimas turi būti gerbiamas ir vykdomas“, – sakė Josephas Borrellis per vizitą Jordanijos sostinėje Amane.
„Šis sprendimas yra privalomas ir visos valstybės, visos teismo šalys, tarp kurių yra visos ES narės, yra įpareigotos įgyvendinti šį teismo sprendimą“, – sakė jis po bendros spaudos konferencijos su Jordanijos užsienio reikalų ministru Aymanu Safadi.
TBT žingsnis dabar teoriškai apriboja B. Netanyahu judėjimą, nes bet kuri iš 124 teismo valstybių narių privalėtų jį suimti savo teritorijoje.
Rugpjūčio pradžioje Izraelis pranešė, kad liepos mėnesį per oro antskrydį Gazos pietinėje dalyje nukovė M. Deifą, tačiau „Hamas“ jo mirties nepatvirtino.
Teismas teigė, kad išdavė arešto orderį, nes prokurorui nepavyko nustatyti, ar M. Deifas yra miręs, ar ne.
Kitą mėnesį J. Borrellis savo postą perduos įpėdinei Kajai Kallas.
TBT išdavė Netanyahu arešto orderį
TBT lapkričio 21 d. išdavė Izraelio premjero Benjamino Netanyahu, jo buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto ir „Hamas“ pareigūno arešto orderius. Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu tapo oficialiai ieškomu asmeniu, pareiškė teisių gynimo grupė „Amnesty International“.
„Rūmai išdavė arešto orderius dviem asmenims – Benjaminui Netanyahu ir Yoavui Gallantui – dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, įvykdytų mažiausiai nuo 2023-ųjų spalio 8-osios iki mažiausiai 2024-ųjų gegužės 20-osios, tos dienos, kai prokuratūra pateikė prašymus išduoti arešto orderius“, – sakoma Hagoje įsikūrusio TBT pareiškime.
Jame priduriama, kad arešto orderis taip pat buvo išduotas „Hamas“ kariniam vadui Mohammedui Deifui.
Iš pradžių prašyta išduoti trijų „Hamas“ pareigūnų arešto orderius, tačiau politinis lyderis Ismailas Haniyeh ir Yahya Sinwaras, kurį „Hamas“ paskyrė vietoj jo, žuvo.
Apie M. Deifo mirtį irgi buvo paskelbta, tačiau TBT prokurorai sako ir toliau rinksiantys apie jį informaciją, nes esą neaišku, ar jis gyvas, ar ne.
Kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui
Orderiai išduoti dėl kaltinimų karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui dėl karo Gazos Ruože ir 2023 metų spalį „Hamas“ prieš žydų valstybę surengto išpuolio, kuris paskatino Izraelio puolimą palestiniečių teritorijoje.
Dėl šio sprendimo B. Netanyahu ir kiti asmenys tampa tarptautiniu mastu ieškomais įtariamaisiais. Tikėtina, tai dar labiau apsunkins pastangas derėtis dėl paliaubų, kad būtų nutrauktas daugiau kaip 13 mėnesių trunkantis karas.
Tačiau orderių praktinės pasekmės gali būti ribotos, nes Izraelis ir jo pagrindinės sąjungininkės Jungtinės Valstijos nėra TBT narės, o keli „Hamas“ pareigūnai nužudyti per konfliktą.
TBT vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas gegužę pareiškė siekiantis, kad būtų išduoti islamistų grupuotės „Hamas“ vadeivų bei Izraelio vadovų, įskaitant ministrą pirmininką B. Netanyahu, arešto orderiai.
K. Khanas taip pat paprašė išduoti orderius aukščiausiems „Hamas“ lyderiams dėl įtarimų karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. B. Netanyahu ir kiti Izraelio lyderiai pasmerkė TBT vyriausiojo prokuroro prašymą kaip gėdingą ir antisemitinį.
JAV prezidentas Joe Bidenas taip pat peikė prokurorą ir išreiškė paramą Izraelio teisei gintis nuo „Hamas“. Palestiniečių grupuotė taip pat pasmerkė šį prašymą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!