Per tyrimą sulaikytų kvaišalų vertė juodojoje rinkoje siekia apie 900 tūkst. eurų, pranešė MKT.
Tyrimą kontroliuojantis prokuroras Vilniaus apygardos prokuratūros 3–iojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Gedvydas Vaivada per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė, kad iš konfiskuoti kiekio būtų galima pagaminti 34-35 tūkst. dozių. Šie iš Amerikos atsiųsti narkotikai, ypač kanapės. yra geresnės kokybės, nei kiti į Lietuvą patenkantys narkotikai.
Narkotikai daugiausia platinti Vilniuje, veikė kelios asmenų grupės, tarpusavyje koordinavusios savo veiksmus.
Pareigūnai teigia susidūrę su naująja nusikaltėlių karta, kuri savo veiksmus traktuoja kaip verslą, bet ne kaip labai sunkų nusikaltimą.
Įtariamieji yra jauno amžiaus, 18-20 metų, kai kurie nusikaltimus vykdė dar būdami nepilnamečiais.
Pašto siuntos su narkotikais buvo atsiiminėjamos paštomatuose. Narkotikai platinti Vilniuje ir jo apylinkėse, pačiose įvairiausiose vietose (pvz., fiksuoti bandymai kvaišalus pristatyti į įkalinimo įstaigas).
Paprastai narkotikai buvo kur nors paslepiami, po to pirkėjams nurodant slaptaviečių koordinates. Kad pirkėjams būtų lengviau surasti kvaišalus, kartais šios vietos buvo pažymimos purškiamais aerozoliniais dažais nupiešiant specialius sutartinius grafičių ženklus.
Kvaišalai (dažniausiai kanapės, supakuotos po 2 – 2,5 kg pakete) buvo skirti Lietuvos vidaus juodajai rinkai, kurioje šios amerikietiškos kanapės vertintos kaip geresnės kokybės „produktas“: 1 g įprastų kanapių „gatvės kaina“ siekia apie 10 eurų, o amerikietiškos pardavinėtos po 20–30 eurų už gramą.
Šis tyrimas pradėtas dar 2023 m. gegužę, kai MKT Narkotikų kontrolės skyriaus pareigūnai fiksavo staigų kvaišalų kontrabandos siuntų iš JAV pagausėjimą. Ankstesniais metais pašto siuntų su narkotikais kiekiai iš šio regiono buvo nežymūs (skaičiuotos vienetais), o pernai jau sudarė didesnę dalį – 40 proc. visų siuntų.
Reaguodami į situaciją MKT pareigūnai pradėjo tyrimą, kurio metu demaskavo kvaišalų kontrabandininkų tinklą. Kelios asmenų grupės, koordinuodamos savo veiksmus, dideliais kiekiais siuntėsi ir (daugiausia Vilniuje) platino narkotikus.
Tyrimas vyko sudėtingai, nes narkotikų kontrabandininkai buvo iki minimumo sumažinę bet kokį fizinį kontaktą. Su siuntėjais bendravo vadinamajame tamsiajame internete (darknet), atsiskaitė kriptovaliuta, o platinimui kūrė specialius uždarus kanalus telegram socialiniame tinkle.