Jau vykstant karui, „Vilpra“ produkcijos į Kirgiziją eksportavo už milijoną eurų. Pats Ignas Vėgėlė tyrimą vadina pritemptu ir kondicionierių eksportą lygina su braškių pardavimu turguje. O štai muitinė jau vykdo „Vilpros“ apskaitos patikrinimą.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Nuotrauką, kurioje Ignas Vėgėlė burną užsiklijavęs lipnia juosta, kandidatas paviešino prieš beveik savaitę. Tai buvo išankstinė aliuzija į žurnalistinį tyrimą apie Vėgėlės šeimos verslo peripetijas, nors jas tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ su Andriumi Tapinu paviešino tik šiomis dienomis.
O tyrimo išvados skelbia, kad šildymo sistemomis prekiaujanti „Vilpra“ galėjo apeidinėti sankcijas Baltarusiai, kai kondicionierius pernai ir užpernai galimai fiktyviai vežė į Kirgiziją.
„Kompanija „Vilpra“ didelėm apimtim eksportavo kondicionierius į Kirgiziją. Tik tarptautinė prekybos statistika rodo, kad Kirgizija tokio kondicionierių kiekio neįsivežė. Visų antra, mes matom, kad prekybos šuolis į Kirgiziją įvyksta kaip tik tada, kai įsigalioja ES sankcijos ir draudimas eksportuoti kondicionierius į Baltarusiją“, – pasakoja „Sienos“ vadovas Šarūnas Černiauskas.
Sutartys tarp Kirgizijos ir „Vilpros“ kelia įtarimų
Kirgizija dažna eksporto kryptimi popieriuose esą tapo, kai dėl Ukrainos užpuolimo Rusijai ir Baltarusiai Vakarai pritaikė sankcijas. Tačiau kirtus Lietuvos sieną kontrolės, kur iš tikrųjų keliauja produkcija, praktiškai nebelieka. Tyrimo dokumentai rodo dviejų milijonų eurų vertės sandorius į Kirgiziją. Pati įmonė žurnalistams įvardijo kiek didesnę nei milijono eurų sumą.
„Mes klausėm apie tą 2 mln. kontraktą, ar jis buvo išpildytas, ar ne. „Vilpra“ tiktai atsakė, kad jos apyvarta su Kirgizija 2022 m.–2023 m. kartu sudėjus yra kiek daugiau nei milijonas eurų“, – teigia Š. Černiauskas.
Pasak Šarūno Černiausko, itin didelių klausimų kelia ir Kirgizijos įmonės, su kuriomis „Vilpra“ sudarė sutartis.
„Tai yra dvi Kirgizijos įmonės, iš kurių viena registruota dar nepastatytam pastate, o kita registruota 8 aukštų pastato 13 aukšte. Mes parodėm mūsų surinktus duomenis aibei ekspertų ir jie visi sako, kad čia yra visa puokštė sankcijų apeidinėjimo požymių“, – tikina „Sienos“ vadovas.
Apie tolimesnius Vėgėlės veiksmus pasisako ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Priekaištai, kaltinimai, įtarimai yra. Dabar paties kandidato prievolė yra paneigti šituos įtarimus, pasakyti, kad jie yra neteisingi“, – sako Gitanas Nausėda.
Vėgėlė visus kaltinimus atmeta
Ignas Vėgėlė bet kokius šeimos verslui mestus įtarimus neigia, o tyrimą vadina kažkieno užsakytu.
„Šitas tyrimas yra pritemptas, šitas tyrimas yra akivaizdžiai nuteiktas, kad būtų paveikta politinė sistema. Trys savaitės liko iki rinkimų, trys savaitės. Nepilnos. Nėra absoliučiai jokio fakto pateikto, kur įrodytų įmonės kaltę“, – situaciją komentuoja kandidatas į prezidentus I. Vėgėlė.
Klausiamas, ar gali faktais įrodyti, kad „Vilpra“ sankcijų neapeidinėjo, Vėgėlė pats atsako klausimais.
„Bet kokiam žmogui prieikit ir pasakykit – „tu esi vagis“. Ir apie ką žmogus turi aiškintis, kad jis nėra vagis? Kokiu būdu?“, – klausia kandidatas Vėgėlė.
Kandidatas į prezidentus aiškina, kad verslas negali kontroliuoti, kur keliauja jau parduotos prekės. O kodėl „Vilpros“ eksporto į Kirgiziją ir Kirgizijos importo skaičiai nesutampa, tikina nežinantis.
„Iš jūsų nusiperka braškes. Kur jie deda tas braškes turguj, ar sau į pilvą, ar vaikui į pilvą įdeda, ar mamai nuveža, ar patys atsistoja ir perpardavinėja braškes. Ar nežinau, ką“, – sako I. Vėgėlė.
Šeima remia kandidato rinkiminę kampaniją
Politologas Vėgėlės reakciją į kaltinimus vadina gynybine.
„Ta reakcija yra labai karšta ir labai aklai gynybinė, kas, sakyčiau, tik stiprina abejones dėl to, kaip labai skaidriai veikia tas šeimos verslas“, – komentuoja politologas Ignas Kalpokas.
„Vilprai“ vadovauja Igno Vėgėlės brolis Martynas Vėgėlė, o pagrindinis akcininkas – jų tėvas Algirdas Stasys Vėgėlė. Šeima kandidato kampanijai pervedė beveik 40 tūkst. eurų – ketvirtadalį visų aukų.
„Taip, galima sakyti, kad ne paties kandidato, o šeimos verslas. Bet turint omenyje, kad jo šeima, gaunanti pajamų iš to verslo, yra svarbiausi jo paties rinkiminės kampanijos rėmėjai, čia sąsajos, gal ir netiesioginės, bet egzistuoja“, – tikina politologas.
„Vilpra“ dar pirmadienį išplatino pranešimą, kad nevykdo jokios prekybos nei su Rusija, nei su Baltarusija. Tuo metu Lietuvos muitinė jau atlieka „Vilpros“ ūkinės komercinės veiklos, jos apskaitos ir finansinės atskaitomybės patikrinimą.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.