Graikijos kairiojo sparno politikas Yanis Varoufakis Miuncheno saugumo konferenciją pavadino „bizarre bazaar“ – groteskišku balaganu. Panašiai ją įvertino ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas bei Vengrijos ir Slovakijos vadovai Viktoras Orbanas ir Robertas Fico. Estai prisimena EKRE (Estijos konservatyvioji liaudies partija) perspėjimą, esą, krizės atveju, iš europiečių sąjungininkų sulauksime vien aimanų.
Y. Varoufakis nutaisė pašaipią miną, matydamas, kaip ES vyriausioji įgaliotinė Kaja Kallas, „prieš dvi savaites reikalavusi Rusijos suskaidymo, dabar bando kalbėti apie taiką su šia šalimi, pasiekiamą susėdus prie derybų stalo.“
Taigi, pašaipūnų užtenka ir be mūsų. Prezidento Emmanuelio Macrono paskubomis sušauktas Europos pajėgų vadų susitikimas Paryžiuje atrodė kaip pažeminimas. Argi ne ką tik baigėsi susitikimas Miunchene? Nei Prancūzijos prezidentas, nei tuojau pat į jo kvietimą atsiliepę ministrai pirmininkai taip ir nepaaiškino, kokia buvo tikroji to skubaus susibėgimo priežastis. Vis dėlto, Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas atskleidė tiesą, lygiai kaip suomiai atskleidė Stalino ultimatumą Žiemos karo išvakarėse. Prieš keletą dienų, kaip paaiškėjo, Europos šalys iš Baltųjų rūmų gavo anketą su klausimais, į kuriuos atsakydamos turėjo nurodyti, kokių karinių ir ekonominių veiksmų yra pasirengusios imtis, kad pasipriešintų Rusijai.
Kiekviena šalis atskirai. Ne Europos Sąjunga (ES) plius Londonas ir Oslas.
JAV įsitikino, kad ES yra nepajėgi pasipriešinti Vladimirui Putinui. Briuselis pasiūlė išleisti obligacijų, kad būtų galima padidinti išlaidas gynybai. Vokietija ir Nyderlandai tokį sumanymą blokavo. Buvęs Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Ruttė, dabar einantis NATO generalinio sekretoriaus pareigas, išvykdamas iš Miuncheno apgailestaudamas užsiminė: „Viešai aptarinėti čia karinius klausimus – anaiptol ne pati geriausia idėja!“
Tikra tiesa. Europos valstybių lyderiai, kaip paaiškėjo, nematė reikalo pasikalbėti su respublikonais prieš JAV rinkimus. Vienintelis Viktoras Orbanas ne kartą apsilankė Mar-a-Lago pas Donaldą Trumpą, tuo metu uoliai kedenusį plunksnas. Ir būtent V. Orbano mintys nuskambėjo Miunchene JAV viceprezidento J. D. Vance’o pasakytoje kalboje. Išgirdome ir V. Orbano jau išsakytą susirūpinimą dėl boikoto prieš proputiniškai nusiteikusį kandidatą į prezidentus rinkimuose Rumunijoje, ir dėl atsisakymo patenkinti Vokietijos partijos AfD prašymą, kurio esmė – leisti proputiniškiems nacionalistams dalyvauti Miuncheno konferencijoje.
Europos lyderiai neprivalo stengtis perprasti verslininko Trumpo ir jo aplinkos? Tuojau padėsime!
J. D. Vance’as išpeikė britus dėl pamintų krikščioniškųjų vertybių ir atkreipė dėmesį į migrantų musulmonų Europai keliamas problemas. Kas kelia nerimą katalikui respublikonui?
Nerimą kelia grėsmė, kurią J. D. Vance’as vienoje nacionalkonservatorių konferencijoje išreiškė štai kaip: liberali vyriausybė pavers Angliją dar viena musulmoniška šalimi, turinčia branduolinį ginklą!
Tad kaip pasaulį mato J. D. Vance’as, žmogus, kuris perims JAV prezidento pareigas, jei kas nors atsitiks prezidentui D. Trumpui, asmuo, sukėlęs šoką Miuncheno konferencijos dalyviams? J. D. Vance’as neteisingai supranta Dievo meilę. Kodėl neteisingai? Todėl, kad net pats popiežius pajuto pareigą priminti J. D. Vance’ui, ką iš tikrųjų reiškia katalikų pripažįstama dorybė ordo amoris – tvarkinga meilė, arba meilės tvarka. J. D. Vance’as rašė: „Visų pirma, aš myliu savo šeimą, savo aplinką ir savo šalies žmones. Už tūkstančių mylių esančių svetimų žmonių kančios, pagal Dievo mokymą, lieka kažkur toli, ar ne?“
Popiežius Pranciškus paaiškino, kad ordo amoris reiškia Dievo meilę visų žmonių, taigi, ir imigrantų, sieloms
Tačiau, jei popiežius būtų kaip nors paraginęs stabdyti kruvinus V. Putino nusikaltimus, Ispanija ir kitos katalikiškos ES šalys susitikime Paryžiuje būtų su užsidegimu pademonstravusios savo karinę galią. Europos pajėgų pagalba, kurios tikėjosi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, neatėjo. Vietoje jos siūlomi „taikdariai“, nors tikrą taiką galėtų garantuoti visai kitokio pobūdžio jėga – Europos vykdomas atgrasymas Ukrainos teritorijoje.
JAV supratimas ir parama įgavo gyvybinės svarbos. Jei Ukraina, Baltijos šalys ir kitos valstybės negaus iš JAV palydovų duomenų, reikalingų norint atremti Rusijos puolimą ar likviduoti Rusijos raketų sistemas ir aerodromus, nutaikyti HIMARS bus sudėtinga.
Europos pažadai didinti išlaidas gynybai – tiktai miglos pūtimas. Procentais nepakariausi, duodamas man interviu sakė buvęs D. Trumpo patarėjas Johnas Boltonas. „Rheinmetall“, „Thyssen-Krupp“ ir kitos Vakarų ginklų gamyklos nepajėgia susidoroti net su dabartiniais užsakymais.
Socialistas Olafas Scholzas atkakliai reikalauja išsaugoti amerikietišką pasaulio tvarką...
Kodėl Europos lyderius nustebino tai, ką Miunchene apsilankęs JAV valstybės sekretorius Marco Rubio pasakė jau prieš kurį laiką? Akivaizdu, kad jie neskaitė M. Rubio pareiškimų, paviešintų JAV užsienio reikalų ministerijos svetainėje – nuostatos, kad liberali pasaulio tvarka, už kurią sumokėjo amerikiečiai, yra klaida, ir tos tvarkos laikai eina į pabaigą!
D. Trumpas yra milijardierius, Niujorko nekilnojamojo turto magnatas. Toks pat yra ir Steve’as Witkoffas, D. Trumpo atstovas derybose dėl karo veiksmų nutraukimo Gazos Ruože ir Ukrainoje. D. Trumpo atstovai susitikimuose Europoje ir Artimuosiuose Rytuose turi ribotus įgaliojimus. Savo atstovo Rusijai ir Ukrainai generolo Keitho Kelloggo D. Trumpas apskritai nesiuntė į derybas su Rusijos delegacija Saudo Arabijoje. J. D. Vance’o, gynybos sekretoriaus Pete’o Hegsetho ir S. Witkoffo pareiškimai, visų pirma, atspindi jų pačių supratimą apie Baltųjų rūmų šeimininko norus.
Tiek P. Hegsethas, tiek J. D. Vance’as suskubo pakoreguoti tai, ką pasakė europiečiams. Esminį patikslinimą J. D. Vance’as pateikė „The Wall Street Journal“.
Verslininkas Trumpas laukė, kol Zelenskis pasirašys susitarimą dėl Ukrainos žemės išteklių pasidalijimo su JAV
JAV viceprezidentas pareiškė: „D. Trumpo taikos sutartis su Rusija visiems sukels šoką.“
Taigi, „Ohtuleht“ pagarsinta prielaida yra ne ką prastesnė už bet kurią Europoje. Mažai tikėtina, kad mūsų aukšto rango lyderiai atidžiai seka Ukrainos žiniasklaidą. O juk leidinyje NV buvo rašyta, kad V. Putinas pakvietė Kinijos pramonininkus į okupuotą Donbaso teritoriją. Taigi, Šanchajaus, Čongčingo ir kitų Kinijos didmiesčių bendrovių kasybos įranga jau paruošta Ukrainos ličio, titano ir kitų metalų gavybai.
Galbūt kaip tik todėl D. Trumpas taip skubiai pasiūlė Kyjivui 500 mlrd. JAV dolerių vertės sutartį dėl naudingųjų iškasenų perdavimo JAV? Ar teisiniu požiūriu V. Zelenskis gali pasirašyti dokumentą, suteikiantį amerikiečiams teisę į Ukrainos turtą net V. Putino okupuotose teritorijose? (Sovietmečiu gautais duomenimis, rodančiais, kur ir kiek lobių slepia Žemė, disponuoja Maskva. Ji, beje, turi ir Estijos geologinių tyrimų rezultatus dar iš Estijos SSR laikų).
Jei jau spėlioti, tai su užmoju! Gal D. Trumpas tikisi parduoti diktatoriui V. Putinui idėją, kad vietoj kinų okupuotame Donbase galėtų darbuotis amerikiečių įmonių kalnakasiai, tuo pat metu atliksiantys ir taikdarių vaidmenį abipus laikinosios fronto linijos?
Tiek planas išvaryti arabus iš Gazos Ruožo, tiek reikalavimas atiduoti JAV pusę Ukrainos gamtinių išteklių D. Trumpo galvoje užgimė netikėtai. Pagal jo knygą „Sandorio menas“ išeitų, kad kitas galimas verslininko D. Trumpo žingsnis – derybų nutraukimas. „Jūs nepatenkinti? Gerai, užsiimkite tuo patys!“ D. Trumpas žino iš patirties, kad kita pusė tokiu atveju sugrįžta prie derybų stalo nunarinta galva.
Pagaliau, įmanomas ir ne toks drastiškas spėjimas: D. Trumpo gali laukti kartus nusivylimas. Skirtingai nei jo paties ir jo atstovo S. Witkoffo turtai, V. Putino sukauptos gėrybės nėra pastangų verslo srityje rezultatas. Jo aplinka pralobo Rusijos piliečių sąskaita, todėl Rusijai teikiami verslo pasiūlymai V. Putinui gali nepadaryti jokio įspūdžio.
Hansas H. Luikas yra žurnalistas, „Ekspress Grupp“, valdančios naujienų portalą Delfi bei naujienų agentūrą ELTA, įkūrėjas ir pagrindinis akcininkas
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!