Tokį Konstituciją keičiantį įstatymo projektą antradienį registravo liberalas Andrius Bagdonas, jį palaikė dar 71 parlamentaras tiek iš valdančiųjų, tiek iš opozicijos.
„Šalyje šešiolikmečiai jau gauna asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gali dirbti, mokėti mokesčius, prisiima dalinę teisinę atsakomybę, jiems gali būti taikomas baudžiamasis kodeksas“, – išplatintame pranešime sakė A. Bagdonas.
„Švietimas Lietuvoje yra privalomas iki 16 metų amžiaus, todėl tokio amžiaus jaunuoliai yra pakankamai brandūs, kad galėtų dalyvauti rinkimuose“, – pridūrė jis.
Anot jo, ši Konstitucijos pataisa yra vienas iš žingsnių, norint modernizuoti rinkimų sistemą.
Kaip nurodoma projekto aiškinamajame rašte, Austrijos, Maltos, Estijos bei kai kurių Vokietijos regionų pavyzdžiai rodo, kad rinkiminio amžiaus sumažinimas turi teigiamos įtakos rinkimų sistemai.
Parlamentarai taip pat nurodo, kad apklausos ir tyrimai rodo, jog jaunimas nori dalyvauti demokratiniuose procesuose.
Pavyzdžiui, anot Lietuvos mokinių parlamento ir Lietuvos moksleivių sąjungos apklausų, 58 proc. moksleivių norėtų dalyvauti rinkimuose, jei jiems būtų leista balsuoti nuo 16 metų.
Konstitucijoje numatyta, kad norint keisti pagrindinį šalies įstatymą, išskyrus kelis jo straipsnius, turi būti svarstoma ir dėl jų balsuojama Seime du kartus.
Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka.