Kasmet dalis rusų bendruomenės Lietuvoje gegužės 9-ąją mini Pergalės prieš fašizmą dieną, lanko sovietų karių kapus, tuo metu tądien Europos šalys mini Europos dieną.
„Ji švenčiama kasmet gegužės 9-ąją, džiaugiamasi taika ir vienybe Europoje. Ši data minima 1950 m. Prancūzijos užsienio reikalų ministro Roberto Šumano pateikto istorinio pasiūlymo, kuriuo buvo nustatytas Europos bendradarbiavimo pagrindas, „Šumano deklaracijos“ metinės. R. Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga.
„2025 m. Europos diena yra ypatinga proga, nes švenčiame 75 metus nuo Šumano deklaracijos paskelbimo“, – skelbia Europos Sąjungos interneto svetainė.
Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas Eltą informavo, kad savivaldybė yra išdavusi tris leidimus penktadienį vyksiantiems renginiams.
16–18 val. planuojamos eitynės nuo Nepriklausomybės aikštės iki Rotušės aikštės Gedimino prospektu, per Katedros aikštę, Pilies ir Didžiąja gatvėmis. Šios eitynės skirtos Šumano deklaracijos metinėms ir Europos dienai paminėti.
Taip pat Europos dienai paminėti 11–13 val. vyks renginys Lukiškių aikštėje.
Gegužės 9 d. 18–20 val. baltarusiais Lietuvoje besirūpinanti organizacija „Dapamoga“ Boriso Nemcovo skvere prie Rusijos ambasados Vilniuje organizuoja protestą prieš karą Ukrainoje ir agresiją Baltarusijoje. Leidimas išduotas renginiui iki 50 žmonių.
Tuo metu policija rengiasi palaikyti tvarką per renginius ir užkirsti kelią neleistiniems veiksmams ir provokacijoms.
„Artėjant gegužės 9 d. policija ruošia pajėgas, stebi elektroninę erdvę, ruošia taktinius planus ir rengiasi užtikrinti viešąją tvarką įvairiuose vyksiančiose renginiuose. Pagrindinėse minėjimų vietose dirbs sustiprintos policijos pajėgos (uniformuoti pareigūnai, civiliai, dialogo grupė).
Daugiau pareigūnų dirbs tose vietose, kuriose galimi didesni susibūrimai, jie užtikrins viešąją tvarką, operatyviai reaguos į turimą ar gaunamą informaciją. Pareigūnai patruliuos ir stebės situaciją prie visų šią dieną didesnę trauką turinčių objektų (tarp jų ir Antakalnio kapinės). Šiai dienai signalų dėl galimų provokacijų policija nepastebi“, – atsakyme Eltai teigė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Tomas Bražėnas.
Renginių Pergalės dienos minėjimui neplanuojama
Sostinėje esančiose Antakalnio kapinėse palaidoti Antrojo pasaulinio karo dalyviai, kovoję Sovietų Sąjungos pusėje. Šiose kapinėse kasmet renkasi norintys paminėti Pergalės dieną. 2023 m. čia buvo išmontuotas paminklas sovietų kariams.
Kaip teigė Vilniaus miesto savivaldybės atstovas G. Grubinskas, jokie renginiai, kurių metu būtų minima Pergalės diena, nėra planuojami.
„Pranešimų apie susirinkimus ar prašymų išduoti leidimą susirinkimui, susijusių su Pergalės dienos minėjimu, savivaldybė nėra gavusi. Kaip ir kasmet, viešosios tvarkos pareigūnai stebės situaciją prie Antakalnio kapinių“, – rašoma G. Grubinsko atsakyme Eltai.
Praėjusiais metais buvo nustatytas pažeidėjas, į Antakalnio kapines atvykęs su sovietinės simbolikos ženklais. Jis buvo patrauktas atsakomybėn, ženklai su švarku buvo konfiskuoti.
„Gegužės 9 d. pareigūnai stebi socialinius tinklus ir pastebi suaktyvėjusią neteisėtą veiką, kai vartotojai savo viešose, lengvai prieinamose paskyrose dalinasi vaizdo įrašais, kuriuose vaizduojama draudžiama simbolika. Tokie asmenys nustatomi ir patraukiami atsakomybėn“, – sako policijos atstovas T. Bražėnas.
Administracinių nusižengimų kodeksas numato atsakomybę už nacistinių, komunistinių simbolių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą. Už SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, platinimas, naudojimas susirinkimuose, viešosiose vietose arba kitoks viešas demonstravimas, taip pat SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 700 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki vieno 1,2 tūkstančio eurų.
Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją yra minima Pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją. Antrasis pasaulinis karas baigėsi 1945 rugsėjo 2 dieną, kai kapituliavo Japonija.
Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
tokie "protestai" ,
tiesiog tai skirta pasirodyti prieš briuselio šeimininkus -tiesioginis bučkis į skylutę tarp dviejų pusrutulių.