Neįprastą vaizdelį nufilmavo panevėžietė pro savo buto langą Pramonės gatvėje ir išplatino internete. Matyti, kaip prie konteinerių privažiavę du vyrai iš komunalinių atliekų mašinos iškrauna kelis pilnus maišus ir juos nutempę prie konteinerių palieka. Pilietiškai panevėžietei kilo nuostaba kaip surinkti atliekas iš gyventojų turintys komunalininkai patys šiukšlina. Gėdinami miesto šiukšlių tvarkytojai suskubo aiškinti, kad darbuotojai kitaip ir negalėjo pasielgti.
„Konteineriuose buvo rastos auto detalės, kurios nėra mišrios komunalinės atliekos. Vadinasi mums tokias atliekas pristačius į mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius jas turėsim patys išrūšiuoti ir sutvarkyti kitais būdais. Tai vairuotojai pastebėję šias atliekas ir iškrovė iš šiukšliavežės ir paliko šalia konteinerių“, – teigia atliekų tvarkymo sk. atstovė Judita Vingilytė.
Esą tą dieną mišrių atliekų konteinerius tuštinę šiukliavežiai pastebėję į maišus sukrautas mašinų detales paliko jas išvežti rūšiuotojams. Nes patys tokių atliekų negali vežti į sąvartyną. Komunalininkai aiškina, kad dėl šios kurioziškos situacijos iš dalies kalti patys gyventojai. Jei žmonės prie konteinerių nekrautų kas papuola – tokių situacijų nenutiktų.
„Mišrios komunalinės atliekos yra tos kurios susidaro buityje, kurios nebegali būti panaudojamos arba perdirbamos ir jos yra šalinamos. Buitiškai tai yra maisto virtuvės atliekos, panaudotas tualetinis popierius, įvairūs kiti higienos panaudoti reikmenys. Jokiu būdu negalima dėti statybinių atliekų, didelių daiktų“, – sako J. Vingilytė.
Tačiau pasidairius prie konteinerių aikštelės matosi, kad čia suverstos įvairiausios šiukšlės. Maišai šlamšto, senų sulūžusių baldų, sušluotų lapų krūvos tiesiog pūpso gatvėje. Sutikti gyventojai tokia netvarka piktinasi. Nors patys ją ir padaro.
Štai kibirą lapų prisišlavęs panevėžietis drąsiai pila juos tiesiai į buitinių atliekų konteinerį užuot surinktus išvežęs į specialią žalių atliekų aikštelę. O štai, ką kalba sutikti gyventojai:
„Ko atsiklaust kur tokios didesnės kaip sofa ar kas nors. Cha, aikštelė yra bet miesto pokrašty.“
„Žiūriu, kad jau padėta kas negalima. Erzina o kodėl taip elgiasi žmonės? Atsakomybės neturi."
„Tai sovietų palikimas. Tikriausiai, nes teko važiuoti Klaipėdos g. yra paliktos smėlio dėžės metalinės, močiutė priėjusi atidarė ir meta šiukšles.“
Kad taip yra, sutinka ir miesto savivaldybės viešosios tvarkos specialistai. Didžiausia bėda, kad dalis panevėžiečių vis dar nenori rūšiuoti. O rūšiuoti reikia, kitaip šiukšlių surinkimas ir toliau brangs ir brangs. Tvarkos šiukšliadėžėse pasigenda ir komunalininkai.
„Rūšiuot tikrai mums reiks. Mes turim vykdyt įsipareigojimus, turim mažint mišrių atliekų kiekį, o tuo pačiu jų sumažėjus mažėtų ir sąvartynuose kiekiai. Dabar pastačius požeminius konteinerius pastebėjom, kad užsipildo pvz popieriaus gana greitai dėl to, kad paprasčiausiai nesulanksto dėžučių“, – pasakoja savivaldybės atstovė Vilija Gylienė.
„Mes matom, kad metai iš metų kiekiai šalia konteinerių aikštelių vis auga. Ir matom surinkėjai, kad kuo dažniau intensyviau mes vežam atliekas tuo daugiau tų atliekų šalia konteinerių atsiranda. Problema didžiulė“, – kalbėjo atliekų tvarkymo sk. atstovė Judita Vingilytė.
Iš dalies prie daugiabučių konteinerių įsišaknijusią šiukšlinimo problemą spręsti turėjo atsiradę požeminiai konteineriai. Tačiau rūšiuojantys žmonės pastebi, kad keisti įsisenėjusių įpročių gyventojai neskuba.:
„Nu sunkoka sunkoka matot kas darosi šiaip reikėtų rūšiuoti.“
„Gal reikėtų daugiau kamerų, atkreipti daugiau dėmesį kad daro negerai. Kad meta, šiukšlina ir paprasčiausiai bausti tokius žmones. Tik per piniginę suvaldysi.“
„Kaip pastebėjom primeta visko ir kilimas buvo įmestas ir obuolių krūva. Ir nuo dažų pakuotės ir statybinės atliekos jokiu būdu negalima mesti.“
Gyventojai didesnes pakuotes, statybų, butų ir patalpų remonto ar spintų kraustymo daiktus, pasenusius vaistus ir kitas pavojingas ne maisto atliekas turi gabenti štai į tokias didelių gabaritų aikšteles. Panevėžyje jos yra trys – Savitiškio, Senamiesčio ir Pilėnų gatvėse.
Kitaip pagavus šiukšlinant už rankos štai taip sviedžiant maišą prie konteinerio gresia užsidirbti baudą nuo 30 iki 600 eurų.