Seimas penktadienį ketino palaiminti pataisas, kuriomis numatoma šalyje esant ekstremaliai situacijai dviem dienomis prailginti balsavimą iš anksto ir įrengti daugiau balsavimo vietų Seimo rinkimuose.
34 Seimo nariai balsavo už, 5 susilaikė. Balsavimas dėl projekto nukeltas.
Ginčas dėl elektroninio balsavimo
Konservatorius Jurgis Razma atkreipė dėmesį, kad Seimas netikėtai priėmė pataisą, kuri Seimo rinkimuose įtvirtina elektroninį balsavimą. Dėl šios priežasties parlamentaras kolegas Seimo narius ragino nebalsuoti už numatomus pokyčius.
„Ką jūs įsivaizduojate, kad mes sugebėsime šitam pasirengti per likusį laiką? Tai kviečiu kolegas įstatymo projektą blokuoti nesiregistruojant. Nes negalima taip juokauti“, – sakė J. Razma.
Tuo metu Seimo narys Juozas Bernatonis tvirtino, kad pataisa neatsirado netikėtai. Jos prašė Lietuvos emigrantus ir išeivius vienijančios organizacijos.
„Noriu priminti Seimo nariams, kad yra Vyriausybės teikiama išvada dėl internetinio balsavimo Pasaulio lietuvių apygardoje. Yra pasaulio lietuvių visų organizacijų prašymai. <...> Neturime teisės atimti iš mūsų tautiečių teisės balsuoti“, – pastebėjo J. Bernatonis.
Seimo narys Edmundas Pupinis ironizavo, kad Seimo rinkimai pradeda panašėti į kompiuterinius žaidimus. Jo teigimu, negalima elektroninio balsavimo įtvirtinti paskubomis, nes tai būtų nesaugu.
„Čia ne žaidimai. Čia gali spręstis ir valstybės likimas. Ne per mėnesį tokie dalykai daromi. Mokslininkai pasisako, kad mažiausiai dvejus metus reikia testuoti tokią sistemą ir tik tada įgyvendinti“, – sakė E. Pupinis.
Replikuodamas E. Pupiniui, socialdarbietis Gediminas Kirkilas teigė, kad elektroninis balsavimas vienoje apygardoje leistų išbandyti šią sistemą.
„Be to, mes niekaip negalime, net ir siųsdami papildomai diplomatų, užtikrinti, kad periferijoje, pavyzdžiui, Airijos ar Anglijos šitie rinkimai pasiektų mūsų tautiečius. Antra, balsavimas paštu tikrai nėra saugesnis. Priešingai, greičiausiai“, – svarstė G. Kirkilas.
Konservatorius Andrius Kupčinskas pažymėjo, kad Lietuva kol kas yra visiškai nepasirengusi pereiti prie elektroninio balsavimo.
„Esmė yra, kad elektronine bankininkyste niekas neleidžia balsuoti. Jeigu jūs įsivaizduojate, kad galima per elektroninę bankininkystę, tai to tikrai negalima. Galima tiktai per ID korteles ir su jomis suteiktais kodais“, – sakė A. Kupčinskas.
Esminiai pokyčiai
Jei pataisoms būtų pritarta, šalyje paskelbus specialiąją situaciją balsavimas iš anksto vyktų pirmadienį, antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį iki rinkimų dienos nuo 8 iki 20 valandos apygardos rinkimų komisijos paskirtoje patalpoje.
Įprastomis sąlygomis išankstinis balsavimas vyksta dvi dienas: trečiadienį ir ketvirtadienį, jis organizuojamas tik savivaldybės pastate.
Taip pat Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu balsavimas rinkimų dieną apylinkėse, turinčiose daugiau kaip 3 tūkst. rinkėjų, vyktų toje apylinkėje papildomai įrengtoje patalpoje.
Šie pakeitimai Seimo rinkimuose galios visoje šalies teritorijoje arba jos dalyje paskelbus valstybės ar savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją arba ekstremalųjį įvykį, kai laikinai apribojama asmenų judėjimo laisvė arba nustatomos kitos specialios situacijos valdymo sąlygos.
Šiuo metu Lietuvoje galioja vasario pabaigoje dėl koronaviruso pandemijos paskelbta valstybės lygio ekstremali padėtis.
Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos skaičiavimais, Teisingumo ministerijos siūlymams įgyvendinti reikėtų apie 1,9 mln. eurų., dar apie 3 mln. eurų reikės rinkėjų asmeninės apsaugos priemonėms.
Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.