Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Vilmorus“ gruodžio 10–18 dienomis atliko šalies gyventojų apklausė, kurioje domėjosi visuomenės nuomonės apie institucijų ir politikų darbą bei jų populiarumą.
Labiausiai pasitiki ugniagesiais, mažiausiai – partijomis
Tradiciškai lietuviai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais – net 91,4 proc. apklaustųjų teigė, kad pasitiki ugniagesiais, o nepasitikinčiųjų dalis sudarė vos 1,2 proc.
Antroje vietoje pagal pasitikėjimą – policija. Pareigūnus palankiai vertina 65,3 proc. respondentų, neigiamai – 9,9 proc.
Labiausiai patikimų Lietuvos institucijų trejetuką užbaigia šalies kariuomenė. Kariais pasitiki 64,1 proc. apklaustųjų, nepasitiki – 11,4 proc.
Labiausiai nepatikimų institucijų sąrašo viršuje – politinės partijos. Jomis nepasitiki 59,8 proc. apklaustųjų, o pasitiki vos 6,7 proc.
Antrąją vietą užima Seimas, kuriam palankumą išreiškė vos 8,1 proc. respondentų, parlamentu nepasitiki – 56,8 proc.
Labiausiai nepatikimų institucijų sąrašo bronza atiteko Vyriausybei. Ministrų kabinetu pasitik 17,3 proc. apklaustųjų, nepasitiki – 47,8 proc.
Blogiau vertino tik Kubiliaus kabinetą
„Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys naujienų portalui tv3.lt teigė, kad paskutinį kartą toks žemas Vyriausybės reitingas buvo tik per ekonominę krizę prie Andriaus Kubiliaus vadovaujamo ministrų kabineto.
Pavyzdžiui, 2009 metais Vyriausybės darbą teigiamai vertino 11,9 proc. apklaustųjų, o neigiamai – 58,3 proc. 2010 m. Vyriausybės nepalankus vertinimas, anot V. Gaidžio, buvo perkopęs net 64 proc.
„Andriaus Kubiliaus vyriausybė turėjo dar didesnė minusą. Bet po to buvusios vyriausybės to nepasiekė“, – sakė V. Gaidys.
Sociologo nuomone, baltarusiškų trąšų tranzito skandalas nėra vienintelė priežastis, kuri lėmė žemą ministrų kabineto reitingą.
„Daugiau susidėjo. <...> Ir Baltarusija, ir Kinija, ir migrantai“, – krentančio Vyriausybės reitingo priežastis vardijo V. Gaidys.
Vyriausybė neturi gerų naujienų
„Iš Vyriausybės chroniškai trūksta gerų žinių“, – ministrų kabineto reitingų kritimą komentavo Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Saulius Spurga.
Politologas teigia, kad baltarusiškų trąšų tranzito skandalas rodė didžiulį Vyriausybės gebėjimų susvyravimą, o tai tikrai prisidėjo prie neigiamo visuomenės požiūrio į ministrų kabinetą ir jo gebėjimą toliau tvarkytis su šalį drebinančiomis koronaviruso ir migrantų krizėmis.
„Tarp pačių valdančiųjų buvo nesutarimai, lėkė kritikos strėlės, tai viskas ir susidėjo. O pačios Vyriausybės politika neaiški, ji kažkokių gerų naujienų žmonėms neturi“, – konstatavo S. Spurga.
MRU docento nuomone, kadangi artimiausiu metu nesimato nei koronaviruso, nei migrantų krizės pabaiga, tad ir palankus Vyriausybės vertinimas bent jau pastaruoju metu augti neturėtų.
„Matome, kad kovidinė situacija greitu laiku gali tapti vėl įtempta, o Vyriausybės atstovai ir toliau skirtingai komunikuoja tą galimą perspektyvą. Tai rodo, kad tų gerų faktorių pakankamai nebus“, – naujienų portalui tv3.lt sakė S. Spurga.
Geriausiai vertinamas – Gitanas Nausėda, prasčiausiai – Aušrinė Armonaitė
Palankiausiai vertinamų šalies politikų sąrašo viršūnėje įsitaisęs prezidentas Gitanas Nausėda. „Vilmorus“ apklausos duomenimis jį palankiai vertina 52,5 proc. apklaustųjų.
Palankiausiai vertinamų politikų sąrašo sidabras atitenka Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei, europarlamentarei Vilijai Blinkevičiūtei, jos reitingas siekia 43,3 proc.
Trečioje vietoje sutinkame Kauno miesto merą Visvaldą Matijošaitį, kuris gali pasigirti 43,3 proc.
Jei tarp LSDP lyderės ir Laikinosios sostinės vadovo yra gana mažas skirtumas, tai palankaus vertinimo sąraše nuo jų kiek nutolusi yra ketvirtoje vietoje įsitaisiusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Parlamento vadovės rezultatas – 35 proc.
Premjerė Ingrida Šimonytė užimą šeštą vietą, ją palankiai vertina 30,5 proc. apklaustųjų, o palankiau už Vyriausybės vadovę visuomenė vertina kitą ministrų kabineto narį – krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską. Jį palankiai vertina 33,4 proc. respondentų.
Nepalankiausiai vertinamų politikų sąrašo viršuje – ekonomikos ir inovacijų ministrė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė. Jos nepalankių nuomonių skirtumas yra –51,7 proc.
Antroje vietoje – dažnai nepalankiausiai vertinamų politikų sąrašo viršuje sutinkamas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis, Europos Parlamento narys Valdemaras Tomaševskis. Jis nedaug atsilieka nuo A. Armonaitės – jo nepalankių nuomonių skirtumas yra –51,6 proc.
Labiausiai visuomenėje nemėgstamų politikų trejetuką užbaigia konservatorių lyderis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Jo nepalankių nuomonių skirtumas yra –51,2 proc.
Nausėdai reitingą užsiauginti lengva
S. Spurgos teigimu, G. Nausėdos aukštą reitingą lemia būtent jo užimamos pareigos.
„Prezidentas atstovauja valstybei. Tai ne tik ir ne tiek asmenybės vertinimas, kiek yra pozicijos vertinimas. Žinoma, palankūs vertinimai nėra šimtu procentų garantuoti, bet prezidentas visada turi išskirtinį dėmesį ir išskirtinai yra vertinamas.
Jam yra kur kas lengviau, nes jis natūraliai užima tam tikro teisėjo, vertintojo vaidmenį. Kad ir kaip jam sektųsi, toks vaidmuo jam numatytas Konstitucijoje“, – komentavo politologas.
Matijošaitis vengia aštrių temų
Komentuodamas V. Blinkevičiūtės reitingą, S. Spurga pažymėjo, kad jau seniai pastebėta, kad socialdemokratų lyderės didelį populiarumą lemia tam tikra nostalgija jos darbui Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje prieš gerą dešimtmetį.
„Realių lūkesčių, kažin, ar kas turi. Bet tas žmogus sukelia pasitikėjimą. Pažiūrėsime, kaip čia klostysis. Nedažnai taip būna, kad be jokių aiškių argumentų būtų toks populiarumas“, – sakė MRU docentas.
Kalbėdamas apie reitingų bronzininką V. Matijošaitį, politologas pastebėjo, kad Kauno meras nors išlaiko aukštą populiarumą, palankus jo vertinimas po truputį tirpsta.
„Jo reitingai po truputį krenta. Kaune yra jau nepatenkintų tam tikrais jo darbo metodais, tačiau, vis dėlto, jis išlieka gerai vertinamas. Čia irgi įdomu, nes tikrai esame pastebėję, kad jis demonstratyviai vengia komentuoti tokius opius, aštrius klausimus, pavyzdžiui, apie koronavirusą. Jis turi savo poziciją, kad jis yra ūkinis darbuotojas, besirūpinantis miesto reikalais“, – aiškino S. Spurga.
Blinkevičiūtė – lyderė su tirpstančiu reitingu
Pasak „Vilmorus“ vadovo, G. Nausėdos reitingas šiemet buvo stabilus.
„Praėjusiais metais, kai prasidėjo kovidas, kai prezidentas nebuvo matomas, nevažinėjo niekur, nepriiminėjo nieko, tai tada toks kritimas buvo. O dabar gana stabiliai virš 50 proc., kaip priklauso prezidentui“, – sakė V. Gaidys.
V. Gaidys pastebėjo, kad nors V. Blinkevičiūtė išlieka viena iš reitingų lyderių, jos populiarumas ketvirtą mėnesį iš eilės po truputį tirpsta.
„Tas apogėjus buvo pasiektas pavasarį, o dabar po truputėlį matoma mažėjimo tendencija“, – teigė sociologas.
Laisvės partija nepatektų į Seimą
Jeigu rinkimai į Seimą vyktų kitą sekmadienį, daugiausiai šansų juos laimėti turėtų V. Blinkevičiūtės į priekį vedami socialdemokratai. „Vilmorus“ apklausos duomenimis, už LSDP savo balsą atiduotų 18,5 proc. apklaustųjų.
Didžiausia valdančioji partija – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) sulauktų 10,1 proc. rinkėjų palaikymo, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 7,9 proc.
Valdančiajai koalicijai priklausantis Liberalų sąjūdis sulaukė 6,3 proc. apklaustųjų palaikymo, o štai Laisvės partija, jei rinkimai vyktų artimiausiu metu, veikiausiai nepatektų į Seimą. „Vilmorus“ apklausos duomenimis, laisviečius palaiko vos 2,2 proc. rinkėjų.
Visgi didelė dalis rinkėjų nežino už ką balsuoti – nežinančiųjų gretos, apklausos duomenimis, siekia 27, proc. visų respondentų, o 15,1 proc. apklaustųjų išvis nebalsuotų rinkimuose.
Socialdemokratai ramūs negali būti
Komentuodamas partijų reitingus, V. Gaidys pažymi, kad didžiausia reitingų kritimo žemyn tendencija pastebima ties valstiečių-žaliųjų pavadinimu.
„Čia susieta ir su Sauliaus Skvernelio išėjimu, ir Tomo Tomilino išėjimu, ir Agnės Širinkienės, tokios partijos sielos, pasitraukimu. Tokie populiariausi pasitraukė, aišku, išskyrus Aurelijų Verygą ir patį Ramūną Karbauskį. Labai daug populiarių žmonių išėjo ir jų elektoratas ieško“, – sakė V. Gaidys.
Anot sociologo, dalis LVŽS gerbėjų nubėgo pas socialdemokratus, tačiau, V. Gaidžio nuomone, reitingų lentelės viršūnėje karaliaujančios partijos reitingas nėra tvarus.
„Nėra stabilus, nėra užsidirbtas. Matyt, nemaža dalis Skverneliui atiteks ateityje“, – samprotavo V. Gaidys.