Laisvės partija jau nuo pat pirmų dienų Seime garsiai kalbėjo apie darbus, kuriuos jie yra numatę padaryti – kovoti už lygias teises, įteisinti vienos lyties partnerystę, dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą be tikslo jas platinti ir kt.
Tačiau politologai sako, kad šie tikslai nėra apibrėžti ir kad partija į Seimą atėjo be aiškaus plano, ką ir kaip reikės įgyvendinti, todėl čia kiša pati sau koją.
„Laisviečiai ateidami į valdžią turi turėti strategiją. Tie vertybiniai klausimai gali užimti tam tikrą vietą, bet tie dalykai neturi būti iškeliami ant vėliavos. Jie ganėtinai pusiniai, daliniai, kompromisiniai siūlymai, kaip ir dėl to dekriminalizavimo narkotikų ar dėl partnerystės“, – sako politologas Bernaras Ivanovas.
Prieštaringi veiksmai
Pasak politikos ekspertų, jauniausios valdančiosios koalicijos partijos veiksmai su jų išsikeltais tikslais nėra suderinami. Jie prieštarauja vieni kitiems.
Politologas Virgis Valentinavičius išskiria alkoholio apribojimų panaikinimo klausimą su kova už lygias teises.
„Jie nesusimąsto už pasekmes tos kovos už alkoholio prekybos atlaisvinimą, ir akivaizdu, kad tai bus labai nepopuliari priemonė. Kaip suderinti pačios Laisvės partijos pasisakymus už žmogaus teises, už moterų teises, prieš moterų smurtą, kai alkoholio prekybos atlaisvinimas praktiškai aiškiai veikia prieš moterų teises.
Moterys yra labiausiai už alkoholio prekybos apribojimus, nes labiausiai kenčia nuo vyrų smurto. Nuoseklumo ir minčių išbaigtumo liberalų galvose yra mažiau negu reikėtų“, – sako jis.
Kovoje už laisvę, anot B. Ivanovo, Laisvės partija pati pradėjo riboti dalykus ir tai kenkia pačios partijos įvaizdžiui: „Jei tu esi liberalas, tu turi turėti modernizacinę dienotvarkę. Laisvės partija atėjo su cenzūros idėjomis, su minties ministerijos idėjomis, jos „frontmene“ tapo Dobrovolska – švelniai tariant nelabai populiari ministrė, kuri tempė žemyn su labai abejotinais pasiūlymais partijos laivelį“.
Jų siūlymai ir vieši pasisakymai, kaip teigia jis, kenkia bendram valdančiosios koalicijos veikimui, nes jie nėra visiškai iki galo apgalvoti, ir tai gali erzinti politinę daugumą turinčius konservatorius, su kuriais jau dabar kyla įtampa.
„Laisvės partija buvo nepasiruošusi, manau, ir tai atsiliepia bendrai situacijai,“ – sako B. Ivanovas
Partija nedaro išvadų?
Ši valdančiosios koalicijos partija, anot V. Valentinavičiaus, neturi aiškios pozicijos, kurią valdančiųjų pusę palaiko, ir tai tik dar vienas kenkimas sau.
„Laisvės partija, kuri atskilo nuo Liberalų sąjūdžio dėl „MG Baltic“ bylos pinigų dėžutėje, dabar grįžta į pirmą langelį šachmatų lentoje – t.y., aptarnauja žmonių interesus, kurie dėjo pinigus į tą gėrimų dėžutę ir alkoholio industrijos, ir prekybininkų interesus.
Tai atrodo labai negražiai ir tą Laisvės partija labai sėkmingai daro kartu su Liberalų sąjūdžiu, nors visais kitais klausimais nesutaria,“ – sako V. Valentinavičius.
Kaip išskiria jis, permaininga elgsena partijai lėmė reitingų kritimą.
„Laisviečiai neadekvačiai vertina savo galimybes ir savo galimą vaidmenį. Ir kur jie laimi, ir kur jie pralaimi? Grįžtant prie to nuogo tarnavimo verslams, manau, kad Aušrinė Armonaitė galėjo įsitikinti, kad jos populiarumas yra kritęs.
O tuo tarpu, tų politikų, kurie pasisakė už karantino griežtinimą ir nuosekliai tos pozicijos laikėsi – I. Šimonytė, Bilotaitė, Dulkys – jie šiokį tokį populiarumą išlaikė. Tai Laisvės partijos politikai nedaro išvadų iš akivaizdžių faktų, jie tiesiog elgiasi toliau taip kaip elgęsi“, – sako V. Valentinavičius.
2020 m. LR Seimo rinkimuose Laisvės partija iškovojo 11 mandatų ir yra viena iš trijų partijų, sudarančių valdančiąją koalicija