Pasak A. Dulkio, dėl patekimo pas gydytojus mus parengta atskira sveikatos apsaugos ministro tvarka.
„Mes turime tokius keturis pagrindinius elementus: stacionarines, ambulatorines, būtinąsias ir planines paslaugas. Tai planinėms, tiek stacionare, tiek ambulatorinės, tai, ką mes galime suplanuoti, mes esame linkę, kad jau ir dabar yra testai, būsime linkę tose tvarkose numatyti, kad būtų numatomas testavimas.
O dėl to, kur yra būtinoji pagalba, skubi pagalba arba tie kiti ambulatoriniai smulkesni dalykai, matyt, galėtų būti ir kitaip. Bet, kaip minėjau, šitą tvarką dar detalizuosime ir norime pasitarti su šeimų gydytojų asociacija, savivaldybėmis. Kad rastume tą protingą balansą tarp saugumo ir tarp būtinybės užtikrinimo“, – po Vyriausybės posėdžio kalbėjo A. Dulkys.
Šiuo metu galioja tvarka, kad gydymo įstaigos vadovas nusprendžia, ar norint gauti paslaugą, būtinas testas nuo koronaviruso, ar ne.
„Šiuo metu daugeliui planinių stacionarinių dalykų nežinau gydymo įstaigos, kur būtų nebūtinas testavimas atliekamas. Jis yra atliekamas ir dabar“, – tvirtino A. Dulkys.
Vyriausybė nusprendė, kad imuniteto nuo COVID-19 neturintiems asmenims bus taikomi ribojimai. Šie asmenys galės apsipirkti tik nedidelėse maisto prekių parduotuvėse, negalės lankytis prekybos ir pramogų centruose, grožio salonuose, viešojo maitinimo įstaigose, jie privalės dėvėti kaukes paslaugų teikimo vietose.
Numatyta, kad ribojimai įsigalios nuo rugsėjo 13 dienos, tuomet asmenims be galimybių paso ar neigiamo COVID-19 testo bus apribota dauguma kontaktinių paslaugų.
Kokie pokyčiai laukia?
Įsigaliojus apribojimams, imuniteto neturintys žmonės galės apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jie negalės lankytis didžiuosiuose prekybos centruose, grožio salonuose, viešojo maitinimo įstaigose, pramogų vietose, renginiuose.
Ribojimai nebus taikomi žmonėms, kurie yra pasiskiepiję pilna skiepijimo schema ir įgiję imunitetą, persirgusiems koronavirusu, kai tai patvirtinta PGR, antigeno testais arba serologiniu antikūnų tyrimu, turintiems neigiamą PGR testą, atliktą per pastarąsias 48 valandas, ir vaikams iki 16 metų.
Asmenys, neatitinkantys šių kriterijų, galės apsipirkti tik parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, ir jų prekybos plotas turės būti mažesnis nei 1500 kv. metrų.
Mažiau leidžiamų veiklų
Be galimybių paso trumpėja leidžiamų veiklų sąrašas. Asmenys galės užsisakyti tik smulkaus remonto paslaugas, kai kontaktas trunka ne ilgiau nei 15 minučių, taip pat veterinarijos paslaugas, bus galima lankyti muziejų ekspozicijas ir parodas lankymas, o bibliotekose galima lankytis tik atsiimti ar grąžinti knygas.
Jiems bus galima teikti socialines paslaugas, psichologinę pagalbą, keleivių vežimo bei teisines paslaugas, veiklą, susijusią su vaiko teisių apsauga.
Asmenys be galimybių paso nebegalės naudoti grožio paslaugomis, tačiau turės teisę lankytis atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose, šventėse, kituose susibūrimuose, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 500 asmenų.
Imunitetą turintiems asmenims kaukės liks rekomendacija, o teikiant paslaugas nepasiskiepijusiems jos ir toliau bus privalomos.
Ministrų kabinetas anksčiau yra pritaręs, jog augant užimtų COVID-19 lovų ligoninėse skaičiui būtų įvedami kontaktinės veiklos ribojimai neturintiems galimybių paso, išskyrus kai kurias išimtis.