„Tai, kas yra susiję su masinių žudynių vietomis, ten esančiais užrašais ir ženklais, yra labai jautrūs klausimai“, – Eltai sakė komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas.
„Kaip mes diskutuosime, kokius priimsime sprendimus, aš negaliu net spėlioti, neturi nuomonės“, – pridūrė jis.
Komisija taip pat ketina aptarti bei Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos paskelbtą kasmetinę Salomėjos Nėries vardo premiją.
Ši premija buvo teikiama iki 1993 m. 2002 m. ją nuspręsta atgaivinti. Diskusijos dėl šios premijos iš naujo užvirė po to, kai Rašytojų sąjunga šių metų vasarį paskelbė apie premijos teikimą rašytojams už reikšmingiausias praėjusiais metais išleistas poezijos knygas.
Desovietizacijos komisija taip pat yra gavusi kelių savivaldybių kreipimusis dėl nevienareikšmiškai vertinamos poetės Salomėjos Nėries ir rašytojo Petro Cvirkos vardais pavadintų gatvių. Komisija jau anksčiau yra teigusi, kad P. Cvirka ne tik talkino režimo propagandai, bet ir aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis.
ELTA primena, kad nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje veikia desovietizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas (paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus).
Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!