Europos Komisija siūlo rekomendaciją plėsti zonas, kuriose būtų nerūkomos cigaretės bei elektroninės cigaretės. Į šias vietas įtraukta ne tik miestų parkai, autobusų stotelės, bet ir lauko kavinių terasos. Pasak Gražinos Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pavaduotojos, šią Europos Komisijos rekomendaciją ji vertina teigiamai.
„Departamentas teigiamai vertina siūlymus ir rekomendacijas, kuriomis mažinamas tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusius gaminių prieinamumas. Šiuo metu Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas suteikia teisę savivaldybių taryboms uždrausti rūkyti viešose (parkuose, skveruose ir kt.) ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose.
Tai reiškia, kad jau dabar savivaldybių tarybos gali priimti sprendimus paskelbti nerūkymo zonomis aikštes, gatves, skverus ir pan. Departamento surinktais duomenimis, dažniausiai nerūkymo zonomis nustatomos aikštės, parkai ir skverai, bet yra savivaldybių, kuriose yra draudžiama rūkyti ir tam tikrose gatvėse arba alėjose“, – komentavo ji.
Šiuo metu nėra draudžiama rūkyti lauko kavinėse
Anot G. Belian, šiuo metu tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas nedraudžia rūkyti lauko kavinėse, išskyrus atvejus, kai lauko kavinė yra įsikūrusi gatvėje, kuri yra paskelbta nerūkymo zona.
Ji taip pat akcentavo, kad departamentas tikisi, jog savivaldybės aktyviau naudosis joms suteiktomis teisėmis, o verslas į Europos Komisijos rekomendacijas reaguos atsakingai atsižvelgdamas į rūkymo sukeliamas pasekmes sveikatai, o taip pat į pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą savo klientams.
Maitinimo verslams tai nėra palanki rekomendacija
Bendrovės „Amber Food“ direktorius Gediminas Balnys komentavo, jog rekomendacija uždrausti rūkyti kavinių, restoranų lauko erdvėse yra kaip kraštutinė priemonė. Jei šį įstatymą priims, tai teks su tuo susitaikyti.
„Klausimas, kai buvo rūkymas viduje, tai čia viskas aišku, dabar rūkymas lauke, nu, čia teoriškai uždraudimas galimas, bet daugiau kraštutinė priemonė. Teoriškai ir dabar savo noru yra zonomis išskaidoma, kur lauke rūkoma ir nerūkoma, ir mūsų restoranas tai daro, kur matome poreikį.
Ir tai nėra patalpa, tai yra vis tiek oras, ir čia jau ne toks pasyvus rūkymas sakyčiau, bet kartais juntamas dūmų kvapas. Na jis (rūkymo kvapas) yra, ir grilius duoda kvapą, kuris žymiai daugiau kenkia, ir automobiliai kenkia – tai čia yra vienas aspektas, bet jeigu uždraus, tai uždraus“, – kalbėjo jis.
Mes nesame labai „europietiški“, kad drastiškai žengtume šį žingsnį
G. Balnio nuomone, dėl mūsų šalies jaunumo ir mažo „europietiškumo“ rekomendacijų iš Europos Komisijos neužtenka.
„Mus labai neramina, kadangi mes nesame labai europietiški ir ta pati Europos Komisija rekomenduoja tik atsižvelgti ir taikyti ir mažesnį PVM mokestį maitinimo įstaigoms, ir kas gaunasi: rytoj einame streikuoti už tai, ką ta pati Europos Komisija leidžia. Mes esame tokia jauna šalis, ir mums nepatinka tos rekomendacijos, dabar, jeigu mes ypatingai bėgsime pirmi į tą traukinį, tai ir taip jau matome užsieniečius kraipančius galvą, kai sekmadienį alkoholio negali įsigyti anksčiausia.
Kadangi mūsų ta demokratija yra nesubrendusi, mums iš Europos Komisijos yra geriau gauti ne rekomendacijas, arba einam į kairę, arba einam į dešinę, bet patiems apsispręsti – ne mūsų mentalitetui“, – dalinosi G. Balnys.
Europos Komisija galėtų didesnį dėmesį skirti kitiems reikalams
Anot „Amber Food“ bendrovės direktoriaus, jei ši rekomendacija nerūkyti lauko kavinėse įsigalios Lietuvoje, tokiu atveju yra tikimybė, kad bus šiek tiek atbaidomi klientai. Jis palygina ir tai, kad Europos Komisijos dėmesys galėtų būti sukoncentruotas į kitus įstatymų pakeitimus, pavyzdžiui, kaip sumažinti automobilių taršą ir pereiti prie elektromobilių.
„Galėtų (atbaidyti) ypatingai turistus. Suprantat, kaip yra, žmonės gi planuoja. Vadinasi, aš parūkiau, jei aš rūkau, nuėjau į lauko kavinę ir atsisėdau. Jeigu aš nežinau, kad tai yra tik Lietuvoj, aš, būdamas užsienietis, atsisėdu į lauko kavinę, ir sužinau, kad Europoje tokį dalyką padarėme, tada aš gal susinervinau ir išėjau iš tos lauko kavinės, tai va tas yra.
Jeigu taip bus visoje Europos Sąjungoje, tai mums darys įtaką minimaliai. Žymiai geriau, jei Europos Komisija skirtų dėmesį automobilių taršai mažinti, kaip greičiau prie tų elektromobilių pereiti. Mes kažkaip šitoje vietoje entuziastingai ėjome ir sustojome, nes manau, išmetamosios dujos dabar žymiai daugiau kenkia, negu kartais pagaunamas vėjelio „egzotiškas“, senovės cigarečių kvapas“, – savo nuomone pasidalino G. Balnys.
Siekiama sumažinti rūkančiųjų žmonių skaičių
Tv3.lt portalas primena, kad antradienį Europos Sąjunga (ES) paragino valstybes nares uždrausti rūkyti ir garinti daugelyje lauko zonų, įskaitant žaidimų aikšteles, baseinus ir restoranų terasas, taip būtų tęsiama kova su pasyviu rūkymu.
Apskaičiuota, kad dėl tabako vartojimo visame pasaulyje kasmet miršta daugiau nei aštuoni milijonai žmonių, įskaitant maždaug 1,3 mln. nerūkančiųjų, kurie yra veikiami pasyvaus rūkymo, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistika.
ES siekia iki 2040 m. sumažinti rūkančių gyventojų skaičių nuo dabartinių maždaug 25 proc. iki mažiau nei penkių procentų, tai dalis jos kovos su vėžiu plano.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!