„Esu gavusi kvietimą iš spykerio, kuris neseniai lankėsi Vilniuje su delegacija, buvau susitikusi, vakarieniavome, kalbėjome ir apie situaciją Taivane, apie kultūrinį, ekonominį bendradarbiavimą. Man atrodo, kad dabartinėje situacijoje prasminga telkti palaikymą, platesnę grupę ES valstybių parlamentų pirmininkų, kurie galėtų vykti į Taivaną, pasekti N. Pelosi pavyzdžiu“, – trečiadienį interviu Žinių radijui sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Liepos pabaigoje Lietuvoje lankėsi Taivano parlamento vadovas You Si-Kunas.
Klausiama, ar ketina vykti į Taivaną, Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen sakė, kad toks didesnės ES valstybių parlamentų vadovų vizitas parodytų didesnį palaikymą Taipėjui.
„Pati ketinu aptarti šį klausimą ir su Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų pirmininkais, kurie mano kvietimu svečiuosis Lietuvoje netrukus, vėliau turėsiu ir kitus vizitus, susitiksiu su kitų ES šalių parlamentų pirmininkais, todėl manyčiau, kad toks vizitas galėtų būti parodantis kuo didesnį palaikymą demokratinei Taivano visuomenei, taip pat parodantis demokratiją mylinčių ir ją ginančių labai aiškią poziciją“, – kalbėjo parlamento pirmininkė.
Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis Vilniuje Qu Baihua interviu BNS teigė, kad bet koks Lietuvos ar kitų valstybių pareigūnų apsilankymas Taivane „pažeidžia vienos Kinijos politiką“.
Jis paragino ateityje susilaikyti nuo tokių vizitų, ypač po JAV Atstovų rūmų pirmininkės Nancy Pelosi apsilankymo, į kurį Kinija atsakė sankcijomis politikei ir pratybomis aplink Taivaną.
Taip jis kalbėjo susisiekimo viceministrei Lietuvos Agnei Vaiciukevičiūtei ir verslo delegacijai šią savaitę lankantis Taivane.
Per šiuos metus Taivane iš viso lankėsi trys viceministrai iš Lietuvos: ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis bei A. Vaiciukevičiūtė. Qu Baihua teigimu, Pekinas tai laiko politiniais vykdomosios valdžios atstovų vizitais.