• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Besitęsiant nežinomybei dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) sąlygų nerimauja ne tik politikai ar šioje šalyje gyvenantys imigrantai – nežinia sklando ir tarp akademinės bendruomenės narių. Štai „The Guardian“ skelbia, kad net 17 tūkst. britų studentų, ketinusių nuo rugsėjo dalyvauti „Erasmus+“ mainų programoje, susiduria su nežinomybe dėl finansavimo, o jau išvykusiems kyla neaiškumų dėl sveikatos draudimo. Be abejo, „Brexit“ veikia ir į JK žadėjusių vykti studentų planus, rašoma pranešime spaudai.

Besitęsiant nežinomybei dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) sąlygų nerimauja ne tik politikai ar šioje šalyje gyvenantys imigrantai – nežinia sklando ir tarp akademinės bendruomenės narių. Štai „The Guardian“ skelbia, kad net 17 tūkst. britų studentų, ketinusių nuo rugsėjo dalyvauti „Erasmus+“ mainų programoje, susiduria su nežinomybe dėl finansavimo, o jau išvykusiems kyla neaiškumų dėl sveikatos draudimo. Be abejo, „Brexit“ veikia ir į JK žadėjusių vykti studentų planus, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Kovo viduryje Europos Parlamentas balsavo už tai, kad Jungtinės Karalystės studentams, jau studijuojantiems užsienio šalyse pagal „Erasmus+“ mainų programą, finansavimas ir toliau būtų užtikrintas, jei „Brexit“ įvyktų be susitarimo. Taip pat buvo prižadėta toliau remti Europos studentus, kurie šiuo metu yra Jungtinėje Karalystėje.

Tačiau akademinės bendruomenės nariai labiausiai sunerimę dėl kitų mokslo metų, nes Jungtinė Karalystė yra gana populiari šalis tiek tarp „Erasmus+“ mainų programoje dalyvaujančių studentų, tiek tarp aukštųjų mokyklų darbuotojų: Švietimo ir mainų paramos fondo duomenimis, 2017–2018 m. 181 studentas studijoms ar praktikai bei 86 Lietuvos aukštųjų mokyklų darbuotojai dėstymui arba mokymams iš Lietuvos vyko būtent į šią šalį.

REKLAMA
REKLAMA

Studentai – nežinioje

JK vyriausybė įnirtingai derasi dėl pasitraukimo iš ES sąlygų – apsvarstomos įvairios sritys, jungiančios JK ir ES. Tačiau britų studentai jaučiasi pamiršti. Pasak jų, susitelkiama į tokius klausimus, kaip prekyba, finansai, investicijos, o studentų interesai lieka nuošalyje.

REKLAMA

Kadangi ES kalbėta tik apie dabar išvykusių studentų finansavimo užtikrinimą, nežinia išlieka dėl kitais metais planavusių studijas. Net 17 tūkst. britų studentų, ketinusių studijuoti Europoje pagal „Erasmus+“ programą nuo rugsėjo mėnesio lieka nežinioje. Dar sausį JK paskelbtame pranešime nesuteikiama garantija, kad finansavimas bus, jei valstybė paliktų Europos Sąjungą be susitarimo.

JK universitetai taip pat tikina, kad šiuo metu pagal „Erasmus+“ programą Europoje gyvenantys britų studentai baiminasi, jog liks be sveikatos draudimo. Daugelis jų turi draudimą, galiojantį turint ES Sveikatos draudimo kortelę, o norėdami pakeisti paslaugų teikėją užsienyje susiduria su sunkumais.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinėje Karalystėje veikiančios organizacijos „Universities UK International“ (UUKi) direktorė Vivienne Stern teigė, kad organizacijai susidarė įspūdis, jog vyriausybė ketina sukurti nacionalinę alternatyvą „Erasmus+“ mainų programai, siekiant apsaugoti studentus, jei nebūtų susitarimo dėl išstojimo iš ES. „Tačiau kol kas nėra jokių įrodymų, kad tai būtų vykdoma“, – pažymėjo ji.

Mainams renkasi kitas šalis

Grėsmė, kad „Brexit“ įvyks be susitarimo, paveikė ne tik britų studentų, bet ir kitų šalių Europos studentų planus kitiems mokslo metams. Praėjusio mėnesio pabaigoje Ispanijos nacionalinė mobilumo agentūra pradėjo konsultuoti studentus, jau turinčius vietas studijoms JK universitetuose – siūloma apsvarstyti galimybę pasirinkti studijas kitose šalyse. Taip pat elgiasi ir Norvegija, nors ji ir nėra ES narė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno technologijos universiteto (KTU) Tarptautinių ryšių departamento direktorė Giedrė Šadeikaitė tikina, kad ką tik įvykusioje mainų studijoms atrankoje dalis universiteto studentų, kurie buvo pasirinkę studijas Jungtinėje Karalystėje, irgi nusprendė vykti į kitas šalis. JK aukštųjų mokyklų bendruomenės sunerimusios dėl galimo tarptautinių studentų sumažėjimo šalyje. Štai Niukastlo universiteto (ang. Newcastle University) profesorius, rektoriaus pavaduotojas Richardas Daviesas akcentuoja, kad labai svarbu, kad universitetai išliktų daugiakultūriniai, o „Erasmus+“ programa yra itin svarbi to dalis.

REKLAMA

Bendradarbiavimo ateityje sąlygos lieka neaiškios

Tačiau JK Švietimo departamento (ang. Department for Education, DfE) atstovas spaudai patikino, kad, nepriklausomai nuo derybų baigties, Jungtinės Karalystės vyriausybė nori ir tikisi, kad JK ir Europos valstybės ir toliau teiktų galimybę studentams gauti žinių ir patirties iš pasaulyje pirmaujančių universitetų.

„Jei bus pasiektas susitarimas dėl pasitraukimo iš ES sąlygų, „Erasmus+“ studentai bus apsaugoti iki „Erasmus“ programos pabaigos 2020 m. Tuo atveju, jei JK paliktų ES be susitarimo, Jungtinės Karalystės Vyriausybė užtikrina, kad padengs jau pateiktas ir sėkmingai patvirtintas „Erasmus“ paraiškas iki 2020-ųjų pabaigos“, – „The Guardian“ cituoja Departamento atstovą spaudai.

REKLAMA

G. Šadeikaitė patvirtino, kad KTU studentai, nepaisant „Brexit“, buvo nominuojami 2019-2020 mokslo metų mainų studijoms JK aukštojo mokslo institucijose, nes „Erasmus+“ programos laikotarpis baigiasi tik 2020 m. m. pabaigoje. Tačiau, kaip bus vėliau – nežinoma.

„Bent jau šio laikotarpio programos rėmuose žinoma, kad net ir tuo atveju, jei „Brexit“ įvyks be jokio susitarimo tarp politikų, viskas bus įgyvendinta taip, kaip numatyta programos pradžioje“, – teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak G. Šadeikaitės, jei JK nebedalyvaus „Erasmus+“ programoje ir „Erasmus+“ sutartys nutruks, KTU prisiims atsakomybę ir leis studentams pabaigti mainų studijas, skirdamas stipendijas iš specialiųjų lėšų.

– Ar KTU studentai išreiškė nuogąstavimų, nerimo dėl galimos „Brexit“ įtakos „Erasmus“ mainų programos veiklai?, – paklausėme KTU Tarptautinių ryšių departamento direktorės.

– Tokių užklausų nebuvo daug. Gavome keletą užklausų iš pačių Jungtinės Karalystės universitetų ir partneriams patvirtinome, kad KTU neketina nutraukti bendradarbiavimo.

REKLAMA

Noriu pažymėti, kad visiems kitiems mokslo metams, t. y., 2019-2020 m., visi sutartiniai įsipareigojimai tiek iš mūsų, tiek iš Jungtinės Karalystės pusės kol kas yra galiojantys.

– Ką reiktų žinoti šiuo metu Jungtinėje Karalystėje esantiems ar artimiausiu metu į šią šalį išvyksiantiems studentams?

– Pirmiausia studentai turi kreiptis į savo instituciją. Mes savo studentus informuojame, kad jiems skiriamų stipendijų ir mainų sąlygos nesikeičia, nes yra abipusiai galiojančios „Erasmus+“ programos tarpinstitucinės sutartys. Jeigu partneriai informuotų, kad nori nutraukti bendradarbiavimą, reaguotume atitinkamai.

REKLAMA

Svarbiausia suteikti savo studentams išsamią informaciją, kad nebūtų nepagrįstų nuogąstavimų, nors tai padaryti yra sunku dėl nuolat besikeičiančios situacijos ir didelio neapibrėžtumo.

Jei „Brexit“ įvyktų be susitarimo, šiais metais Jungtinėje Karalystėje esantys ir kitais mokslo metais ten išvyksiantys mūsų Universiteto studentai gaus numatytas stipendijas.

– Kaip studentams iš Lietuvos po „Brexit“ keisis situacija dėl sveikatos draudimo?

– Išvykstantys studentai privalo turėti sveikatos draudimą. Dabar studentams buvo tikrai labai patogu, nes visi turi Europos Sąjungos socialinio draudimo kortelę, su kuria padengiamos pirminės pagalbos išlaidos. Žinoma, Jungtinei Karalystei išstojus iš ES, studentams turėtų įsigyti privatų sveikatos draudimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kokios informacijos turite apie tai, kaip ketinama ateityje vykdyti mainų programas?

– Tiek, kiek yra žinoma dabar, tikimasi, kad Jungtinė Karalystė, kaip ir, pavyzdžiui, Norvegija, turės atskirą finansavimą, kad išlaikytų mobilumą pagal „Erasmus+“ programą, ir bus finansuojama iš Jungtinės Karalystės nacionalinių lėšų. Ar tai įvyks – dabar sunku pasakyti. Nuolat kintant informacijai, yra svarbu palaikyti bendradarbiavimą. Tarkime, šiuo metu Jungtinės Karalystės universitetuose studijuoja keturi KTU studentai pagal „Erasmus+“ mainų programą.. Pagal „Erasmus+“ programą, nuo 2013-2014 m. 60 KTU darbuotojų buvo išvykę į personalo stažuotes ir dėstyti, o nuo 2014-2015 m. 47 KTU studentai buvo išvykę į Jungtinės Karalystės aukštojo mokslo institucijas į mainų studijas ir praktikas..

Nors srautai skirtingose institucijose yra nevienodi, Jungtinė Karalystė tiek studentams, tiek dėstytojams yra patraukli kryptis mainams. Nepaisant aplinkybių, bendradarbiavimas išliks ir jungs ES valstybes narias ir Jungtinę Karalystę, nors formatai, tikėtina – keisis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų