Toks sprendimas priimtas penktadienį Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje.
„Vakar įvyko Vyriausybės ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdis ir buvo priimtas sprendimas prašyti visų Lietuvos valstybės ir savivaldybės institucijų, įstaigų komandiruoti žmones į migracijos departamento registracijos centrus (....) tam, kad procesai galėtų judėti“, – šeštadienį kartu su eurokomisaru Virginijumi Sinkevičiumi lankydamasi ukrainiečių registracijos centre Vilniuje žurnalistams sakė A. Bilotaitė.
„Kaip matote, krūviai yra labai didžiuliai ir tas sukelia atitinkamų problemų“, – pridūrė ji.
Pasak ministrės, į valstybės institucijas nuspręsta kreiptis todėl, kad su elektronine migracijos duomenų sistema MIGRIS gali dirbti tik valstybės tarnautojai, o vien savanorių darbo registracijos centruose nepakanka.
„Todėl ir kreipėmės būtent į visas valstybės, savivaldybės institucijas tam, kad jie deleguotų ir komandiruotų atitinkamam etapui ar laikotarpiui žmones, kurie galėtų tik šiam darbui atsidėti. Turime atsiliepusių nemažai savanorių, kurie savaitgaliais, po darbo ateina pasavanoriauti, bet mums to nepakanka, mums reikia tikrai žmonių, kurie galėtų nuolatos pastiprinti mūsų Migracijos departamentą“, – sakė A. Bilotaitė.
Ministrės teigimu, pabėgėlių registracijos centruose šiuo metu trūksta 272 kvalifikuotų darbuotojų, kurie padėtų registruoti atvykstančius ukrainiečius.
Pasak A. Bilotaitės, šiuo metu dauguma pabėgėlių iš Ukrainos apsigyvena pas juos priimančius žmones, tačiau, jos teigimu, pabėgėlius ruošiamasi apgyvendinti ir valstybės institucijų suteikiamose patalpose.
„Esame pasiruošę jungti ir kitą mūsų mechanizmą. Turime sąrašą patalpų, tai yra bendrabučiai, ar kitokios patalpos tinkamos apgyvendinti žmones, kurias siūlo mūsų savivaldybės ar kitos įstaigos. Kitam etapui mes pradėsime apgyvendinti būtent ten“, – sakė ministrė.
„Esant labai dideliam žmonių skaičiui, tektų žmones apgyvendinti ir halėse, sporto salėse, bet šiuo metu dar galima pasiūlyti kitokį apgyvendinimą ir dirbame ties tuo“, – pridūrė ji.
Šiuo metu Lietuvoje veikia trys ukrainiečių registracijos centrai Alytuje, Marijampolėje ir Vilniuje.
Ukrainiečiai registruojami ir teritoriniuose Migracijos departamento padaliniuose, kitą savaitę planuojama pradės veikti dar trys ukrainiečių registracijos centrai Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Antras toks centras taip pat turėtų atsirasti ir Vilniuje.
Lietuvoje jau registruota apie 10 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, penktadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija. Jiems užtikrinamos socialinės garantijos ir galimybė dirbti.