„Savivaldybės teisininkai jau baigia parengti prašymą Generalinei prokuratūra pradėti ikiteisminį tyrimą bent dėl trijų baudžiamojo kodekso straipsnių pažeidimo“, – žurnalistams pirmadienį sakė V. Benkunskas.
Pasak mero, baudžiamoji atsakomybė būtų numatoma pagal tris straipsnius: žalą gamtai, savivaldžiavimą ir statybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimą.
Pasak V. Benkunsko, planuojama kelti klausimą ir dėl baudų politikos.
„Baudų politika bus peržiūrėta. Šis medis gali būti įvertintas 130 tūkst eurų.
Baudos už tokius veiksmus turėtų būti neadekvačiai didelės. Mano supratimu, adekvati bauda, yra baudžiamoji atsakomybė. Tada gal prevenciškai ši baudų sistema pradės veikti“, – komentavo V. Benkunskas.
Kirsti negalėjo
V. Benkunskas sako, kad sklype, kuriame nupjautas ąžuolas, objektas dar nė nebuvo pradėtas statyti, projektiniai pasiūlymai nepatvirtinti ir vyko tik diskusijos. Manoma, kad medis nupjautas norint atlaisvinti daugiau ploto statyboms.
Architektas Mindaugas Pakalnis priduria, kad tokių ąžuolų nėra daug, todėl medis turėjo būti saugomas – to projekto vystytojų reikalavo ir savivaldybė.
„Medis buvo išaugęs mieste, prisitaikęs prie aplinkos. Kitas medis, atvežtas iš miško čia neišgyventų. <...> Buvo daromi tyrimai ir užsienio ekspertų nuomone, medis buvo gyvybingas“, – komentuoja Pakalnis.
Savivaldybė, projekto vystytojai ir vietos bendruomenė ne kartą diskutavo dėl ąžuolo išsaugojimo. Galiausiai rastas sprendimas: ąžuolas liko, o vieta net pavadinta Ąžuolo kiemu.
„Tačiau pritrūko apie 40 vietų automobiliams, todėl, tikriausiai, buvo apsirinktas sprendimas jį pašalinti“, – sako M. Pakalnis.
Apie Ceikinių ąžuolo kirtimą Vilniaus savivaldybei nebuvo pranešta, viskas buvo atliekama ne darbo dieną, šeštadienį.
Anot architekto, per paskutinę projekto diskusiją gegužės 9 d. savivaldybė aiškiai pasakė, kad pozicijos nekeis ir medis turi likti.
Tačiau mįslę mena rašas projekte: medis nebuvo pažymėtas kaip saugomas, bet ir nepažymėtas kaip kertamas. Tačiau leidimas kristi taip pat negautas.
Sostinės meras šeštadienį sakė, kad medį nukirto sostinės centre esančio nekilnojamojo turto projekto vystytojai „Rinktinės NT“.
„Rinktinės NT“ sakė, kad ąžuolą buvo nuspręsta nupjauti, nes jis trukdė lietaus nuotekų tinklo remontui.
Pasak V. Benkunsko, įmonės argumentai „netelpa į jokius rėmus“, nes per sklypą einantį vamzdyną galima koreguoti nenaikinant medžių.
„Mano subjektyviu vertinimu, jeigu būtų atneštas planas, kad visam perimetre būtų užsodintas ąžuolų parkelis, tokiu atveju diskusija yra galima. Visais kitais atvejais aš nežinau, kokiais argumentais mes galėtume šnekėtis, kad po šito atvejo patvirtintume projektinius pasiūlymus, būtų suprojektuotas visas sklypo projektas ir galiausiai būtų išduotas leidimas.
Situacija labai liūdna, labai gaila dėl gamtai apdarytis žalos. Medžio atgal nepastatysim į vietą ir dėl to yra skaudžiausia vieta“, – pridūrė meras.
Su projektu dirbusi architektės Gilmos Teodoros Gylytės įmonė „Do Architects“ sekmadienį nutraukė sutartį su vystytoju, pareiškusi, jog sprendimas nupjauti ąžuolą – nepriimtinas ir buvo jų parengto projekto centras ir ašis.
Sureagavo Nausėda
Šimtamečio ąžuolo nupjovimas Vilniuje yra spjūvis į veidą vilniečiams, sako šalies prezidentas Gitanas Nausėda.
Apie tai šeštadienį jis parašė savo „Facebook“ paskyroje.
„Mūsų mylimame mieste šiandien barbariškai nupjautas šimtametis, sveikas, žaliuojantis ąžuolas. Tai ne pirmas toks nekilnojamojo vystytojų spjūvis į veidą vilniečiams – vagystė iš mūsų ir mūsų vaikų.
Kviečiu teisėsaugą principingai vertinti šį atvejį. Iki šiol siekiau, ir toliau sieksiu, griežtesnio teisinio nusikaltimų gamtai vertinimo.
Nebūkime abejingi – priešinkimės sąžinę praradusiems niekdariams!“ – rašo jis.
Šeštadienį vidury dienos statybvietėje darbininkai nupjovė šimtametį ąžuolą. Aplinkinių namų gyventojai šokiruoti. Meras Valdas Benkunskas atsakingam vystytojui grasina prokuratūros tyrimu ir šimtatūkstantinėmis baudomis. Beje, aplink ąžuolą pastatus suprojektavo buvusio mero Remigijaus Šimašiaus žmonos valdoma bendrovė.
LNTPA stabdo ąžuolą nupjovusią bendrovę iš asociacijos
Pirmadienį Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) paskelbė stabdanti bendrovės „Kapitel“ narystę asociacijoje.
„LNTPA atsiriboja nuo minėtosios bendrovės veiksmų ir stabdo jos narystę asociacijoje. Jokios aplinkybės nepateisina tokio žingsnio. Pritariame ir palaikome tiek aplinkos ministro, tiek Vilniaus miesto mero išsakytą pasipiktinimą ir kritiką dėl šio ciniško poelgio. Toks neatsakingas ir savavališkas NT plėtotojo sprendimas daro didžiulę žalą miesto valdžios, visuomenės ir verslo bendrystei, kuriant miesto gerovę kartu“, – teigia Mindaugas Statulevičius, LNTPA prezidentas.
LNTPA kartu su Vilniaus miesto meru šią savaitę inicijuoja bendrą susitikimą, kuriame aptars susiklosčiusią situaciją ir dėlios sprendimus bei žingsnius, kaip tobulinti esamą tvarką, kad ateityje nebeturėtume tokių neatsakingų atvejų.
LNTPA ragina tiek savo narius, tiek ir kitus NT sektoriuje veikiančius verslus išlikti atsakingais, argumentuotais ir visuomeniškais priimant sprendimus, kurie yra svarbūs miestui ir visai visuomenei.