• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei šimtas restoranų, kavinių ir valgyklų verslo atstovų po Vyriausybės langais surengė protesto akciją – paskutinę vakarienę. Protestuotojai gamino maistą ir kalbėjo apie gresiančius bankrotus dėl kurių esą kalta dabartinė valdžia, kuri nusprendė nuo šių metų naikinti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.

Daugiau nei šimtas restoranų, kavinių ir valgyklų verslo atstovų po Vyriausybės langais surengė protesto akciją – paskutinę vakarienę. Protestuotojai gamino maistą ir kalbėjo apie gresiančius bankrotus dėl kurių esą kalta dabartinė valdžia, kuri nusprendė nuo šių metų naikinti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.

REKLAMA

Maistą Vinco Kudirkos aikštėje virėjai penktadienį gamino ne be reikalo. Daugiau nei 100 restoranų, kavinių ir valgyklų atstovų susirinko Vyriausybės prieigose protestuoti dėl esą per didelės mokesčių naštos.

Iki šių metų pradžios maitinimo sektorius galėjo naudotis lengvatiniu 9 procentų PVM tarifu, kurį valdžia buvo įvedusi dėl COVID-19 pandemijos. Valdžiai lengvatą panaikinus, verslininkai pradėjo kalbėti apie patiriamus sunkumus.

„Produktų kaina yra pakankamai aukšta, mokėti atlyginimus reikia, atlyginimai žemi, o kibininė nelabai ką uždirba“, – skundėsi „Karališkos kibininės“ atstovė Aldona Juknevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Matau patalpos tuštėja, atsiranda bankrotų. Ketvirtas mėnuo eina šito PVM. Pavyzdžiui, mano įmonė vasario mėnesį patyrė minusinius balansus. Šiaip sau aš tikrai čia neateičiau. <...> Buhalterė sakė, darykit kažką, nes jau matom, kad ridenamės į apačią“, – antrino „Fokus pica“ įkurėjas Igoris Jarmolenka.

REKLAMA

Kainų nuleisti nebegali

Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad maitinimo įstaigų apyvartos palyginamosiomis kainomis šių metų sausio ir vasario mėnesiais buvo grubiai dešimtadaliu mažesnės nei pernai per tą patį laikotarpį. Žmonės restoranuose valgo rečiau, pinigų išleidžia mažiau.

„Prasidėjo lapkričio mėnesį, kai žmonės pradėjo taupyti ant šildymo, ant švenčių, ant visko. Lygiai taip ir dabar žmonės taupo. Mes tikėjomės, kad ateis pavasaris, o dabar jau tikimės, kad ateis vasara, bet kaip žmonės neperka, taip neperka. Anksčiau išleisdavo 20 eurų be problemų. <...> Dabar žmonės 10 eurų išleidžia ir tai dar skundžiasi, kad brangu“, – kalbėjo „Gorilla Burgers“ atstovas Rokas Markovičius.

REKLAMA
REKLAMA

Verslas pasakoja, kad kainų nuleisti daugiau esą negali.

„Arba mes dirbame ir traukiame iš kojinės paskutinius pinigus vien tik dėl to, kad išsilaikytume, arba branginame kainą, perkeliame naštą ant mūsų klientų, tada klientai ateina, skundžiasi, kad mes branginame kainas. Ką mums daryti? Mes neturime pasirinkimo“, – teigė R. Markovičius.

Verslininkai prašo valdžios, kad ši grąžintų lengvatinį PVM tarifą. Esą net mokyklų, ligoninių valgyklose sumažėjo perkančiųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vakar buvau mokykloje ir mačiau, kad už pietų porciją iš vaiko yra reikalaujama 5,50 euro <...> Maisto pirkimas krito maždaug 10 procentų“, – sakė ugdymo įstaigų maisto gamintojų atstovė Erika Turonienė.

Nusileisti neketina

Tiesa, panašu, kad valdantieji nusileisti neketina. Apie PVM mažinimą nėra net kalbos. Pasak konservatoriaus Mindaugo Lingės, restoranai, kavinės ir valgyklos šiuo metu protestuoja be reikalo.

REKLAMA

„Nėra tų dramatiškų skaičių, kaip bandoma pateikti. Politinė valia yra išreikšta, Seimas yra apsisprendęs. Tikrai sudėtinga turėti adekvačią diskusiją, kai įvertindami geopolitinius iššūkius ieškome ir telkiamės, kaip reikia didinti krašto gynybai skirtą finansavimą“, – kalbėjo politikas.

Valdžia primena, kad įvesta lengvata buvo laikina.

„Jos galiojimo laikas yra pasibaigęs, ir pasibaigęs kai kuriems sektoriams daug anksčiau negu maitinimo sektoriuje“, – sakė M. Lingė.

REKLAMA

„Noriu paklausti premjerės – o kas pasikeitė? Baigėsi kovidas, prasidėjo karas, energetikos krizė, begalinės palūkanos paskoloms, sumažėjęs vartojimas, atidėti mokesčiai. Kas pasikeitė tam smulkiam verslui? Kas čia pagerėjo?“ – piktinosi Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Ekonomistai aiškina, kad kavinių, restoranų ir valgyklų sektorius iš tikro šiuo metu išgyvena ne pačius lengviausius laikus, tačiau kalbėti apie bankrotų bangas esą ankstoka. Mat tikroji šio verslo būklė pasimatys vėliau, vasarą. Be to, ir prie mažesnių mokesčių kainos šalies restoranuose ir kavinėse buvo neadekvačiai didelės lyginant su kainomis kitose Europos šalyse.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Davė per covidą papą pažįst, tai dabar atjunkyti nebegali, trypia kojom ir rėkia gerkles paleidę.
Kas is to kad buvo 9 procentai. maisto kainos kilo nezmoniskai ir jie lobo. Zmogui jie kainu nesumazina vistiek.
iteisinti vlgl vagys
iteisinti vlgl vagys
Landsdergijos kasdienis melas ir prokvoacijos:
--- "Pabunda žmogelis naktį, pasižiūri pro langą, o ten, jo darže, vagys bulves vagia.
Senukas greitai skambina į policiją:
- Čia policija? Mano darže vagys bulves vagia. Kasa nuo lauko ir kraunasi į savo mašiną.
- Dabar mes negalim atvažiuoti, nes nėra nė vieno laisvo ekipažo. Visi išvykę į įvykio vietas. Labai daug iškvietimų. Teks lukterėti.
- O kiek reiks laukti?
- Po poros valandų atvyksim. Nepergyvenkit.
Po penkių minučių senukas vėl skambina į policiją:
- Čia vėl aš. Jau galit nevažiuot. Aš pats visus juos iššaudžiau.
Po poros minučių atlekia keli ekipažai su švyturėliais, su garso sirenom, išlipa, subėga, apsupa ir mato: jokių lavonų nėra, stovi keli išsigandę vagys, iškėlę rankas, šalia vagių mašinų - pilni maišai bulvių.
Policija visus vagis susisodina į savo automobilius ir eina pas senuką.
Diedukas sėdi ir nekaltom akim žiūri:
- Taigi, sakei, kad tu juos visus iššaudei.
- O jūs sakėt, kad nė vieno laisvo ekipažo nėra."
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų