Demokratijos Baltarusijoje siekiantys aktyvistai trečiadienį Vilniuje surengė konferenciją apie politinius ekonominius migrantus iš Baltarusijos ir kitų šalių.
Tvoros statybos – pataikavimas Lukašenkai
Viešosios įstaigos „Dapamoga“ vadovė N. Kolegova pažėrė kritikos dėl Lietuvos pasienyje su Baltarusija statomos tvoros. Jos teigimu, tvora užkirs kelią Aliaksandro Lukašenkos diktatūros kankinamiems baltarusiams išsigelbėti – patekti į Lietuvą.
„Tvora tik papildomai malšins protestą, vykstantį Baltarusijoje. Kadangi Baltarusijos viduje žmonės supras, kad <...> jie Europai nereikalingi“, – sakė N. Kolegova.
Jos teigimu, be tamsiaodžių žmonių iš Rytų valstybių, ir Baltarusijos žmonės dabar turi galimybę išsigelbėti. Tačiau šis kelias į laisvę bus aptrauktas spygliuota tvora, o tai tik pasės nerimą.
„Mes nepadedame žmonėms gelbėti savo tautos. <...> Šita tvora – tai papildoma baimė mūsų kaimynams baltarusiams“, – svarstė ji.
„Tikiu, kad yra kitų būdų saugoti pasienį ir kontroliuoti situaciją. Dabar ši tvora – tai pokalbis su šantažuotoju. Jis mums diktuoja, kaip elgtis“, – dėstė mintis N. Kolegova.
Ji abejojo tvoros efektyvumu: „Migrantai ramiai pereina Baltarusijos teritoriją. Jie tiesiog stovi prie Europos Sąjungos sienos. Jie stovi ant Lietuvos sienos. <...> Ką toliau darys Europa, Lietuva? Nekreips dėmesio į žmones, vaikščiojančius palei tvorą? Ką jie darys – šaudys? Kaip tvora padės šiuo atveju?“
Pasak „Dapamogos“ vadovės, Lietuva net ir atsiradus tvorai privalės ginti demokratines vertybes.
Dialogas su diktatoriumi turi būti nutrauktas
Judėjimo „Europietiška Baltarusija“ atstovui Andrejui Šarendai pačiam teko kirsti sieną, kad gautų prieglobstį Lietuvoje. Jis teigė matęs organizuotas migrantų grupeles, keliaujančias į Lietuvą. Visgi politinis aktyvistas dvejojo, ar tvora stabdys migrantų srautą.
Keliaudamas į Lietuvą, jis pakliuvo į pelkėtas pasienio vietoves. „Aš mačiau pasienio teritoriją <...> ir man aišku, kad per visą pasienį pastatyti tvoros nepavyks“, – sakė A. Šarenda.
Jo teigimu, pastatyta fizinė tvora sumažins vienų pasienio dalinių apkrovą, bet tuomet našta persikels kitiems daliniams. „Nuo to niekam nepagerės“, – minėjo A. Šarenda.
„Migrantų problemos sprendimas labai paprastas. Reikia visiškai sustabdyti dialogą, ekonominius santykius su diktatoriaus Lukašenkos režimu. Tik tai gali jį sustabdyti, <...> priversti jį gerbti žmogiškas vertybes“, – svarstė politinis aktyvistas.
Visgi jis apgailestavo, kad Lietuvos verslai iki šiol nesiima ekonominių priemonių, kurios pakenktų Lukašenkos režimui.
„Dabar, nepaisant to, kad Baltarusija pamažu virsta Šiaurės Korėja, Lietuvos verslininkai ir netgi valstybinės įstaigos toliau padeda Lukašenkos režimui. 70 proc. tranzito į Europą eina per Lietuvos kelius. Lietuva iki šiol perka baltarusiškus naftos produktus“, – teigė A. Šarenda.
Jo nuomone, vienintelis būdas atsikratyti migrantų gana aiškus: „Reikia siekti, kad Baltarusija taptų europietiška valstybe. Kad išeitų režimas, kuris žudo, žaloja ir vykdo teroristinius aktus Europoje.“
A. Šarenda apibendrino, kokių veiksmų tikisi iš Lietuvos: „Reikia pilnai nutraukti bet kokį dialogą ir įvesti griežtas, veiksmingas ekonomines sankcijas.“
Tuo tarpu Lukašenka ir toliau tvindo Lietuvą migrantais. Portalas tv3.lt primena, kad iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikyti 1 738 neteisėti migrantai. Vien per paskutinę parą – antradienį – sulaikyti 22 neteisėtai sieną kirtę asmenys.
Dauguma sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.
Vyriausybė dėl smarkiai išaugusios neteisėtos migracijos į Lietuvą yra paskelbusi ekstremaliąją situaciją valstybės mastu.
Pastaruoju metu labai išaugus tokių atvejų skaičiui Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai.
Be to, pasieniečiams į pagalbą atskubėjo pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, tarp jų kariuomenės, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX bei Estijos pareigūnai.