Tuberkulioze sergantis vyras sugebėjo nusigauti iš vieno sostinės galo į kitą, kol sukniubo žolėje ir jį radusi giminaitė pristatė tiesiai į namus. Ligonio motina neslepia apmaudo: pasak jos, medikai galimai padarė ne viską, kad sulaikytų tuberkulioze sergantį vyrą. Ji baiminosi, kad pabėgęs jis galėjo užkrėsti ne vieną sutiktą žmogų.
Apie pabėgimą motinai pranešė pats sūnus
Vilnietė Viktorija (tikrasis vardas ir pavardė žinomi – aut. past.) pasakojo, ką jai teko patirti, kai tuberkulioze sergantis sūnus paspruko iš ligoninės.
Ji prisiminė, kad balandžio 22 dieną sūnui smarkiai pablogėjo sveikata ir jis buvo paguldytas gydymui į Santaros klinikų Vaistams atsparios tuberkuliozės skyrių.
Pasak moters, sūnaus būklė buvo itin prasta. „Jis labai blogai atrodė, pas jį temperatūra buvo, leisgyvis“, – apibūdino ji. Ir papildė, kad jos sūnus yra priklausomas nuo narkotinių medžiagų, o tuberkulioze serga pirmą kartą.
Balandžio 30 dienos vakarą sūnus paskambino Viktorijai ir pasiskundė dėl kasos skausmų. Moteris prisiminė, kad sūnus buvo nepatenkintas, nes medikai esą jam nedavė nuskausminamųjų vaistų.
„Sūnus man sako: Aš paprašiau vaistų, o jie vėl atėjo su raminamaisiais. Na, ir jis pasiuto. Sako, kad visą naktį pragulėjo susirietęs, prašė nuo skausmo, o jam nešė raminamųjų. Piktas buvo“, – pokalbį su sūnumi prisiminė vilnietė.
O gegužės 1-ąją, Motinos dieną, Viktorijai paskambino sūnus ir pranešė netikėtą žinią. „Mama, aš išėjau iš ligoninės. Ir numetė ragelį“, – teigė vilnietė.
Kito skambučio moteris sulaukė iš Santaros klinikų. „Jūsų sūnus pabėgo iš ligoninės. Sakau, kaip pabėgo? Sako, tiesiog lapelį numetė, kad nenori gydytis, per tvorą perlipo ir išėjo. Palaukite, o kaip apsauga, kaip taip galėjo būti?“, – stebėjosi moteris.
Viktorija teiravosi, ar medikai kvietė policiją dėl jos sūnaus, sergančio atvira tuberkuliozės forma, pabėgimo. Sakė gavusi neigiamą atsakymą.
„Juk jis visas apsvaigęs, vaistų visokių gavęs. <...> Nuvažiavau į ligoninę, visi gūžčiojo pečiais, atseit negali priversti gydytis, žmogaus teisės ir taip toliau. Bet juk jis užkrečiamas, kaip taip galėjo būti? Jis pas mane dar narkomanas yra, dėl to turbūt jie taip ir elgėsi“, – mintis dėstė moteris.
Rado gulintį žolėse
Galiausiai dėl sūnaus pabėgimo moteris nusprendė kreiptis į policiją pati. Vos pranešusi pareigūnams, ji gavo žinią iš dukters, kad tuberkulioze sergantis vyras nukako iki Gerosios Vilties gatvės.
„Dukra važiavo važiavo, kol surado jį žolėse gulintį. Atvežė namo. Iškviečiau policiją, jie pasakė, kad prisistatys su greitąja. Atvažiavau, <...> sūnus buvo koridoriuje, paramedikai jį pasiėmė ir nuvežė į ligoninę“, – pasakojo moteris.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja patvirtino šią informaciją.
„Pranešimas apie pasišalinusį asmenį iš Santaros klinikų buvo gautas gegužės 1 d. apie 11 val. 30 min., apie įvykį pranešė pasišalinusio asmens artimieji. Netrukus pareigūnai kartu su medikais asmenį pristatė atgal į gydymo įstaigą“, – komentavo policijos atstovė.
Visas šis įvykis sukrėtė ponią Viktoriją. Ji negalėjo atsistebėti, kaip sūnus galėjo netrukdomas išeiti iš ligoninės, juo labiau, kad serga pavojinga liga.
„Ar taip galima? Kažką, spręskite, pasakiau medikams. Pas mane anūkai maži, o apskritai kiek jis žmonių gali užkrėsti. Čia ne juokas, rimta liga. <...> Ir kaip taip? Spjauna į jį. Narkomanas, tai tegu eina, tegu miršta. Kaip su šunimi, žiūri kaip į paskutinį šlamštą. O man tai širdį skauda. Kad ir koks jis bebūtų, tai mano vaikas“, – širdgėlą liejo moteris.
Vėliau šis ligonis buvo perkeltas priverstiniam gydymui į Romainių tuberkuliozės ligoninę Kaune.
Atsakė, kiek žmonių gali užkrėsti 1 ligonis
Santaros klinikų Komunikacijos tarnybos specialistė Gitana Letukienė paaiškino, kad dėl asmens duomenų apsaugos negali kalbėti šį konkretų ligonio atvejį.
Tačiau Santaros klinikų Pulmunologijos ir alergologijos centro vadovas, profesorius Edvardas Danila paaiškino, kokia liga yra tuberkuliozė ir kokią grėsmę ji kelia aplinkiniams.
„Tuberkuliozės ligą sukelia bakterija, kuri labai lėtai dauginasi. Žmogus, sergantis atvira tuberkulioze, kosėdamas išskiria tuberkuliozės mikobakterijas. Kai sveikas žmogus jas įkvepia, daugeliu atveju, plaučių imuninė sistema sunaikina tą bakteriją arba ją „užmigdo“. Tuberkuliozės bakterija „užmiega“ (būna neaktyvi), yra apribojama tam tikroje plaučių vietoje ir žmogus nesuserga. Tai vadinama latentine tuberkulioze, kuria kito žmogaus neužkrėsi. <...>
Kai kalbame apie aktyvią, atvirą tuberkuliozę, tuberkuliozės mikobakterija būna įkvėpta, tačiau žmogaus imuninė sistema nesusitvarko. Tuomet bakterija palaipsniui dauginasi ir pažeidžia plaučių audinius. Tada susidaro jungtis su bronchais ir žmogus kosėdamas, čiaudėdamas, gali paskleisti mikobakterijų į aplinką“, – pasakojo E. Danila.
Jis nurodė, kad atvira tuberkulioze sergantis asmuo gali užkrėsti apie 20–30 žmonių.
„Laimei, absoliuti dauguma iš tuberkuliozės mikobakterijomis užsikrėtusių žmonių tuberkulioze niekada nesuserga. Tikimybė susirgti yra maždaug iki 5 proc. per visą gyvenimą“, – minėjo profesorius.
Tačiau tikimybė susirgti tuberkulioze išauga, kai yra rūkoma, vartojamas alkoholis, nepakankamai valgoma, patiria stresą, serga onkologinėmis ligomis arba ŽIV, vartoja imunitetą slopinančius vaistus.
Pabėgimų iš ligoninės pasitaiko ir daugiau
Profesorius paaiškino, kad vaistams atspari tuberkuliozės forma reikalauja ilgesnio ir sudėtingesnio gydymo nei vaistams jautri tuberkuliozė.
„Kai kalbame apie vaistams atsparią tuberkuliozę, kaip taisyklė, tai yra žmonės, ne pirmą kartą sergantys, kažkada nepabaigę pradinio gydymo. Jeigu žmogus nevartoja vaistų, kaip paskirta, bakterija „pripranta“ prie antibiotikų ir tampa jiems atspari. Tokiems ligoniams skiriami antros eilės vaistai nuo tuberkuliozės, gydymas daug sudėtingesnis, ilgesnis.
Dalis pacientų, deja, dėl įvairių priežasčių nesupranta arba nenori suprasti, kad būtina vartoti vaistus visą gydymo kursą, nevykdo rekomendacijų. Kai gydymas nutraukiamas, susidaro vaistams atspari tuberkuliozė. <...> Jeigu toks ligonis kitą asmenį užkrečia vaistams atsparia tuberkulioze, tada atsitinka bėda, nes, kaip jau minėjau, tokios tuberkuliozės gydymas daug sudėtingesnis“, – teigė E. Danila.
Jis patvirtino, kad pasitaiko atvejų, kai tuberkulioze sergantys pacientai savavališkai pasišalina iš gydymo įstaigos. Anot gydytojo, tuomet pirma skambinama pačiam ligoniui, bandoma jį įtikinti grįžti ir tęsti gydymą.
„Personalas deda visas pastangas, kad pacientas gydytųsi ligoninėje, bet tai vis tiek yra ligoninė, tai ne kalėjimas. Nėra prižiūrėtojų, pristatytų prie kiekvieno asmens. Be to, visi pacientai turi galimybę išeiti į kiemą, kur gali pabūti. Vienaip ar kitaip, gali rasti galimybę neteisėtai pasišalinti.
Tokiu atveju, kai tik personalas sužino, tuomet informuojamos atitinkamos institucijos, skambinama artimiesiems, pačiam žmogui. <...> Stengiamės su žmogumi pasikalbėti ir įtikinti tęsti gydymą. Juk geriausias rezultatas yra tas, kuris ne prievartinis, o sąmoningas. Deja, dalis tokių pacientų nesutinka gydytis, todėl epidemiologiniu požiūriu yra pavojingi aplinkiniams. Tokie pacientai teismo sprendimu gali būti priverstinai hospitalizuojami į Alytaus tuberkuliozės ligoninę ir joje gydomi“, – sakė E. Danila.