Apie tai, kas laukia NATO ir Lietuvos, kai prezidentu vėl tapo D. Trumpas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė VU TSPMI dėstytojas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.
Ar D. Trumpas gali stabdyti JAV vaidmenį NATO?
Formaliai, JAV neturi procedūros, kaip atšaukti tarptautines sutartis. Yra procedūra, kaip jas pasirašyti, jos turi būti patvirtintos Senate ir JAV narystė NATO yra patvirtinta Senate. Kaip atšaukti? Nėra iki galo aišku.
Dabar yra bandoma Kongrese kurti įstatymus, bet jie galioja tik vienerius metus, kurie neleistų prezidentui savavališkai paimti ir nuspręsti išstoti iš NATO. Bet aš sakyčiau, kad tai yra visiškai nesvarbu.
Užtenka JAV ginkluotųjų pajėgų vadui, tai yra prezidentui, pasakyti, kad NATO įsipareigojimai man negalioja, aš jų nesilaikau. Formaliai Jungtinės Valstijos liktų NATO nare, formaliai egzistuotų visi įsipareigojimai, bet mes turėtume lyderį, kuris aiškiai sakytų, kad NATO įsipareigojimų nevykdytų. Ir to visiškai pakaktų, kad NATO, gal nesubyrėtų, bet bent jau išgyventų didžiulę egzistencinę krizę.
Bet ar tai realu?
Yra pasakojama apie 2018 m., kai Trumpas važiavo į NATO susitikimą, kur ketino neva tai pasakyti, kad arba NATO šalių išlaidos išauga dramatiškai per artimiausią pusmetį, arba mes skelbiam moratoriumą savo narystei aljanse. Yra toks pasakojimas, kurį esą suvaldė Trumpo patarėjai, sakydami, kad negriaukime to, kas buvo kurta ne vieną dešimtmetį ir kas tarnauja JAV interesams.
Kad gali tokių intencijų kilti Trumpui, ypatingai emocingą dieną, aš manau, mes visi suprantame, kad taip tikrai gali nutikti. Ir su Kamala Harris tokios rizikos, ko gero, nebūtų. Ar savaime tai ves sprendimų link, ar jo nesuvaldys, ar jis pats galiausiai nenuspręs, kad neverta daryti nesąmonių – atsakyti šimtu procentų negalime. Rizika yra tarp labai nekokių scenarijų, susijusių su NATO, ir visai pozityvių scenarijų. Gal iš tikrųjų ir dar kartą Trumpas galėtų išjudinti aljansą iš vidaus, kaip joks kitas JAV lyderis nesugeba to padaryti.
Ar Baltijos šalis D. Trumpas žino, ar atskiria mus nuo Balkanų valstybių? Koks jo požiūris į Baltijos valstybes?
Taip, jis yra susitikimo su Baltijos valstybių lyderiais metu sumaišęs mus su Balkanais. Nėra pirmas politikas tą padaręs, tai savaime iš to daryti didelių išvadų nereikia.
Manau, kad didelio intereso į mūsų regioną jam nėra. Bet atsimenu pokalbį su vienu jo patarėju – jis man sakė, kad amerikiečių tikslas Baltijos regione yra, kad čia nekiltų trečiasis pasaulinis karas. Patikėkit, Trumpas tą supranta.
Ir jeigu tai yra JAV tikslas, kurio jie laikosi, aš manau, kad mes galime jaustis saugūs. Jungtinės Valstijos turi apsčiai priemonių išvengti trečiojo pasaulinio karo, kad jis nekiltų ir nereikėtų jo pradėti kovoti. Tai šia prasme mums yra visai neblogai, mes spėjome įšokti į tą traukinį, kuris nuvažiuoja. Su Ukraina yra kur kas komplikuočiau ir blogiau.
Visą pokalbį, kuriame kalba ir VU TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė, išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.