N. Zahawis teigė, kad apie tyrimą jis kalbėjo su Anglijos vyriausiojo medicinos pareigūno pavaduotoju Jonathanu Van-Tamu. Ministras tikino, kad vakcina apsaugo nuo sunkaus susirgimo.
Jo teigimu, atlikusi tyrimus, kompanija „AstraZeneca“: „Yra įsitikinusi, kad vakcina efektyviai padeda išvengti rimtos ligos bei paguldymo į ligoninę.“
N. Zahawis atskleidė, kad Jungtinėje Karalystėje kas minutę buvo paskiepijama beveik 1 000 dozių. Jis taip pat sakė tikintis, kad iki gegužės mėnesio valdžia bus paskiepijusi visus vyresnius nei 50 metų asmenis.
Nedidelis tyrimas, kuriame dalyvavo 2 026 žmonės iš Pietų Afrikos, parodė, kad Oksfordo universiteto ir „AstraZeneca“ vakcinos veiksmingumas, apsaugant nuo mutavusio viruso sukeltų lengvo ir vidutinio sunkumo ligų, buvo ribotas. Vienuolika susirgimų šio viruso atmaina buvo aptikti ir JK, tačiau juo susirgę asmenys nebuvo išvykę į užsienį.
Tačiau Pietų Afrikos Vitvatersrando ir Oksfordo universitetų atlikto tyrimo metu, nei vienas dalyvis nemirė ir nebuvo paguldytas į ligoninę. Šį tyrimą, nors jis dar nėra publikuotas, paviešino „Financial Times“.
Farmacijos milžinė teigė, kad mokslininkai jau pradėjo modifikuoti vakcinos sudėtį, kad ši geriau apsaugotų nuo naujosios viruso atmainos. Kompanija tikisi, kad prireikus, papildoma vakcina jau rudenį bus parengta masiniam skiepijimui.
„AstraZeneca“ tikino, kad jų vakcina gali apsaugoti nuo sunkaus susirgimo Pietų Afrikos koronaviruso atmaina. Kompanija taip pat atkreipė dėmesį, kad tyrimas negalėjo tinkamai nustatyti vakcinos veiksmingumo apsaugant nuo sunkios ligos formos, nes dalyvių amžiaus mediana buvo 31-eri metai.
Nepaisant to, šis pranešimas gali pastūmėti pasaulio valstybes stiprinti savo sienų kontrolę, siekiant sustabdyti koronaviruso atmainų plitimą. Apribojimai gali būti taikomi kol nebus prieinamos patobulintos vakcinos arba paaiškės, kad viruso versijų keliama grėsmė yra suvaldoma.
Ekspertai teigia, kad vakcinos sukurtas T limfocitų imunitetas, kuris nebuvo analizuojamas vykusio tyrimo metu, gali būti veiksmingas prieš Pietų Afrikos koronaviruso atmainą. JK šiuo metu vykdo masinius tyrimus vienuolikoje regionų, kuriuose buvo aptikta Pietų Afrikos koronaviruso atmaina.
„AstraZeneca“ atstovas teigė: „Šiame mažame 1–2 stadijos tyrime, išankstiniai duomenys rodo ribotą vakcinos efektyvumą prieš lengvus susirgimus, pirmiausia dėl B.1.351 Pietų Afrikos atmainos. Tačiau mes nesugebėjome tinkamai nustatyti kaip skiepas veikia sunkių susirgimų ir hospitalizacijos mastus, nes daugiausia tyrimo dalyvių buvo jauni, sveiki asmenys.“
Tyrimo metu, pusė dalyvių gavo placebą. Tai reiškia, kad vakcinos poveikis buvo testuojamas tik su 1 113 asmenų.
Kalbėdamas su „Sky News“, N. Zahawis buvo paklaustas, ar tyrimo išvados jam kelia nerimą. Jis sakė: „Kalbėjau su Jonathanu Van-Tamu. Geros naujienos apie Oksfordo ir „AstraZeneca“ vakciną, kurios visiškai prieštarauja antraštei, kurią man ką tik pacitavote, yra tai, kad ji apsaugo nuo sunkaus susirgimo.“
„Kaip ir sakiau, atlikę tyrimus, „AstraZeneca“ mokslininkai yra užtikrinti, kad vakcina efektyviai kovoja su rimtais susirgimais, rimtomis ligomis ir hospitalizacija“, – teigė N. Zahawis.
Vakcinavimo reikalų ministras taip pat atskleidė, kad vakar, vienu metu, Jungtinėje Karalystėje per minutę buvo paskiepijama beveik 1 000 vakcinos dozių. Taip valstybė bando įgyvendinti savo planą iki gegužės mėnesio paskiepyti visus vyresnius nei 50 metų asmenis.
N. Zahawis pasakojo: „Ribojantis veiksnys yra apsirūpinimas vakcina, nes jis išlieka ribotas. Bet galiu jums pasakyti tai, kad vakar, tarp 11 valandos ir 12 valandos, per minutę buvo paskiepijama maždaug po 1 000 vakcinos dozių.
Pasiekėme 979 paskiepijimus per minutę, taigi ši infrastruktūra, kurios pagrindas yra šeimos gydytojai, ligoninių centrai bei nacionaliniai skiepijimo punktai – dabar mes turime 100 vakcinacijos punktų ir 200 vaistinių – ši paskirstymo infrastruktūra yra veiksminga, ir mes išsikapstysime.
Esu užtikrintas, kad pasieksime savo vasario vidurio tikslą, ir paskiepysime keturias pirmąsias rizikos grupes. Aš taip pat tikiu, nes turiu pakankamai informacijos apie mus pasieksiančias vakcinų siuntas, kad iki gegužės turėtų būti paskiepytos visos devynios rizikos grupės. Jau kitą savaitę, kai pasieksime pirmąjį mūsų tikslą, galėsime apie tai pasakyti daugiau, tikiuosi, kad viskas vyks sklandžiai.“