Centro poliklinikos steigėja – Vilniaus miesto savivaldybė – patvirtino, kad yra gavusi signalų dėl galimos psichologinės įtampos ir psichologinio spaudimo apraiškų įstaigoje.
„Situacija apie darbuotojų kaitą ir darbo sutarčių nutraukimo sąlygas Centro poliklinikoje savivaldybei taip pat yra žinoma. Poliklinikos administracijos darbuotojų atžvilgiu galimai taikomam psichologiniam spaudimui išaiškinti savivaldybės administracijoje sudaryta komisija“, – komentavo savivaldybė.
Dėl tokio pobūdžio skundo ir pranešimo patikrinimus atliko ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Esamais ir buvusiaisiais įstaigos darbuotojais prisistačiusiųjų skambučių sulaukė ir naujienų portalas tv3.lt.
Žmonės tvirtino, kad jei anksčiau į darbą eidavę kaip „ant sparnų“, atėjus naujai įstaigos vadovybei mikroklimatas joje esą pasikeitė. Taip pat skųstasi, kad silpniausiai grandžiai neva buvo nurėžti priedai už papildomus darbus, gąsdina situacija, kad įstaigą palieka daug darbuotojų.
Taip pat kai kuriems darbuotojams susidarė įspūdis, kad tam tikros darbo vietos tiesiog turėjo būti atlaisvintos, o patys jie jaučiasi buvę priversti išeiti jausdami psichologinį spaudimą.
Situaciją vertino savivaldybės komisija
Vasario pradžioje sulaukusi žodinio skundo, kad Centro poliklinikoje galimai prieš darbuotoją vykdomas psichologinis smurtas, patvirtino ir Sveikatos apsaugos ministerija. Kaip nurodė ji, rašytinis pranešimas buvo perduotas tiek Vilniaus miesto savivaldybei, tiek Valstybinei darbo inspekcijai.
Vilniaus savivaldybė informavo, kad yra gavusi du skundus dėl galimos psichologinės įtampos ir psichologinio spaudimo apraiškų Centro poliklinikoje.
„Gavome pernai lapkritį anonimišką elektroninį laišką ir šių metų vasarį konkretaus darbuotojo skundą. Sudaryta komisija išnagrinėjo pateiktą informaciją ir Centro poliklinikos administracijai mestų kaltinimų aplinkybes, informacija nepasitvirtino“, – nurodoma portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme.
Inspektoriai pasigedo objektyvių įrodymų
VDI patvirtino gavusi du skundus dėl Z. Skvarciany veiklos. Nors pažeidimų nenustatyta, organizuoti pokalbiai ir susitikimai, kaip būtų pagerinta darbo aplinka įstaigoje.
Nurodoma, kad pirmas patikrinimas buvo atliktas 2022 m. lapkričio–gruodžio mėn., lapkričio 24 d. sulaukus anoniminio darbuotojų prašymo.
„Buvo padaryta išvada, kad nors darbdavys ir ėmėsi tam tikrų priemonių psichologinio smurto prevencijai užtikrinti, tačiau šios priemonės nėra pakankamos darbuotojų emocinei būsenai pagerinti.
Po atlikto patikrinimo su įstaigos vadovu buvo suorganizuotas nuotolinis susitikimas, kurio metu buvo atkreiptas dėmesys į Darbo kodekso 30 straipsnio reikalavimus, etikos reikalavimų laikymąsi, siekiant sukurti konstruktyvią, saugią ir pagarbią aplinką darbe. Taip pat buvo pateiktos rašytinės rekomendacijos, kaip patobulinti kai kurias vykdomas darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimo poliklinikoje politikos sritis bei psichologinio smurto prevencijos priemones“, – nurodoma VDI portalui atsiųstame atsakyme.
„Gavome pernai lapkritį anonimišką elektroninį laišką ir šių metų vasarį konkretaus darbuotojo skundą. Sudaryta komisija išnagrinėjo pateiktą informaciją ir Centro poliklinikos administracijai mestų kaltinimų aplinkybes, informacija nepasitvirtino.“
Kitos darbuotojos skundo sulaukta šių metų vasario 3 d. Vis tik atlikus tyrimą kovo 3 d. pateikta išvada, kad nesurinkta objektyvių įrodymų, leidžiančių pripažinti, „jog su pareiškėja buvo bendraujama neetiškai, žeminančiai, užgauliai, agresyviai ar buvo naudotos kitos psichologinio smurto formos“.
Priduriama, kad siekiant atkreipti dėmesį į Centro poliklinikoje esančias problemas, susijusias su psichologiškai saugių darbo sąlygų sudarymu, VDI pareigūnai kovo 6 d. poliklinikoje organizavo susitikimą, kuriame dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės atstovė, Poliklinikos vadovybė, Darbo tarybos, Gydytojų sąjungos ir Lietuvos slaugos specialistų organizacijos, Gydymo Tarybos ir Slaugos tarybos atstovai, visų filialų (Senamiesčio, Naujamiesčio, Pylimo, Vytenio, Lukiškių) vadovai ir slaugos administratoriai, darbuotojai.
Vadovas neigia skundus
Centro poliklinikos vadovas Z. Skvarciany tvirtino, kad pats nėra gavęs jokių skundų dėl poliklinikoje vyraujančio netinkamo emocinio klimato.
„Nei jstaigoje veikianti galimų smurto ir priekabiavimo darbe atvejų nagrinėjimo komisija ar darbuotojų atstovai (darbo taryba, profesinių sąjungų organizacijų atstovai), nei jstaigos administracija negavo jokių skundų dėl poliklinikoje vyraujančio klimato, darbuotojų tarpusavio santykių ir juo labiau dėl psichologinio smurto darbe apraiškų“, – teigiama portalui atsiųstame atsakyme.
Jis neigė, kad su darbuotojais būtų bendraujama pakeltu tonu ar įžeidžiančiai. „Su darbuotojais bendraujama dalykiškai, mandagiai, korektiškai. Poliklinikoje yra formuojama bei nuolat tobulinama darbuotojų psichologinei gerovei užtikrinanti palanki kultūra bei administracijos ir darbuotojų tarpusavio santykiai.
Stengiuosi bendrauti su darbuotojais, sprendimus priimti pagal galimybes aptariant su darbuotojais, skyriaus vedėjais. Noriu pažymėti, kad nuolat aplankau visus poliklinikos filialus ir stengiuosi pabendrauti su darbuotojais“, – dėstė nuo pernai gegužės įstaigai vadovaujantis Z. Skvarciany.
Priedai neskiriami neterminuotam laikotarpiui
Reaguodama į klausimą apie darbuotojų kaitą poliklinika nurodė, kad per atitinkamą laikotarpj nutrauktų ir naujai sudarytų darbo sutarčių skaičius yra maždaug vienodas.
Pasak Z. Skvarciany, vadovų pasikeitimas bet kokioje jstaigoje darbuotojams gali sukelti nerimą dėl galimų struktūros pokyčių. „Dalis darbuotojų išeina tęsti darbinę veiklą su buvusiu jstaigos vadovu“, – pridūrė jis.
Taip pat poliklinikos vadovas tvirtino, kad nuomonė apie tai, jog darbo santykių pasibaigimą galėjo sąlygoti psichologinis spaudimas, yra visiškai nepagrjsta.
Be to, Z. Skvarciany kartu paaiškino, kad vertinant darbo santykių pasibaigimą, neteisinga butų skaičiuoti vien tik nutrauktų darbo sutarčių skaičių: „Tame skaičiuje neatspindėtų faktas, jog didelė dalis darbuotojų dirbo ne pilnu darbo krūviu, dažnai mažesniu nei 0,5 ar net mažesniu nei 0,25 etato krūviu.“
„Be to, priedai ir priemokos negali būti skiriami neterminuotam laikui, todėl vos tik išnykus priedo ar priemokos mokėjimo pagrindui, ši sudedamoji darbo užmokesčio dalis nebemokama.“
Pasiteiravus apie, darbuotojų teigimu, nurėžtus priedus, įstaigos vadovas nurodė, kad sprendžiant dėl darbuotojams skiriamų priedų ar priemokų prie darbo užmokesčio, visuomet yra jvertinama, ar kiekvienu konkrečiu atveju yra pagrindas priedui ar priemokai skirti, ir tik tuomet priimamas sprendimas:
„Be to, priedai ir priemokos negali būti skiriami neterminuotam laikui, todėl vos tik išnykus priedo ar priemokos mokėjimo pagrindui, ši sudedamoji darbo užmokesčio dalis nebemokama. Pabrėžtina, kad priedai skiriami pagal padalinių vadovų teikimą, skyrimas aptariamas su padalinių vadovais ir administracijos atstovais.“
Įstaigos kartu vadovas nurodė, kad nuo 2022 m. IV ketvirčio už laikinai nesančio darbuotojo pavadavimą darbuotojams apmokama taikant didesnius koeficientus. „Nuo 2023 m. sausio mėnesio darbuotojams pagal naują darbo apmokėjimo tvarką padidėjo darbo užmokestis. Taip pat jstaigoje padidintas Darbo užmokesčio fondas“, – komentuodamas situaciją pridūrė Z. Skvarciany.
Patvirtino, kad darbuotojų kaita padidėjo
Paklausta, ar stebinti padidėjusią darbuotojų kaitą poliklinikoje, savivaldybė patvirtino, kad toks procesas vyksta. Tačiau pažymėta, kad pačios įstaigos darbas dėl to nenukentėjo ir rezultatai vertinami teigiamai.
„Natūralu, kad pasikeitus įstaigos vadovui gali padidėti įstaigos darbuotojų kaita. Taip nutiko ir pasikeitus Centro poliklinikos direktoriui. Savivaldybė, kaip poliklinikos steigėja, šiuo atveju yra suinteresuota, kad dėl darbuotojų kaitos nebūtų pabloginti įstaigos veiklos rezultatai ir teikiamų paslaugų kokybė.
Pastaruoju metu stebime labai sumažėjusį pacientų skundų dėl darbo organizavimo ir paslaugų prieinamumo skaičių – pavyzdžiui, nebegauname skundų, kad gyventojai negali prisiskambinti į Centro polikliniką ir užsiregistruoti į sveikatos priežiūros specialistų konsultacijas“, – nurodė savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas.
Taip pat nurodoma, kad šių metų sausį nepriklausomi profesinės rizikos vertinimo specialistai Centro poliklinikoje atliko poliklinikos darbuotojus veikiančių psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir profesinės rizikos įvertinimą.
Buvo tirti psichosocialiniai rizikos veiksniai, susiję su darbo aplinkos sąlygomis, darbo reikalavimais, darbo organizavimu, darbo turiniu, darbuotojų tarpusavio santykiais ir darbuotojų santykiais su darbdaviu.
„Tyrimas buvo atliekamas anoniminės apklausos būdu, jame dalyvavo 55 proc. poliklinikos darbuotojų. Analizuojant rezultatus buvo nustatyta labai maža (priimtina) rizika darbo reikalavimų srityje, o kitose srityse nustatyta maža arba vidutinė (toleruotina) rizika“, – nurodė savivaldybė.