Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuojama su aplinkos ministru Povilu Poderskiu.
Ar būna tokių situacijų, kai vietos bendruomenė, taip pat protestuojanti prieš įvairius sprendimus, sako: „Atvažiuoja valdininkai kažkokie iš Vilniaus, bando mums ten ar paaiškint, ar nurodė kažkokį aktą, atsiuntė nurodymus, duoda, o patys nesupranta, ką kalba“? Ar dažnai susiduriat su tuo, visuomenės tokiu pykčiu ir kaip tvarkotės?
P. Poderskis: Nuolat, Aplinkos ministerija yra ta balanso ministerija. Joje yra ir gamtos apsauga, ir statybos. Šiandien buvome aplankę vieną moderniausių Lietuvos žvyro karjerų ir ten, tarkim, kasamas žvyras, triukšmo nėra daug, bet netoliese kažkas išvystė namų kvartalą, pardavė tuos namus.
Ir žmonės dabar, naudodamiesi dirbtinio intelekto pagalba, rašo skundus į institucijas ir bando visaip kaip mus priversti tą karjerą uždaryti, nes jiems nepatinka tas karjeras. Ar karjeras kelia labai daug dulkių?
Nekelia, nes viskas važiuoja ant konvejerio, visas žvyras. Ir tik tiek, kiek automobiliai važinėja, tiek ten tų triukšmų ir tėra, bet pačių žmonių noras, kad nebūtų to karjero už kilometro, jis irgi kaip ir suprantamas, nes kodėl jis turi būti šalia manęs?
Anksčiau jo nebuvo, o dabar jis atsirado.
P. Poderskis: Momentas yra tas, kad anksčiau jis buvo – jie nusipirko namus vėliau negu tas karjeras ten atsirado, karjeras ten yra virš 80 metų.
Kartais žmonėms tiesiog sunku priimti tuos pokyčius.
P. Poderskis: Sutinku, taip.
Dabar kaip tik jūs užsiminėte apie statybas, ir išties svarbūs pokyčiai norintiems statyti namus. Jūs siūlote, kad reikėtų galbūt atsisakyti statybos leidimo individualiems namams. Ką tai reiškia? Kokie jūsų pasiūlymai ir kodėl jūs siūlote tokį dalyką?
P. Poderskis: Iš tikrųjų, radome labai sudėtingą situaciją, kai pradėjome darbą gruodžio mėnesį. Lapkričio mėnesį praeitais metais buvo įvykdyti Statybos įstatymo pakeitimai, labai didelė reforma, kuri iš esmės sustabdė statybų sektorių ir padarė situacijas labai komplikuotas.
Daug statybos leidimų labai stipriai vėlavo, savivaldybės sunkiai prisitaikė prie naujos tvarkos. Aišku, mes, negalėdami iš karto keisti įstatymų radikaliai, taisėme tik tam tikras dalis pavasario sesijoje, bet idėja gimė, kad jeigu 12–13 tūkst. statybos leidimų per metus yra vienbučiams namams, tai galbūt mes neturėtume šitos dalies reguliuoti, ir gal taip leistų nuimti savivaldybėms krūvį, kurį jos turi ir kur jos iš esmės neturi labai didelio indėlio.
Reiškia, jeigu yra sklypas, kuriame galima statyti vienbutį namą, ir yra architektas, kuris turi aukštą išsilavinimą, turi atestatą, suprojektuoja tą vienbutį namą, tai jis jį turi suprojektuoti pagal visus galiojančius teisės aktus, statybos techninius reglamentus ir panašiai. Tai kokia yra rolė tada savivaldybės tikrinimo šiame procese?
Gyventojai bijo ir iš karto skundžiasi, kad gali atsirasti daug statybos pažeidimų ir sako, ar taip nebus, kad atsiras ištisi kvartalai, kur bus nepaisoma jokių normų? Kaip jūs atsakytumėte?
P. Poderskis: Aš suprantu šitą nuogastavimą, jis yra, bet, na, sakykim, viena vertus, jau yra tokių kvartalų, tai statybos leidimo poreikis kaip ir nieko (nepakeitė – aut. past.)
Bet tai nėra gerai.
P. Poderskis: Tai be abejo, kad nėra gerai, bet ką padėjo statybos leidimas šitoje vietoje?
Visą pokalbį kviečiame pamatyti teksto pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!