Jungtinių Valstijų Valstybės departamentas leido už numanomą 495 mln. dolerių (apie 493 mln. eurų) sumą Lietuvai įsigyti aštuonias raketinės artilerijos HIMARS sistemas su raketomis, ketvirtadienį pranešė amerikiečių Gynybos saugumo bendradarbiavimo agentūra.
„HIMARS mobili raketinė sistema, kuri naudojama Ukrainoje, parodė savo efektyvumą. Šiuo atveju, mes visus metus ėjome link šio susitarimo. Ėjome ne vieni, ėjome kartu su latviais ir estais“, – Seime susirinkusiems žurnalistams sakė A. Anušauskas.
Pasak jo, Estija ir Latvija įsigys kiek mažiau HIMARS sistemų nei Lietuva, bet tai bus bendras Baltijos šalių pajėgumas.
„Jį galėsime naudoti ir savo gynybai, ir naudoti, jei iškiltų grėsmė mūsų sąjungininkų saugumui. Nes tai yra strateginio lygmes ginkluotė. Mūsų poreikis turėti šią ginkluotę yra toks, kad mes norėtume turėti ir tas pagarsėjusias raketas, kurios skrieja iki 300 kilometrų atstumu, maksimaliai pagal esamas technines galimybes. Iš kitos pusės, tai yra ginkluotė, kuri vers Lietuvos kariuomenę savo kitus pajėgumus kilstelėti į kitą lygį“, – sakė A. Anušauskas.
„Mes ją gausime tik 2025-2026 metais“, – pridūrė jis.
JAV agentūra taip pat nurodė, kad įgyvendinant pardavimą, JAV Vyriausybės arba rangovo atstovai maždaug du kartus per metus lankysis Lietuvoje, siekdami atlikti programos valdymo peržiūras.
HIMARS montuojamos ant karinių sunkvežimių platformos, artilerijos sistemos gali būti arba su šešiomis GMLRS valdomomis raketomis, skriejančiomis iki 70 kilometrų, arba su viena ATACMS raketa, jos veikimo nuotolis – iki 300 kilometrų.
JAV šiomis sistemomis yra parėmusi Rusijos invazijai besipriešinančią Ukrainą.
Baltijos šalių pareigūnai yra skelbę ir apie Latvijos bei Estijos ketinimus įsigyti HIMARS sistemas.