„Du Landsbergiai. Arba mūsų Eiho rageliai išdygo.
Vis galvoju apie tą Landsbergių susikirtimą per savaitgalį vykusį TS-LKD partijos suvažiavimą ir tokį, sakyčiau šakališkai-marozišką jaunėlio užvažiavimą vyresniajam.
Tokį, kad visą likusią konservatorių partiją akimirksniu ištiko amnezija – niekas nematė, negirdėjo, neprisimena ir nekomentuoja šito epizodo.
Aš labai gerbiu profesorių Vytautą Landsbergį. Nepaisant visų padarytų klaidų, kurios kuriant Valstybę buvo neišvengiamos, jis yra ir bus mūsų politikos titanas, o šiomis dienomis lieka vienas iš tų itin retų politikų, kuriems moralė ir vertybės politikoje vis dar yra prioritetas.
Ir partijos suvažiavime jis sako nemalonius, bet saviglostymo apimtai partijai labai reikalingus žodžius – kad partija didžiausią dėmesį skirtų ne postams, o etikos dėmeniui, kad įvyktų etinė transformacija ir kad būtų atsisakyta sovietinių įpročių „semti iš kolūkio“. Profesorius davė pamokėlę ir skandaluose skęstančiai Navickienei – nedraugauti su sukčiais.
Tada atsistoja jaunėlis pirmininkas Gabrielius ir užuot padėkojęs už moralinio kompaso pareguliavimą, drebia, kad profesoriui reikėtų atminties supurtymo, nes Europarlamente tos parlamentinės lėšos nebuvo jam svetimos.
Ir negražu, ir neteisinga. Jam nekalbant apie insinuaciją dėl amžiaus, nors akivaizdu, kad Vytauto Landsbergio atmintis yra daug geresnė nei Monikos Navickienės ar buvusios ministrės [Jurgitos] Šiugždinienės, kurias ištinka selektyvios amnezijos priepuoliai.
Neteisinga, nes jaunėlis puikiai žino, kad EP už gaunamas išmokas atsiskaityti apskritai nereikia ir yra didelis skirtumas tarp iš galvos nupieštų ataskaitų, kurias teikė jo kolegos ministrai, ar į cisternas tonomis pilto kuro, kaip darė partiečiai merai ar penkių kompiuterių ir telefonų, kuriuos stvėrė partiečiai Seimo nariai.
Eiho tikrai išdygo rageliai. 2014 metais tik dėl pavardės ir vyresniųjų įtakos atsidūręs EP sąrašo viršuje, parašiutavęsis į partijos pirmininkus, su trenksmu prapylęs 2016 Seimo rinkimus, saugiai paslėptas, kad netrukdytų Ingridai ir partijai laimėti 2020 metų rinkimų ir gražiai kalbantis angliškai per CNN ir BBC elniukas bando įspirti titanui.
Aš suprantu, kad jaunėlis labai pavargo nuo Anūko vardo ir rodo tuos savo ragelius. Ypač dabar, kai taip reikia eurokomisaro posto.
Bet istorijoje išliks tik vienas“, – rašo A. Tapinas.
Susikirto partijos suvažiavime
Kalbėdamas tarybai V. Landsbergis net keletą kartų paminėjo G. Landsbergį ir kreipėsi konkrečiai į jį. Buvo galima susidaryti įspūdį, kad konservatorių patriarchas siekė būti išgirstas būtent savo vaikaičio.
„Ir ką gi, vis dėl to paskutinė dovanėlė, kurią gavom: tai Monika. Aš tuoj baigiu, Gabrieliau, tu nekalbėjai ta tema. Ir man labai gaila Ingridos ir Monikos vaikų. Apolitinės klaidos, kai jas daro politikė. Jos gali būti ir programuotos mūsų politinėje kultūroje, kurioje kai kas pernelyg lengvai leidžiama, kai neveikia gana elementarūs etikos signalai. Kodėl žmogus nestabteli?“, – sakė konservatorių patriarchas.
Tačiau jis buvo vienintelis, kuris partijos tarybos posėdyje išsakė kritišką nuomonę. Patriarchas vylėsi, kad nesugadino nuotaikos visiškai. Buvo matyti, kad tema daugeliui konservatorių yra nemaloni.
Pavyzdžiui, sakydamas pagrindinę savo kalbą partijos pirmininkas G. Landsbergis net nepaminėjo skandalo tiesiogiai, o tik užsiminė apie skaudžius įvykius, kurie esą parodo, kad konservatoriai vis tiek yra išskirtiniai iš visų partijų, nes moka atsiprašyti ir pasimokyti iš klaidų.
Po posėdžio, paprašytas įvertinti V. Landsbergio kritiką dėl etikos reikalų partijoje ir kad tam reiktų skirti esminį dėmesį, vaikaitis G. Landsbergis buvo gana aštrus: „Ne pirmas kartas. Aš tik manau, kad yra kažkur etapas, kai profesoriui reikėtų atminties supurtymo. Atsimenu dar tada jį mačiau Europos Parlamente, tai tos išmokos lygiai taip pat buvo naudojamos ir parlamentinės lėšos Europos Parlamento nebuvo jam svetimos. Tai nežinau“.