Prezidentas Gitanas Nausėda interviu Delfi ketvirtadienį teigė, jog iš Užsienio reikalų ministerijos (URM) galimai nutekėjusi informacija buvo pažymėta grifu „slaptai“.
„Vyksta tyrimas, be jokios abejonės, mes įvertinsime tą žalą, kurią padarė ši kibernetinė ataka. Tačiau yra tam tikrų požymių, kurie rodo, kad tam tikra informacija nutekėjo. Ir tai yra informacija su grifu „slaptai“, – ketvirtadienį interviu delfi.lt teigė šalies vadovas.
G. Nausėdos teigimu, nutekėjusi informacija „gali padaryti didelės žalos pirmiausia sąjungininkų atžvilgiu“.
„Bet tai yra potenciali žala, kurios šiuo metu aš dar negaliu viešai atskleisti“, – sakė prezidentas.
Programišiai tikina, esą Lietuvos diplomatai susirašinėdami atskleidė Jungtinių Valstijų paslaptis prieš Europą – daugiausia dėl „Nord Stream-2“. Neva, laiškuose taip pat aptariami santykiai su Baltarusija ir Kinija, rašo lrt.lt.
Užsienio reikalų ministerija neneigia, kad prieš ją bandyta surengti kibernetinę ataką, tačiau daugiau detalių nepateikia.
Tai būtų ne pirmas svarbių dokumentų praradimas užsienio reikalų ministerijoje – prieš keletą metų dėl to Lietuvai jau teko aiškintis Europos Sąjungos ir NATO partneriams.
Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė ketvirtadienį pareiškė turinti informacijos apie iš URM pavogus dokumentus. Dieną prieš pranešimą apie bandymą įvykdyti informacinę-kibernetinę ataką pranešusi URM nekomentuoja šalies vadovo Gitano Nausėdos patarėjos užsienio politikos klausimais žodžių.
„Riaušės prie Seimo, riaušės Rūdninkuose, įvairi informacija, pasirodanti tą pačią dieną, kad yra pavogti svarbūs dokumentai iš Užsienio reikalų ministerijos“, – LRT radijui kalbėjo A. Skaisgirytė.
„Per daug sutapimų, kad jie būtų atsitiktiniai“, – pridūrė ji.
URM trečiadienį paskelbė fiksavusi bandymą įvykdyti informacinę-kibernetinę ataką, informavusi apie tai atsakingas institucijas ir pradėjusi tyrimą.
Ketvirtadienį Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad šios informacijos plačiau nekomentuoja.
„Yra informuotos atsakingos institucijos ir vyksta tyrimas“, – sakė V. Šmaižytė-Kuliešienė.
Vertina situaciją iš šalies
Lietuvos diplomatas, Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras, užsienio politikos ekspertas Albinas Januška šią situaciją komentavo „Facebook“ paskyroje.
„Yra tokia sveiko proto praktika. Jei iš valstybės pavogė slaptus dokumentus, ir jei valstybė tą pripažins viešai, tai padės vagims legalizuoti tų dokumentų turinį – bendradarbiaus su agresoriumi. Todėl, kaip suprantu, URM, bent jau kol nebaigtas tyrimas, nekomentuoja ir pasilieka teisę neigti dokumentų originalumą konkrečiai ir bendrai“, – rašė jis.