• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Lietuvių kalba ir literatūra – neatsiejama mūsų tautos istorijos ir tapatybės dalis. Savaitgalio kelionėms kviečiame aplankyti įvairias Lietuvos vietas, kurios padeda geriau suprasti lietuvių kalbos išskirtinumą ir literatūros raidą per istorinius ir kultūrinius kontekstus. 

Lietuvių kalba ir literatūra – neatsiejama mūsų tautos istorijos ir tapatybės dalis. Savaitgalio kelionėms kviečiame aplankyti įvairias Lietuvos vietas, kurios padeda geriau suprasti lietuvių kalbos išskirtinumą ir literatūros raidą per istorinius ir kultūrinius kontekstus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiame sąraše rasite devynias unikalias vietas visoje Lietuvoje ir už jos ribų, kurios ne tik atskleidžia lietuvių kalbos ypatumus, bet ir kviečia pasinerti į literatūrinį šalies pasaulį.

REKLAMA

Skulptūra „ė“ raidei Kaune

Dar šiais metais Kauno centre išdygo skulptūra-taškas. Tai savotiška duoklė lietuvių kalbos vizitinei kortelei – raidei „ė“. Lietuvių kalba yra vienintelė kalba savo abėcėlėje turinti tokią raidę. Fiksuojama, kad pirmą kartą ji buvo pavartota 1653 m. Danieliaus Kleino sudarytoje pirmojoje lietuviškoje gramatikoje ir nuo to laiko tapo mūsų kalbos dalimi. Skulptūros sumanytojams ši raidė ypatinga ne tik savo unikalumu, bet ir tuo, kad jos kartais pakanka visam žodžiui ir net sakiniui. Pavyzdžiui, juk norėdami parodyti nuostabą ar atkreipti dėmesį galime sakyti „Ėėėėė!..“.

REKLAMA
REKLAMA

Adresas: K. Donelaičio g. 71, Kaunas.

Darbo laikas: 24/7.

Antakalnio kapinių menininkų kalnelis Vilniuje

Ne paslaptis, kad Antakalnio kapinėse atsiskleidžia XX a. Lietuvių istorijos metraštis. Čia poilsio atgulę pirmojo pasaulinio karo aukos,1919–1921 m. kovose žuvę Lenkijos kariai bei Sovietų armijos kariai. Čia taip pat palaidotos Sausio 13–osios aukos, yra Lietuvos kariuomenės karių memorialas, Prezidentų panteonas, neseniai įvyko Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo vietą Antakalnio kapinėse rado ir šių laikų menininkai – skulptoriai, aktoriai, kompozitoriai ir, žinoma, rašytojai. Menininkų kalvelėje gerbėjai gali aplankyti ir pagerbti Jurgos Ivanauskaitės, Ričardo Gavelio, Ievos Simonaitytės, Pauliaus Širvio, Pauliaus Bradūno, Justino Marcinkevičiaus ir kitų rašytojų kapus.

REKLAMA

Adresas: Karių Kapų g. 11, Vilnius.

Darbo laikas: kasdien 8:00-22:00 val.

Ąžuolyno biblioteka Kaune

Vertinantiems ypatingą aplinką, įspūdį paliks atnaujinta didžiausia Kaune Ąžuolyno biblioteka. Nominuota prestižiniams Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos apdovanojimams, biblioteka savo lentynose šiuo metu talpina apie 20 kilometrų įvairiausių knygų. Ąžuolyno parke stūksanti biblioteka nustebins ne tik moderniomis erdvėmis, bet ir trečiajame pastato aukšte esančiu vidiniu parkeliu su fontanu. Tiems, kurie mėgsta ramybę ir literatūrą, ši vieta taps tikra atradimų erdve, kurioje galima ne tik skaityti, bet ir mėgautis gamtos grožiu bei jaukia atmosfera.

REKLAMA

Adresas: Radastų g. 2, Kaunas.

Darbo laikas: I–V 9:00–20:00 val. VI 9:00-18:00 val.

Seniausias veikiantis knygynas – Juozo Masiulio knygynas Panevėžyje

Knygnešio Juozo Masiulio įkurtas knygynas – tai seniausia iki šiol veikianti knygų parduotuvė visoje Lietuvoje. Tiesa, tai ne tik parduotuvė, bet ir kultūrinis simbolis, turintis gilias šaknis Lietuvos istorijoje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1890 m. šiose patalpose knygnešys Juozas Masiulis įkūrė įvairių daiktų parduotuvę, o nuo 1904 m. pradėjo prekiauti išskirtinai knygomis. Per 120 metų knygyno veikla nebuvo sustojusi, nors 1940 m. jis buvo nacionalizuotas ir Masiulių šeimai sugrąžintas tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę – 1992 m. Nors knygyno istorija vingiuota, jame lankytojai ras ir šiuolaikinių knygų, ir istorinių artefaktų, pavyzdžiui, XIX a. pradžią menantį Vytauto Didžiojo paveikslą.

REKLAMA

Adresas: Respublikos g. 21, Panevėžys.

Darbo laikas: I–V 9:00–18:00 val., VI 9:00–14:00 val.

Punsko miestas Lenkijoje

Jei norite vienu metu būti užsienyje ir aplink girdėti tik lietuvių kalbą, turite apsilankyti Punske. Vos pora kilometrų nuo Lietuvos sienos esančiame miestelyje Lenkijoje trys ketvirtadaliai gyventojų kalba lietuviškai. Dar nuo Abiejų Tautų Respublikos laikų Punske kartu gyvena ir lenkai, ir lietuviai. Visgi, po Pirmoji pasaulinio karo ši teritorija tapo Lenkijos dalimi, o po Antrojo pasaulinio karo Punskas virto Lenkijos lietuvių centru. 

REKLAMA

30 km nuo Lazdijų esančiame miestelyje šiandieną aktyviai veikia lietuvių bendruomenė, vyksta įvairūs užsiėmimai lietuvių kalba. Atvykę į miestelį aplankykite ne tik svarbiausius objektus, bet ir stenkitės išgirsti unikalią Punsko lietuvių tartį. 

Adresas: Punskas, Lenkija.

Darbo laikas: 24/7.

Pogrindžio spaustuvė „ab“ Kauno rajone

Pogrindžio slėptuvė „ab“ yra unikali Lietuvoje, kadangi per visą savo veiklos laikotarpį sugebėjo išvengti sovietų saugumo dėmesio. Turbūt todėl, kad buvo tokia slapta, jog apie savo namo rūsyje įkurtą slėptuvę nenutuokė net tame name augę vaikai. Spaustuvės įkūrėjai Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius pasipriešino okupacinės valdžios skleidžiamai propagandai, stengdamiesi išsaugoti lietuvių tautos dvasines vertybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1980–1990 m. po paties V. Andziulio rankomis statyta sodyba įsikūrusioje spaustuvėje buvo išleisti 23 skirtingų pavadinimų patriotinio ir religinio turinio leidiniai, kurių bendras tiražas sudarė 138 000 egzempliorių. Visi leidiniai buvo pagaminti V. Andziulio surinkta iškiliosios spaudos mašina. Šiandieną kiekvienas norintis gali apsilankyti spaustuvėje ir daugiau sužinoti apie sovietinį pasipriešinimą per spaudą. 

REKLAMA

Adresas: Spaustuvės g. 2, Salių k., Domeikavos sen., Kauno rajonas.

Darbo laikas: II-VII 10:00–17:00 val. Tik iš anksto užsiregistravus telefonu (8 37) 55 32 49.

Literatų gatvė Vilniuje

2008 metų Literatų gatvėje įkurta instaliacija šiandien yra tapusi unikaliu Vilniaus simboliu, kuris, rodos, kasdien plečiasi. Čia menininkai įvairiais būdais įamžina rašytojus, poetus ir jų kūrinius, glaudžiai susijusius su Lietuva. Dabar gatvėje galite rasti daugiau nei 200 meno objektų. Dalis iš jų aprašyta specialiai tam skirtoje knygoje. Tačiau nuolat auganti ekspozicija kelia iššūkį – nėra vienos vietos, kurioje būtų išsamiai aprašytas kiekvienas kūrinys. Gatvės pradžioje yra informacinė lenta, kurioje nurodyti objektų numeriai, autorių vardai bei ir literatai ar kūriniai, kuriems ir yra skirti darbai. 

REKLAMA

Būtent todėl dauguma turistų, per daug nesigilindami į detales apžvelgia tik akį patraukusius darbus ir keliauja toliau. Tuo tarpu užkietėjusiems literatams tai bus savotiškas iššūkis nagrinėti ir interpretuoti kiekvieną kūrinį savarankiškai.

Adresas: Literatų g., Vilnius.

Darbo laikas: 24/7.

Marijos ir Jurgio Šlapelių namai-muziejus Vilniuje

Šlapelių šeimos vardas Lietuvos istorijoje yra gerai žinomas. Juk kiekvienas, besidomintis muzika, žino, kad Marija Šlapelienė 1906 m. buvo pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ pagrindinė atlikėja. Nors tai, greičiausiai, nėra jos pagrindinis nuopelnas Lietuvai. 

REKLAMA
REKLAMA

1906 m. Šlapelių šeima Dominikonų gatvėje Vilniuje atidarė knygyną, kuris buvo ne tik viena pirmųjų lietuviškų spaudinių parduotuve, bet ir tapo ilgiausiai XX a. pirmoje pusėje veikusiu knygynu. Kultūriniu centru tapusi vieta veiklos nesustabdė net Vilnių okupavus Lenkijai – čia ne tik slapta platinta draudžiama lietuviška literatūra, bet pagalbos sulaukdavo ir nepriteklių patiriantys lietuvių moksleiviai. Knygynas uždarytas tik 1945 m.

Šiandieną Marijos ir Jurgio Šlapelių namuose saugoma tai, ką per ilgus veiklos metus sukaupė ir išsaugojo šeima. Muziejus organizuoja literatūros ir kultūros renginius, parodas bei susitikimus su rašytojais ir kitais menininkais, todėl čia puikiai dera istorinis autentiškumas ir šiandieninė kultūrinė veikla.

Adresas: Pilies g. 40, Vilnius.

Darbo laikas: III–VI 11:00–17:00 val., VII 11:00-16:00 val.

Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus Krekenavoje

Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejuje, įsikūrusiame Ustronės vienkiemyje, atkuriama XIX a. pab. lietuviškos spaudos draudimo laikotarpio istorija. Čia veikė Garšvių knygnešių draugijos susirinkimų vieta, kur buvo slapta platinami lietuviški leidiniai. Muziejaus ekspozicijoje lankytojai gali pamatyti knygnešių relikvijas, senovines lietuviškas knygas, laikotarpio fotografijas, kurias muziejui padovanojo knygnešių šeimos, bibliotekos bei pavieniai asmenys. Galerijoje taip pat eksponuojami dailininko L. Juozonio tapyti knygnešių portretai.

REKLAMA

Šiame muziejuje pristatoma ir rašytojo Juozo Tumo-Vaižganto gyvenimo bei kūrybos ekspozicija, kurioje galima pamatyti jo knygas, rankraščius, laiškų faksimiles, nuotraukas ir asmeninę rašytojo kėdę.

Adresas: Ustronės vienkiemis, Panevėžio rajonas.

Darbo laikas: II–VI: 9:00–17:30 (pietūs 13:00–13:30 val.) Tik iš anksto užsiregistravus telefonu +370 698 711 62.

Gairės:
Ačiū už įdomų straipsnį ir paaiškinimą tos ė raidės. Kai važiuoju ta gatve pasižiūriu į tą paminklą. Dabar supratau, kodėl manęs klausė, kas yra unikalumas. Džiugu, kad Lietuvių tauta, dėl ė raidės yra unikali visame pasaulyje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gairės:
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų