Ketvirtadienį vykusioje Vyriausybės valandoje Seime Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys paklausė premjerės, ką ji mananti apie valstybės valdomų įmonių vadovų darbo užmokesčius ir šventines premijas, kurios praktiškai siekia I. Šimonytės metų atlyginimą.
„Infliacijos rodiklius labiausiai peržengia valstybės valdomų įmonių vadovų solidžios premijos ir kintamosios atlyginimų dalys. Klausimas, aišku, ne tai, kad iš jų reikia atimti, beveik neabejoju, kad teisinis pagrindas ten yra tvarkingas, bet norėtume paklausti jūsų, ar tikrai yra viskas normalu (taip nuoširdžiai), kad Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovo kintamoji atlyginimo dalis ir premija praktiškai siekia jūsų metinį atlyginimą? Ar viskas normalu dėl Registrų centro vadovo premijos ir kintamosios dalies? Ekonomikos ir inovacijų ministrė sakė, kad galimybių pasas Lietuvai nieko nekainavo, o po to ministerija komentuoja, kad čia labai gerai padarė, įveikė galimybių paso iššūkius, dėl to reikia priedus skirti. Ar tiesiog jums atrodo, kad čia viskas yra gerai?“ – klausė V. Gapšys.
„Nuoširdžiai? Aš galiu jums atsakyti į jūsų klausimą. Čia ne mano, o ministro pirmininko atlyginimas yra nenormalus, čia ne įmonių vadovų atlyginimas yra nenormalus. Nenormalus ir Seimo narių atlyginimas. Todėl kad mes tokiais būdais sukuriame pigią valdžią. Ir tuomet į tas pozicijas veržiasi žmonėms, kuriems tas atlyginimas atrodo kažkoks tai didelis gyvenimo pasiekimas ir kurie ne visada supranta savo atsakomybę. Tai man atrodo, čia per ilgą laiką Lietuvos politika pati save nusipigino ir šitą problemą reikia spręsti“, – į kolegos klausimą atsakė I. Šimonytė.
Premjerė paminėjo, kad panaši padėtis yra ir su valstybės tarnybos institucijų vadovais: dėl per mažo atlyginimo sunku rasti kompetentingus vadovus.
Vyriausybės puslapyje nurodoma, kad premjerei 2021 metų trečią ketvirtį priskaičiuotas atlyginimas siekia 5621 eurų „ant popieriaus“ arba 3400 eurų „į rankas“.
Seimo nario, neinančio jokių pareigų, darbo užmokestis „ant popieriaus“ siekia 3433 eurus, o „į rankas“ – 2076 eurus.
„Suprantu, kad politikams priimti sprendimus dėl politikų yra sudėtinga, bet aš tikiu, kad šis Seimas turės valios priimti sprendimus ne dėl mūsų, kurie čia sėdi, o dėl kitų kadencijų tam, kad tas darbas būtų vertinamas bent kiek adekvačiai atsakomybei, kuri yra susijusi su šitu darbu“, – sakė premjerė.
Anot I. Šimonytės, į valstybės įmonių vadovus žmonių paprastai ieškoma rinkoje, todėl valstybės įmonių vadovų darbo užmokesčiai ir yra aukšti, mat ateinantys žmonės jau būna vadovavę didelėms privačioms įmonėms, komunikacijų bendrovėms, bankams ar panašiai.
„Turbūt kažkam nepatiks tas atsakymas, bet labai nuoširdus“, – reziumavo I. Šimonytė.
Portalas lrt.lt paskelbė valstybės valdomų įmonių didžiausias metines premijas ir kintamąsias atlyginimų dalis. Pavyzdžiui, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovo premija siekia 23 151 euras, Registrų centro vadovo – 22 380 eurų, „Lietuvos geležinkelių“ vadovo – 29 032 eurai. Šios sumos yra iki mokesčių, tai yra „į rankas“ įmonių vadovai gavo mažiau.