• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet daugėja skundų iš tėvų, kad trūksta vietų sostinės darželiuose. Trijų vaikų mama Ernesta tv3.lt sako, kad mažėja 1,5-3 metų vaikų grupių, todėl jos vaikai priversi eiti į tolimesnį darželį Žirmūnų rajone, nors gyvena Pašilaičiuose.

Kasmet daugėja skundų iš tėvų, kad trūksta vietų sostinės darželiuose. Trijų vaikų mama Ernesta tv3.lt sako, kad mažėja 1,5-3 metų vaikų grupių, todėl jos vaikai priversi eiti į tolimesnį darželį Žirmūnų rajone, nors gyvena Pašilaičiuose.

REKLAMA

„Mano keturmetė ir dvimetė eina į darželį šalia namų, o mažiausiąją gausiu vežti į Žirmūnus. Ir tai čia tik dėl to, kad persiregistravau vaiką ten, kur esu deklaruota aš, o ne vyras, nes kitaip jokio darželio šiais metais visiškai negautume“, – tikina ji. 

Ernesta sako, kad eilėje stovi jau ne pirmą kartą, tačiau sulaukti vietos darželyje arti namų – nelengva užduotis.

„Praeitais metais į eilę atsistojau su savo antrąja dukra, kuri Pašilaičiuose ir gavo sesės lankomą darželį, nes už tai gavo papildomą prioritetą ir jai jau buvo daugiau nei du metai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais stojau su savo jauniausiąja, kuriai iki metų galo sueis 1,5 metų, tačiau, deja, mūsų mikrorajone tokios grupės neegzistuoja, o aplinkiniuose jų mažiau, nei lenkiškų/rusiškų“, – vardija ji. 

REKLAMA

Pasak moteris, per karantiną dukrą kiekvieną rytą teko vežti mašina į Žirmūnuose esantį darželį.

„Dvi didžiosios eina, nors pirmagimė irgi rajone esančio darželio pirmais metais negavo, nes neužteko prioritetų [Pašilaičiuose]. Dukrą veždavau į darželį Žirmūnuose iki tol, kol atėjo karantinas. 

Kitais metais vėl stojau į eilę, nes mikrorajone pragyvenome du metus, tai papildomą prioritetą šį kartą gavome ir atsirado daugiau grupių, priimančių 3-4 metų vaikus“, – sako trejų vaikų mama.  

REKLAMA
REKLAMA

Patikrinus darželio sąrašą – dukros nerado 

Ernesta sako, kad bandė dukrą užregistruoti į naujai duris atvėrusį darželį arčiau namų, tačiau patikrinusi vaikų skaičių pamatė, kad galimybių patekti neliko.

„Galvojau, kad nieko gero, bet tiek to, galiu registruotis į Bajorų kalvose esantį naują darželį „Bajorėlis“, kuris yra dar pakankamai arti dėl neblogo susisiekimo ir kuris, pagal savivaldybės duomenis tikrai priims 10 vaikų. Dukra buvo 5 eilėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patikrinus po poros dienų, planuojamų priimti vaikų skaičius buvo 30, tada po dienos vėl nukrito iki 10, kol galiausiai kovo 7 dieną buvo nurodyta, jog grupė apskritai nebeformuojama. 

Spėjau pamatyti, spėsiu ir  išimti vaiką iš to sąrašo, bet tiktai yra žmonių, kurie kovo 1 pamatę, kad darželis formuoja grupę ir užrašę tik į jį, nieko ir nebegaus“, – teigia Ernesta. 

REKLAMA

Gauti vietą darželyje sunku ir kituose Vilniaus rajonuose

Ernesta kalba, kad situacija kone visame Vilniuje yra prasta. Ji sako, kad 1,5-3 metų vaikų grupių stipriai sumažėjo ir tai kelia didžiulius nepatogumus tėvams.

„Esu trijų vaikų mama, kuri, jau ketvirtus metus iš eilės, stovi eilėje, Vilniaus darželiui gauti. Kiekvienais metais vis stebiuosi, kaip atsiranda vis mažiau ir mažiau 1,5-3 metų grupių, tačiau, pakeitus Vaiko priežiūros atostogų sąlygas, maniau, kad šį kartą patys mažiausieji (1,5 metų vaikai) tikrai turės didesnę galimybę patekti į tokias grupes, nuo 2023 metų rugsėjo mėnesio. 

REKLAMA

Deja, klydau. Šiais metais, kaip niekad, tokių amžiaus grupių sumažėjo. Pavyzdžiui, Pašilaičiuose nėra nei vieno darželio, kuris formuoja tokio amžiaus grupę. <...> Fabijoniškėse, taip pat tokio amžiaus grupės nėra formuojamos, tačiau ten galite pildyti prašymus patekimui į to paties amžiaus net tris lenkų/rusų kalbų grupes. 

Kalbant apie Justiniškes ir Viršuliškes, ten formuojama po vieną lietuvių kalbos grupė, tačiau šešios lenkų bei rusų grupės. 36 Šeškinės mikrorajono mažieji gyventojai gali gauti vietas lietuvių kalbos grupėse, tuo tarpų lenkų ar rusų – 47“, – vardija esamą situaciją Ernesta. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas sako, kad vietų Vilniaus darželiuose yra užtektinai, tačiau dėl įvairiausių priežasčių  tėvai vietų darželiuose atsisako.

„Į sostinės darželius visiems Vilniaus vaikams vietų pakanka – rugsėjo duomenimis, savivaldybės pavaldumo darželiuose buvo 634 laisvos vietos. Tačiau dėl įvairių priežasčių ne visiems tėveliams tinka darželio, kuriame vietą gavo vaikas, vieta. 

REKLAMA

Visgi apie 80 proc. ikimokyklinio ugdymo vaikų 2022 metais į darželius pateko pirmuoju tėvų prioritetu. Likusių vaikų tėvai savarankiškai renkasi ką daryti: vesti vaiką į žemesniu prioritetu pasirinktą darželį, kuriame yra vietų, ar vesti vaiką į privatų darželį“, – teigia jis. 

Kasmet skiriamos kompensacijos

Anot G. Grubinsko, praėjusiais metais 7 tūkst. vaikų sulaukė kompensacijos. Skirti pinigai turėtų tėvams kompensuoti išlaidas ir patiriamus nepatogumus. 

REKLAMA

„Siekdama kompensuoti papildomai patiriamas išlaidas, savivaldybė į privačius darželius vaikus vedantiems tėvams skiria kasmėnesinę kompensaciją už kiekvieną vaiką. Ji vasario 8 d. Tarybos sprendimu buvo padidinta nuo 100 iki 120 eurų. 

Mėnesinio mokesčio kompensacija už vaikų išlaikymą ir priežiūrą Vilniaus miesto nevalstybinėse ikimokyklinio ir priešmokyklinio švietimo įstaigose mokama tiesiogiai įstaigoms: tarp tėvų, savivaldybės ir ugdymo įstaigos sudaroma sutartis, pagal kurią savivaldybė moka kompensaciją įstaigai, o įstaiga tokia pačia suma sumažina mėnesinį mokestį tėveliams. Tokia kompensacija pernai buvo mokama už maždaug 7 tūkst. vaikų“, – tikina jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad iki 2027 metų Vilniuje turėtų išdykti dar septyni darželiai.

„Vilniaus miesto savivaldybė, suprasdama, kad miestas plečiasi ir patogiose vietose esančių darželių poreikis tik auga, nuolat ieško galimybių statyti naujus arba plėsti esamus darželius. 

Nuo nepriklausomybės atkūrimo iš viso pastatyta 11 naujų ikimokyklinio ugdymo įstaigų: „Bajorėlis“, „Karuselė“, „Gabijėlė“, „Gilužis“, „Vandenis“, „Žilvinėlis“, „Vėrinėlis“, „Vėjelis“, „Pilaitukas“,  Vaduvos darželis-mokykla bei Santariškių. Nuo 2016 m. Vilniuje renovuotuose pastatuose įkurtos 5 ikimokyklinio ugdymo įstaigos: „Ąžuolas“, „Gluosnis“, „Žolynas“, „Giliukas“ ir „Malūnėlis“, taip pat pastatyti 6 moduliniai priestatai prie lopšelių-darželių „Atžalėlės“, „Gabijėlė“, „Gintarėlis“, „Medynėlis“, „Strazdelis“ ir „Vandenis“. 

REKLAMA

Iki 2027 m. planuojama suprojektuoti ir pastatyti dar 7 darželius: po vieną Pašilaičiuose, Perkūnkiemyje, Balsiuose, Šnipiškėse, Jeruzalėje ir Senamiestyje bei du darželius Pilaitėje. 

Darželis Pašilaičiuose bus statomas adresu Žemynos g. 2C, planuojama, kad jis bus užbaigtas iki 2024 m. pabaigos“, – pasakojo G. Grubinskas.

Lietuvoje populiarėja lauko darželiai: „Nelankytų dienų 25 tradiciniam daržely praleista dėl sveikatos. O lauko darželiuose – 10“:

ir labaj giaraj! Wilno nasze!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų