• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesvarbu, ar veja sunyko, ar apaugo piktžolėmis, sodininkams kyla klausimas – kur jie suklydo? Tačiau nesijaudinkite – yra būdų, kaip priversti veją vėl žaliuoti ir užtikrinti geresnę jos priežiūrą.

Nesvarbu, ar veja sunyko, ar apaugo piktžolėmis, sodininkams kyla klausimas – kur jie suklydo? Tačiau nesijaudinkite – yra būdų, kaip priversti veją vėl žaliuoti ir užtikrinti geresnę jos priežiūrą.

REKLAMA

Deja, nepakanka mokėti teisingai pasėti žolę, reikia kai ko daugiau, rašo express.co.uk.

 „Visi svajojame apie vešlią veją sode. Po žiemos orų ji gali atrodyti šiek tiek prasčiau. Tačiau šį pavasarį žolė gali atrodyti žalesnė ir išlikti tokia visą vasarą“, – sako sodininkas Davidas Domoney, kartu su Alanu Titchmarshu vedantis TV sodininkystės programą „Love Your Garden“.

Pašalinkite lapus ir šiukšles

Lapai ir negyvų augalų liekanos gali užstoti šviesą, slopinti žolę ir užkrėsti ligomis. Jei norite išlaikyti sveiką veją, ekspertai rekomenduoja reguliariai ištisus metus grėbti ir pašalinti augalų likučius.

REKLAMA
REKLAMA

„Pjaudami taip pat turėtumėte surinkti nupjautą žolę, kad veja būtų švari. Šios medžiagos gali būti dedamos į kompostą“, – pridūrė D. Domoney.

REKLAMA

Grėbkite veją

Prieš pjaunant, veją rekomenduojama lengvai nugrėbstyti, kad pašalinti samanas ir šiaudus. „Vejos skarifikavimas padės stabdyti piktžolių plitimą“, – sakė Davidas.

Žolę pjaukite reikiamame aukštyje

Sodininkai neturėtų nuleisti žoliapjovės peilių žemiau nei 2,5 cm. Jei veja gana sausa, pakelkite vejapjovės peilius iki 4 cm aukščio.

„Pirmą metų pjovimą pakelkite peilius iki aukščiausios padėties, kad išvengtumėte žolės nuskutimo, o vėliau pavasarį palaipsniui nuleiskite juos žemiau“, – patarė sodininkystės specialistas .

REKLAMA
REKLAMA

Pavėsyje žolę palikite aukštesnę

Anot Davido, pavėsyje esančiuose vejos plotuose žolę reikėtų palikti aukštesnę, bent 4 cm aukščio, nes čia ji gauna mažiau šviesos.

„Paliekant aukštesnę žolę, padidės jos atsparumas sausrai ir mažiau augs piktžolių“, – teigė jis.

Atsėkite plikas vejos vietas

Kitas vejos priežiūros patarimas – pavasarį atsėti visas plikas vietas.

„Švelniai šakėmis papurenkite žemę ir uždėkite šviežią viršutinio dirvožemio sluoksnį. Pabarstykite sėklas ant viršaus ir dar užberkite šiek tiek dirvožemio, – patarė Davidas. – Gerai palaistykite ir saugokite nuo paukščių, uždengdami plotą tinkleliu arba virvelėmis. Nuolat drėkinkite dirvą, kad paskatintumėte dygimą bei nepjaukite vejos per žemai, kad nenuniokotumėte ataugančios vejos plotų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aeruokite dirvožemį

Kai vejos dirvožemis sutankėja ir tampa mažiau laidus, sumažėja oro patekimas augalams bei dirvožemio organizmams ir dirva gali užmirkti.

Dažniausiai vejos dirvožemis sutankėja tose vietose, kur daug vaikščiojama arba jos dažnai naudojamos. Tai gali būti ir dažna molingo dirvožemio problema.

Norėdami aeruoti, reguliariai badykite šakėmis veją, kad atsidarytų oro kanalai. Jei jūsų veja yra linkusi užmirkti, galite šias skyles užpildyti smėliu.

REKLAMA

 

Atsikratykite piktžolių

Piktžolės vejoje atrodo negražiai ir konkuruoja dėl drėgmės bei maistinių medžiagų su žole. Davidas teigė, kad geriausias būdas atsikratyti piktžolių yra visada tas pats – tiesiog jas pašalinti iš dirvos.

„Iškaskite jas. Išraukite rankomis. Geriausiai išravėsite ropodami keturiomis. Nuo to nepabėgsite. Geriausiai yra ravėti“, – tvirtino jis.

Smulkias piktžoles galima išrauti rankomis. Stambias ar daugiametes piktžoles galima iškasti šakėmis ar kąstuvėliu. Pašalinkite piktžoles su visa šaknų sistema. Kai kurios piktžolės yra neįtikėtinai gajos ir gali atsinaujinti iš dirvoje likusio šaknies gabalėlio.

REKLAMA

Tačiau jei jūsų veja gausiai apaugusi piktžolėmis, naudokite specialias trąšas žolei su herbicidais. Taip pat yra produktų, skirtų naikinti samanas vejoje.

Tręškite veją

Anot eksperto, norintiems vešlios, tankios, žalios vejos, būtina ją tręšti.

„Negailėkite maistinių medžiagų, kad paskatintumėte vejos augimą bei stiprumą, ir jūsų veja pasikeis“, – sakė jis.

Būtinai pasirinkite tinkamą trąšą. Pavasarinėse trąšose gausu azoto ir jos skatina šviežių žalių lapų ar stiebų augimą, o rudeninės trąšos skatina šaknų augimą, kad veja galėtų išgyventi žiemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų