Visgi prakaitavimas – tai ne nuosprendis, o natūrali organizmo reakcija, su kuria galima veiksmingai tvarkytis, rašoma pranešime spaudai.
Prakaitavimas – normalu, bet kartais jo per daug
Prakaitas – svarbi kūno temperatūros reguliavimo priemonė. Daugiau nei pusę jo sudaro vanduo, tačiau taip pat jame yra įvairių mineralų, rūgščių ir kitų medžiagų.
Nors prakaitavimas būtinas, kai kuriems jis tampa kasdieniu iššūkiu – ypač kai kalbame apie hiperhidrozę, t. y. gausų, perteklinį prakaitavimą.
Remiantis Tarptautinės hiperhidrozės draugijos duomenimis, nuo šios būklės pasaulyje kenčia apie 5 proc. žmonių, tačiau realūs skaičiai gali būti dar didesni dėl nepakankamos diagnostikos.
Jo intensyvumą lemia prakaito liaukų kiekis, genetika, mityba, tam tikri naudojami vaistai, o vasarą prakaitavimą dar labiau sustiprina karštis, aštrus maistas, alkoholis ar net karšti gėrimai.
Jei pastebite staigų prakaitavimo padidėjimą, lydimą dar ir kitų simptomų, būtina kreiptis į gydytoją.
Ką daryti, kad vasarą prakaitavimas nekeltų diskomforto?
- Svarbiausia – asmens higiena: nors pats prakaitas neturi kvapo, jis tampa nemalonus dėl bakterijų, kurios jį skaido. Todėl svarbu kasdien praustis, naudojant vėsų, bet ne šaltą vandenį.
- Rinkitės patikimą antiperspirantą, ne dezodorantą: dezodorantai tik maskuoja kvapą, o antiperspirantai – stabdo prakaito išsiskyrimą. Naudokite juos vakare, ant švarios ir sausos odos, o kvapų neturintys variantai leis papildomai naudoti mėgstamus kvepalus. Šiuolaikiniai naujos kartos antiperspirantai turi papildomų sudėtyje komponentų, kurie padeda apsaugoti odos barjerą nuo sudirginimo ir užtikrina komfortišką odos būseną. Svarbu rinktis antiperspirantus, kurių sudėtyje yra efektyviausia ir moksliniais tyrimais patvirtinta aliuminio druskų forma – aliuminio chlorido heksahidratas, kuris ypač veiksmingai slopina prakaito išsiskyrimą, užtikrindamas ilgalaikę apsaugą.
- Drabužiai – natūralūs ir kvėpuojantys: medvilnė, lino audiniai, šviesios spalvos – puikus pasirinkimas vasarai. Suprakaitavus drabužius svarbu nedelsti juos pasikeisti.
- Tinkami gėrimai ir mityba: gerkite daug vandens ar žaliosios arbatos. Venkite kofeino, alkoholio, aštraus maisto. Rinkitės vaisius, daržoves, žuvį – tai padės palaikyti natūralią organizmo pusiausvyrą.
- Streso mažinimas: emocinė būsena taip pat gali paskatinti prakaitavimą. Ieškokite būdų atsipalaiduoti – tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
Medicininė pagalba – kai kitos priemonės nepadeda
Kai įprastos higienos ir priežiūros priemonės nebepadeda, verta kreiptis į specialistus.
Vienas efektyviausių sprendimų žmonėms, kenčiantiems nuo hiperhidrozės, – botulino toksino (neurotoksino) injekcijos, kurios padeda sumažinti prakaito išsiskyrimą konkrečiose kūno vietose.
Šiltasis sezonas neturi reikšti diskomforto – pasirūpinkite savimi, žinodami, kad gausus prakaitavimas yra įveikiamas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!