• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sąnarių skausmas šiais laikais nesvetimas ir jauniems žmonėms, o vyresniame amžiuje ši bėda kaip reikiant apsunkina gyvenimą. Kai kurie baiminasi, kad daugiau judėdami kaip tik pakenks sąnariams, tačiau gydytojai įspėja nedaryti klaidos. Anot jų, tai tik pasmerks sąnarius dilimui, bet renkantis sportą vis tik svarbiausia – saikas.

Sąnarių skausmas šiais laikais nesvetimas ir jauniems žmonėms, o vyresniame amžiuje ši bėda kaip reikiant apsunkina gyvenimą. Kai kurie baiminasi, kad daugiau judėdami kaip tik pakenks sąnariams, tačiau gydytojai įspėja nedaryti klaidos. Anot jų, tai tik pasmerks sąnarius dilimui, bet renkantis sportą vis tik svarbiausia – saikas.

REKLAMA

Apie tai, kaip kuo ilgiau išsaugoti sveikus sąnarius ir kokiu sportu užsiimti yra sveikiau, su gydytoju ortopedu-traumatologu, medicinos mokslų daktaru Juozu Belicku kalbėtasi „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“.

Kas sveikiau – vaikščioti ar bėgioti?

Paklaustas, kas – vaikščiojimas ar bėgiojimas – yra geresnis pasirinkimas fiziniam aktyvumui palaikyti, traumatologas neslėpė, kad nors pats bėgioti ir nemėgsta, tai tikrai galima laikyti geru ir sveiku sportu. Visgi jis patarė geriau daug ir intensyviai vaikščioti.

„Tai yra pakankama apkrova sąnariams, kad jie save maitintų, ir pakankamai nemažas fizinis krūvis. O bėgiojimas garantuoja kur kas didesnes apkrovas, galima to pasekmė – greitesnis sąnario dilimas ar galbūt dažnesnės traumos. Bet tai nėra tiek drastiška kaip žaisti krepšinį, futbolą ar užsiimti jėgos sportu“, – pastebėjo J. Belickas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis neslėpė, kad bėgiojimas vis tik daugiau yra jaunesnių žmonių sportas: „Vyresniame amžiuje sąnariai dažnai jau būna padilę, o bėgiojant tenka dar didesnis krūvis ir sąnariai, kremzlės dyla dar greičiau.“

REKLAMA

Gydytojas pridūrė, kad bėgiojant labiausiai kenčia kelio, čiurnos sąnariai, taip pat didelis krūvis tenka pėdoms, todėl labai svarbu prisitaikyti ir tinkamą avalynę.

Su amžiumi skausmas atsiranda be aiškios priežasties

Pašnekovas laidoje kartu pasakojo dažniausiai sulaukiantis pacientų, besiskundžiančių kelio, peties sąnarių problemomis. 

„Juo vargina skausmas, funkcijos sutrikimas, kažkokios deformacijos. Pagrindinis simptomas, aišku, yra skausmas. Dėl ko jis atsiranda? Priežastys gali būti įvairios – skausmas gali būti trauminės kilmės, atsirandančios su amžiumi ar dėl kažkokių uždegiminių ligų. Jei kalbėtume apie artrozes, tai gali būti vadinamos idiopatinės artrozės, kurios atsiranda be aiškios priežasties, o tai dažniausiai nutinka su amžiumi“, – J. Belickas.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas aiškino, kad su amžiumi kremzlės dyla, iš pradžių jos minkštėja, paskui įtrūksta, atsiranda įvairūs „liežuvėliai“. „Po to jos visiškai nudyla, kaulas tampa plikas, tada vystosi deformacijos, krypsta kojos ašis, atsiranda uždegiminiai komponentai. Ir visa tai sukelia skausmus, dažniausiai stiprius“, – konstatavo traumatologas. 

Paklaustas, kas padėtų išvengti sąnarių dilimo, gydytojas pažymėjo, kad pagrindinis vaistai čia yra judėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kažkam atrodo, kad jei nejudėsime, sąnariai nedils. Tai yra priešingai – norint išlaikyti gerą sąnarių būklę, kad jie nediltų, labai svarbu judėti, nes kremzlės yra „maitinamos“ per judesį“, – sakė J. Belickas. 

Jo teigimu, svarbiausias dalykas čia yra subalansuoti krūvį sąnariams, mat per didelis krūvis irgi gali pakenkti.

„Štai kad ir paimkime krepšininkus ar futbolininkus, sunkumų kilnotojus, žaidžiančius amerikietišką futbolą ar regbį – jiems sąnariai dyla neįtikėtinai greitai, nes krūvis sąnariui yra labai didelis. Bet visi sportuoti neprofesionaliai subalansavus krūvį yra labai gerai. Nes jei galvosime, kad pasaugosime sąnarius gulėdami lovoje, sėdėsime prie kompiuterio, nosį krapštysime, sąnariams tikrai nebus nieko gero“, – perspėjo ilgametę patirtį turintis gydytojas.

REKLAMA

Naujo protezo laukia ir kone metus

Nors dar prieš kurį laiką sąnarių keitimas buvo gana egzotinis ir brangus dalykas, dabar tai tapo kasdienybe. 

„Dabar tai tapo rutiniška operacija, per metus jų Lietuvoje atliekama labai daug – apie 8 tūkst. Tvarka yra tokia, kad jei pacientas turi problemą su sąnariu, šeimos gydytojas jį nukreipia pas ortopedą traumatologą. Jei padarius rentgenologines nuotraukas matome, kad yra artrozė, sakome, kad sąnarį reikia pakeisti. 

REKLAMA

Paaiškini pacientui, kad kitos išeities nėra, nes kitos alternatyvios pagalbos realiai nėra. Kai kurie pacientai nori tai atidėti, bet sutarus, kad tokios procedūros reikia, mes įrašome į eilę laukti nemokamo sąnario protezo“, – dabartinę tvarką priminė jis. 

Valstybinė ligonių kasa (VLK) yra sudariusi pacientų laukimo eilę, nors jos dydis priklauso nuo kiekvienos gydymo įstaigos. 

„Atsivertęs VLK puslapį pacientas gali matyti, kiek gydymo įstaigoje atliekama operacijų ir kokia yra laukimo eilė. Įstaigoje, kurioje dirbu, ta eilė yra kintanti, bet kai neseniai žiūrėjau, eilė kelio sąnariui protezuoti yra apie 10 mėnesių. Anksčiau būdavo ir keli metai“, – sakė J. Belickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis apgailestavo, kad išties yra daug pacientų, kurie jaučia didelį skausmą, jiems tenka laukti, bet nieko padaryti neįmanoma. Tiesa, operaciją galima padaryti anksčiau, jei protezas bus įsigytas savo lėšomis. Anot gydytojo, jų kaina siekia – nuo 2 iki 4 tūkst. eurų, klubo sąnariai gali būti brangesni.   

„Yra tam tikros indikacijos, kada galima atlikti sąnario protezavimo operaciją skubos tvarka – dažniausiai tai yra lūžiai, jei klubo sąnario, dažniausiai būna šlaunikaulio kaklo lūžis, jei kelio – tai krumplių lūžiai. Bet tai viena iš tų nedaugelio indikacijų, kai operaciją galima atlikti  skubos tvarka, dažniausiai pacientas turi laukti“, – dėstė traumatologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų