Graikija – keramikos ir tekstilės kraštas
Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturo“ komunikacijos vadovės Miglės Bielinytės teigimu, vienas iš populiariausių ir geriausiai žinomų Graikijos suvenyrų yra šioje šalyje gaminamas ypač tyras alyvuogių aliejus. Nors atidžiai parinktas jis gali būti puikia dovana, visai nesudėtinga iš atostogų parvežti ir įdomesnių bei originalesnių lauktuvių.
„Graikija turi tūkstančius metų siekiančias lipdinių iš molio tradicijas, todėl siūlyčiau atkreipti dėmesį į unikalią šios šalies keramiką: savito dizaino puodelius, lėkštes, vazas ir kitus buityje pritaikomus ar namus papuošiančius gaminius. Toks suvenyras ne tik nustebins artimuosius, bet ir taps gražia detale, įnešančia naujų spalvų į interjerą ar turimą indų kolekciją“, – pažymi M. Bielinytė.
Nors suvenyrų stenduose rasite daugybę magnetukų su žymiomis Graikijos vietomis, taip pat varpelių, lėlių ar kitų, namuose vėliau dulkes kaupsiančių daiktų, nereikėtų pasiduoti pirminėms prekeivių vilionėms. Vietoje to rekomenduojama, pavyzdžiui, išsirinkti kokybišką, unikaliais raštais papuoštą rankšluostį, kuris kasryt primins saulėtas atostogas.
„Ryškių spalvų kokybiški rankšluosčiai neretai vadinami Graikijos tekstilės pramonės pažiba. Iš tikros medvilnės pagaminti maudynių aksesuarai puikiai tiks tiek paplūdimyje, tiek ir įvairiausioms SPA procedūroms. Jie puikiai sugeria drėgmę, yra ilgaamžiai, tik reikėtų pasidairyti kokybiškesnio gaminio ir nepulti pirkti pirmoje parduotuvė lankomo miesto centre ar kitose labiau turistinėse vietose. Norintys nustebinti artimuosius tekstilės gaminiais, šioje šalyje turėtų ieškoti kilimų arba drabužių. Išskirtiniais raštais išsiuvinėti tekstilės gaminiai papuoš namus senovės Antikos motyvais“, – pasakoja „Novaturo“ komunikacijos vadovė.
Ji priduria, kad ieškantiems išskirtinių lauktuvių naudingų rekomendacijų gali suteikti kelionių organizatorius, šalyje dirbantys gidai ar net vietiniai žmonės.
Labiau nei saldumynais draugus nudžiuginsite prieskoniais
Turkija – kontrastų šalis, kurioje Vakarai sutinka Rytus. Dėl savo turtingos istorijos ir išskirtinės, tūkstančius metų menančios kultūros ši valstybė gali pasiūlyti unikalius ir praktiškus suvenyrus, tapsiančius tiek namų dekoro detalėmis, tiek naujais aksesuarais. Turkų verpimo tradicijos prasidėjo dar 7 000 metų prieš Kristų, o daugybė meistrų šiuo amatu užsiima iki šiol. Keliautojų dėmesį pirmiausia turėtų patraukti išskirtiniai kilimai: „Turkija visada užsieniečius žavėjo išskirtiniais kilimais. Patogu tai, kad jų galima rasti įvairiausių dydžių – nuo visą svetainę užimančių iki voniai ar virtuvei puikiai tinkančių puošmenų, kurios lengvai tilps į lagaminą.“
Turkiją, kaip ir Indiją, galima vadinti prieskonių šalimi – dar ankstyvaisiais Viduramžiais per ją keliavę pirkliai paliko gilias maisto gaminimo tradicijas. Iš Irano kilęs, tačiau Turkijoje auginamas šafranas nudžiugins mėgstančius egzotiškus prieskonius ir eksperimentus virtuvėje.
„Turkijoje auginama daugybė prieskonių, kuriuos išvysite kiekviename šalies turguje. Alepo pipiras, gvazdikėliai, muskato riešutai ar kardamonas gali tapti puikiais maisto pagardais, besižavintiems Artimųjų Rytų kulinarijos receptais. Be to, tokie egzotiniai prieskoniai yra intensyvesnio skonio ir aromato. Jie nudžiugins mėgstančius gaminti ir taps puikiu nauju ingredientu virtuvėje“, – patarimais dalijasi M. Bielinytė.
Suvenyrai iš Bulgarijos – su rožių aromatu
Kaip ir visos šalys, Bulgarija taip pat turi savo išskirtines tradicijas ir su jomis susijusius suvenyrus. Pavyzdžiui, čia keliautojai gali rasti unikalių, tik šioje šalyje randamų odos priežiūros priemonių.
„Bulgarijoje ūkininkai augina vieną rečiausių rožių veislių pasaulyje, kuri naudojama rožių aliejui ir rožių vandeniui išgauti. Vienam kilogramui šio produkto kartais prireikia net 3 000 kilogramų rožių žiedlapių, tad šis aliejus šalyje labai vertinamas. Toks produktas taps ne tik puikia dovana artimiesiems, bet ir paskatins palepinti savo odą kelionės metu ar jau grįžus namo po atostogų“, – pasakoja „Novaturo“ komunikacijos vadovė.
Bulgarai didžiuojasi savo kosmetika ir kvepalais su natūraliais komponentais: visoje šalyje ūkininkai augina ne tik rožes, bet ir levandas, kurios naudojamos įvairiems grožio produktams. Grožio priemonė, dvelkianti levandų aromatu, pagerins artimiesiems nuotaiką ir galbūt pasufleruos jiems kelionės į Bulgariją atostogų scenarijų.
„Bulgarijos levandos garsėja savo gydomosiomis savybėmis, o šio aromato gaminių parduotuvėse – gausybė. Nesvarbu, ar tai eterinis aliejus, ar muilas, ar įvairūs maišeliai su džiovintomis gėlėmis, šie produktai leis atsipalaiduoti ir sukurti namuose jaukią atmosferą“, – rekomenduoja M. Bielinytė.
Jei vykstate į pietų šalis – nepamirškite derėjimosi meno
Daugelis įdomių suvenyrų ar originalių lauktuvių parduodami turguose, kuriuose reikia mokėti derėtis. Kiekvienoje šalyje galioja vis kitos šio amato taisyklės, tad svarbu neapsirikti ir, prieš vykstant į šalį, pasidomėti jos kultūra. Pavyzdžiui, Bulgarijoje gali tekti išmokti kelis šios kalbos žodžius, kad rastumėte bendrą kalbą su vietiniais pardavėjais. Tuo tarpu Turkijoje padės įžvalgumas ir kainų pastabumas, Graikijoje – nuoširdus pokalbis su prekystalio savininku. Bene svarbiausia deryboms tinkamas nusiteikimas ir gera nuotaika.
„Reikėtų prisiminti, kad geriausia jau turėti pasiruošus reikiamą sumą grynųjų pinigų vienam ar kitam suvenyrui. Iš anksto daiktus apžiūrėkite ir aiškiai pasirinkite norimus įsigyti, kad nesiblaškytumėte kalbėdami ir derėdamiesi dėl kainos. O kartais nebijokite išeiti ir vėl sugrįžti – tai gali paskatinti prekeivius atsižvelgti į jūsų poreikius ir nuleisti kainą. Derėdamiesi neskubėkite: būkite kantrūs, mandagūs, kalbėkite ramiai, parodykite susidomėjimą – pagarba labai svarbu“, – įsitikinusi komunikacijos vadovė.