• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauji mokslo metai – galvos skausmas ne tik tėveliams ir vaikams, bet ir pedagogams. Atrodo normalu, kad su streso valdymu turi dirbti tiek tėveliai, tiek pedagogai. Vis dėlto, prisitaikymo palengvinimas yra tik viena iš mažiausių užduočių, kurių sulaukia darželyje dirbantys pedagogai. Tėvų atsakomybės perleidimas darželiams ir mokykloms pastaruoju metu itin išpopuliarėjo.

12

Nauji mokslo metai – galvos skausmas ne tik tėveliams ir vaikams, bet ir pedagogams. Atrodo normalu, kad su streso valdymu turi dirbti tiek tėveliai, tiek pedagogai. Vis dėlto, prisitaikymo palengvinimas yra tik viena iš mažiausių užduočių, kurių sulaukia darželyje dirbantys pedagogai. Tėvų atsakomybės perleidimas darželiams ir mokykloms pastaruoju metu itin išpopuliarėjo.

REKLAMA

Jiems tai reiškia galimybę gyventi įprastu rėžimu su minimaliais pokyčiais, nes vaikai dažniausiai į pagrindinį planą sugrįžta tik darbo dienos pabaigoje. Kokias sąlygas ir uždavinius tėveliai kelia darželių auklėtojoms, portalui tv3.lt atskleidė viename privačiame, prestižiniame Vilniaus darželyje jau trejus metus dirbanti auklėtoja.

Mano pinigai – mano taisyklės

Tėvų prašymai apima įvairių sričių įpročius. Nuo kasdienių sunkumų su valgymu iki elgesio namuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai iš auklėtojų tikrai tikisi visko. Atveda vaiką ir sau mintyse jau kartoja: palieku vaiką mokytis, vystytis ir ruoštis mokyklai. Be abejo, ugdymas vyksta, bet tėvai taip pat turi labai smarkiai prisidėti, su jais užsiimti, bendrauti, draugauti, žaisti. Nes vaikams reikia ne tik auklėtojų, kurias jie vadina antromis mamomis“, – teigia darželio auklėtoja.

REKLAMA

Tėvai pamiršta, kad vaikai geriausias jų atspindys. Ir tai, kaip jie bendrauja bei elgiasi su vaikais namuose, ne tik matosi, bet ir būna vaikų papasakojama. Todėl pakeisti įpročius tik darželyje, o namuose elgiantis taip pat, yra ne tik sunku, bet ir beprasmiška.

Privačių darželių auklėtojai susiduria ir su itin dažnai pasitaikančiu tėvelių neigiamu įpročiu – vėlavimu pasiimti vaiką. „Tai jiems atrodo taip įprasta, kaip, apskritai, vaiko paėmimas iš darželio. Jie to net nesureikšmina. Neretai net pasako, kad moka didelius pinigus darželiui, todėl nieko baisaus, kad be jokio perspėjimo pasiima vaiką paskutinį ar keliomis valandomis vėliau“, – neslėpė pedagogė.

REKLAMA
REKLAMA

Prašymuose – vaiko patobulinimai

Su 4–5 metų vaikais dirbanti mergina pasakoja, kad tėvai neslėpdami pasako, kaip nori, kad auklėtojai pakeistų vaikus. Bei būtų gerai, kad jiems prie šio proceso nereikėtų prisidėti.

Reikalavimai ir norai būna labai įvairūs. Dažniausiai tėvai prašo padėti su vaikų valgymu, nes namuose, esą, labai sunku įtikinti valgyti. Sulaukiame ir šiems laikams būdingų prašymų, čia pavyzdys tiems, kurie galvoja, kad televizija įtakos nedaro ir viskas su jos žiūrėjimu gerai. Atėję tėvai skundėsi, kad vaikas namie prisižiūrėjo animacinių filmų, kuriuose daug kovojama ir pats taip pradėjo elgtis. Todėl tėvai paprašė kaip nors pakeisti tokį elgesį. Juk lengviausia pasakyti, ką ištaisyti, kai jau sugadini, bet mes irgi ne visagaliai“, – pabrėžia auklėtoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet tai nėra didžiausias tėvų įgeidis. Kai kurie jų, prasilenkia su logika.

Paklausus, ar įmanoma atpažinti tokius tėvelius, auklėtoja atskleidžia, kad tai labai paprasta ir matoma iš bendravimo. „Iš tikrųjų, daugiau ir įdomių pageidavimų turi jaunesni tėvai, kurie turi po pirmą vaiką. Gal todėl daugiau nerimo ir skirtingų užduočių“.

Su logika prasilenkiantys norai

Galbūt kai kurie toliau išvardyti tėvelių norai sukels šypseną, verta priminti, kad jie yra tik dalis realybėje išsakomų keisčiausių užgaidų.

REKLAMA

„Vienas iš tokių nelabai realių norų, kad auklėtoja atpratintų nuo sauskelnių, kad vaikas išmoktų prašyti ant puoduko. Viskas būtų gerai, auklėtojos nededa sauskelnių, nors tėvai tikisi, kad tų kelių kartų per dieną ir užteks. Taip pat, kad vaikas susipras ir viskas bus gerai. Bet tėvai pamiršta ir negalvoja, kad įpročiui išugdyti, reikia daugiau laiko ir darbo su vaiku namuose. O jie elgiasi priešingai – namuose uždeda sauskelnes, kad viskas būtų paprasčiau. Atvedę kitą dieną, jie savo prašymą pakartoja, nors patys net neketina prie to prisidėti! Blogiausia tai, kad suaugusių žmonių nesinori mokyti, o net išklausę pasiūlymus, jie nepadaro išvadų“, – sakė darželio auklėtoja.

REKLAMA

„Yra ir juokingų prašymų, pavyzdžiui, kad vaikai darželyje neišsipurvintų. Man tai atrodo taip juokinga, juk darželis yra vaikystės džiaugsmas! Juolab, pas mus vaikai turi kelis drabužių komplektus skirtingiems orams. Be to, yra draudžiančių vaikams leisti piešti su vandeniais dažais statyti smėlio pilis, trypti per balas! Tokie norai ir įsivaizdavimas, kaip vaikai ugdomi namie, kelia siaubą. Tada kyla noras tėvų paklausti, ar jie pamiršo, kad buvo vaikai ir kokia buvo jų vaikystė“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvelius norisi pagirti už kūrybiškumą ir lakią vaizduotę, bet ne už logiką bei žmonišką supratimą.

Iš kur kyla tokie tėvų norai?

Apie tai portalui tv3.lt papasakojo specialistė, VšĮ „Vaikų ugdymas“ įkūrėja doc. dr. Sigita Burvytė.

„Mano manymu, dabartiniai tėveliai pasižymi tam tikrais principais. Jeigu pagalvotume, prisimintume, kad seniau, buvo negausios šeimos, dažniausiai turinčios vieną ar du vaikus. Todėl tėvai itin stengėsi dėl savo vaikų – ne tik duodami, bet ir padarydami už juos. Taigi, dabar tie vaikai patys yra tėvai. Jie buvo įpratinti gauti, o ne duoti, todėl nemoka ir savo vaikams duoti. Jie neišsiverčia be senelių ir institucijų pagalbos, instrukcijų, kaip elgtis ir ką daryti“.

REKLAMA

Specialistė teigia, kad būtent todėl iškyla reikalavimai ir pedagogams.

„Vaikams išrenka išskirtinį darželį ar prestižinę auklę, nes patys ne tik nemoka, bet ir nenori aukotis. Žinoma, darželis ir gauna užsakymą išmokyti kalbėti, protauti, reikšti emocijas“, – sakė dr. S. Burvytė.

Šiuolaikiniai tėveliai pasižymi ne tik reikalavimų, skundų reiškimu ir negebėjimu bendrauti.

„Manau, pedagogai tikrai pastebėjo, kad bene daugiausiai nusiskundimų ar priekaištų pedagogams, auklėms, auklėtojoms turi šių laikų tėvai. Kaip ir minėjau, tai lemia vaikystėje išmoktas reikalavimas iš tėvų. Be to, labai ryškus ir nemokėjimas pasakyti į akis, drąsos stygius ir kalbėjimas už nugaros. Ir vis dažniau matoma tendencija – atsiliepimai virtualioje erdvėje. Neišmokę spręsti problemų iš savo tėvų, pasakyti akis į akį, rodyti emocijas, kalbėtis apie tai, slepia problemas ir sprendžia per aplinkui. Žinoma, vaikai matydami tai, formuoja ir savo elgesį bei bendravimo modelius“, – atskleidė Sigita.

Trūkumai ne visada egzistuoja tik vienoje pusėje, tai įrodo ir specialistai. Vaikų auklėjimas priklauso ne tik ugdymo įstaigos, bet pirmiausiai nuo šeimos. Tik radus bendrą sutarimą galima tikėtis geriausių rezultatų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų