• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Santykiai dažnai prasideda su daug vilčių ir džiaugsmo, tačiau pirmieji jų etapai yra ypač svarbūs, nes būtent tada galime pastebėti signalus, kurie gali rodyti galimus sunkumus ateityje.

Santykiai dažnai prasideda su daug vilčių ir džiaugsmo, tačiau pirmieji jų etapai yra ypač svarbūs, nes būtent tada galime pastebėti signalus, kurie gali rodyti galimus sunkumus ateityje.

REKLAMA

Psichologė Genovaitė Petronienė ir rašytoja Vitalija Maksvytė „Žinių radijo“ laidoje „Apie tave“ aptarė raudonas vėliavėles santykiuose: kaip jas atpažinti ir kodėl žmonės dažnai jų nepastebi.

Kas yra raudonos vėliavėlės santykiuose?

G. Petronienė pabrėžė, kad raudonos vėliavėlės nėra paprasti nesutarimai. Tai patologinis, destruktyvus elgesys, kuris kelia grėsmę emociniam ir fiziniam saugumui. Tokie signalai neturėtų būti ignoruojami, nes jie dažniausiai pasikartoja ir gali tapti santykių norma.

„Pykčio nevaldymas – rėkimai, stumdymaisi, smurtas ar net psichopatiniai grasinimai – tai akivaizdūs ženklai, kad reikia reaguoti nedelsiant“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad signalai dažnai būna ne pavieniai – jie pasireiškia kompleksiškai.

Viena iš pirmųjų ir ryškiausių raudonų vėliavėlių yra pykčio nevaldymas. Tai gali pasireikšti staigiais rėkimo protrūkiais, agresyviu elgesiu viešumoje ar net fiziniu smurtu. V. Maksvytė pasidalijo savo patirtimi, kai vienas iš jos pasimatymų partnerių agresyviai elgėsi su padavėja.

REKLAMA

Nors kūnas jau tada signalizavo apie pavojų, protas bandė rasti pateisinimų: „Gal jam buvo bloga diena, gal padavėja kažką padarė ne taip.“ Tačiau ji džiaugiasi, kad klausė savo intuicijos ir santykių netęsė.

Psichologė pridūrė, kad žmonės dažnai ignoruoja pykčio protrūkius dėl savo praeities patirčių. „Moterys, užaugusios aplinkoje, kur buvo daug pykčio, dažnai tiesiog sustingsta. Jos bijo priešintis, nes jaučiasi pripratusios prie tokio elgesio arba mano, kad problema slypi jose“, – sakė psichologė.

REKLAMA
REKLAMA

Manipuliacijos ir psichopatiniai elgesio požymiai

Kita raudona vėliavėlė – manipuliacijos ir psichopatinis elgesys. Pavyzdžiui, kai partneris grasina nusižudyti, jei bus paliktas, arba gąsdina, bandydamas kontroliuoti situaciją.

„Tokiais atvejais svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad žmogus gali būti įsivėlęs į nusikalstamą veiklą ar turėti rimtų psichologinių problemų. Toks elgesys nėra normali santykių dalis“, – aiškino G. Petronienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, psichopatų savikontrolė dažniausiai yra silpna ir jie greitai atsiskleidžia stresinėse situacijose. Jei jau per pirmus susitikimus matote, kad partneris meluoja ar neklauso jūsų ribų, tai gali būti ženklas, jog santykiai bus problemiški.

Dar vienas dažnas signalas yra nuvertinimas ir menkinimas. V. Maksvytė prisiminė, kaip jos partneris nuolat ignoravo jos nuomonę apie filmus ar maistą, sakydamas, kad „tai nesąmonė“.

REKLAMA

„Atrodo, kad tai smulkmenos, bet nuolat kartojantis toks elgesys giliai paveikia savivertę“, – sakė ji.

Psichologė pridūrė, kad dažnai narcizai nuvertina partnerį dar labiau: „Narcisizmą galima pastebėti jau per pirmuosius susitikimus. Toks žmogus neparodys susidomėjimo jumis, kalbės tik apie save. Jei paklausite, kodėl jis išsiskyrė su ankstesniu partneriu, jis kaltins tik tą kitą žmogų.“

Kontrolė ir pavydas

Kontrolė ir pavydas taip pat yra raudonos vėliavėlės, nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip rūpestis. Vitalija papasakojo istoriją, kaip vienas žmogus po vos kelių pasimatymų pradėjo reikalauti atsiskaityti, kur ji eina ir su kuo bendrauja.

REKLAMA

Pasak G. Petronienės, tokio elgesio nereikia toleruoti: „Pasitikėjimas yra būtinas santykių pagrindas. Jei partneris nuolat jus kaltina, tikrina jūsų telefoną ar reikalauja slaptažodžių, tai nėra meilė – tai bandymas jus kontroliuoti.“

Santykiuose taip pat gali pasireikšti emocinis neprieinamumas. Tai žmonės, kurie vengia įsipareigojimų, nenori kurti artimo ryšio ar sako, kad šiuo metu nėra pasiruošę rimtiems santykiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichologė pastebėjo, kad tokie santykiai dažnai užsitęsia, nes viena pusė laukia, kol partneris „pakeis nuomonę“.

„Jei žmogus po mėnesio ar dviejų vis dar nesiekia daugiau laiko praleisti kartu ar vengia emocinio artumo, tai rimtas signalas, kad jis nėra pasiruošęs santykiams“, – sakė ji.

Kaip reaguoti į raudonas vėliavėles?

Nepaisant šių signalų, žmonės dažnai linkę jų nepastebėti arba ignoruoti. To priežastys gali būti įvairios: baimė likti vienišiems, žema savivertė arba noras matyti tik gerąsias partnerio savybes.

REKLAMA

V. Maksvytė dalijosi, kad praeityje ir pati bandė pateisinti partnerių elgesį, nors intuicija signalizavo priešingai. „Savivertė ir pagarba sau yra svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti“, – sakė ji.

Jeigu nusprendžiate tęsti santykius net pastebėję raudonas vėliavėles, būtina aiškiai apibrėžti ribas. G. Petronienė patarė atvirai kalbėti apie tai, kas jums svarbu ir stebėti, kaip partneris į tai reaguoja.

REKLAMA

„Sveiki santykiai įmanomi tik tada, kai abi pusės gerbia viena kitos ribas ir yra pasiruošusios keistis“, – pabrėžė psichologė. Tačiau jei elgesys nesikeičia, verta svarstyti, ar šie santykiai yra jums naudingi.

Raudonos vėliavėlės yra svarbus signalas, į kurį būtina atkreipti dėmesį ankstyvose santykių stadijose. Pykčio protrūkiai, manipuliacijos, nuvertinimas, pavydas ar emocinis neprieinamumas – tai požymiai, kurie rodo, kad santykiai gali būti nesveiki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Petronienė ir V. Maksvytė vieningai pabrėžė, kad emocinis saugumas yra svarbiausias. Jei santykiai kelia daugiau streso nei džiaugsmo, svarbu turėti drąsos juos nutraukti arba imtis pokyčių.

Visą psichologės G. Petronienės ir rašytojos V. Maksvytės pokalbį „Žinių radijo“ laidoje „Apie tave“ žiūrėkite žemiau:

reikia paklausti, kaip spręsti konfliktus šeimoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų