Daugeliu atvejų skrandžio vėžys prasideda skrandį iš vidaus dengiančio gleivinės epitelio ląstelėje (gleivinėje). Ši skrandžio vėžio rūšis vadinama adenokarcinoma. Jeigu vėžio ląstelės dauginasi:
Navikas gali įaugti giliau į skrandžio sienelę, o laikui bėgant per ją prasiskverbti ir išplisti į gretimus organus, pavyzdžiui, kasą ar kepenis.
Navikas skrandyje gali plisti aukštyn į stemplę (ryklę) arba žemyn – į plonąją žarną.
Kai kurios ląstelės gali prasiskverbti į limfinius kanalus ar kraują. Tada vėžys gali išplisti į gretimus limfmazgius arba kitus organus (metastazės).
Skrandžio vėžio simptomai ir požymiai
Ankstyvas skrandžio vėžys, kol jis nedidelis, paprastai nesukelia jokių simptomų. Kai kurių rūšių vėžio simptomai pasireiškia tik ligai gerokai pažengus. Pradiniai skrandžio vėžio simptomai gali būti:
Skausmas ar diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje, ypač pavalgius; Sutrikusi skrandžio veikla. (Pastaba: dauguma žmonių, nors turi virškinimo sutrikimų, skrandžio vėžiu neserga.); Pykinimas, nenoras maisto. Kai kurie žmonės pavalgę jaučia sunkumą.
Svorio ir (arba) apetito praradimas; Kraujavimas tuštinantis. Jeigu išmatose kraujo labai nedaug, kraujavimo galima ir nepastebėti. Kraujavimui iš skrandžio pagausėjus išmatos gali pajuosti.
Vėžiui skrandyje toliau augant simptomai gali pablogėti. Pažengusiam vėžiui būdingi simptomai:
Tokie patys, kaip ir aukščiau išvardytieji, tik daug sunkesni; Bendra bloga savijauta ir didesnis nei įprastai nuovargis; Anemija, jeigu navikas nuolat kraujuoja. Dėl to galite jausti didesnį nei įprastai nuovargį; Labai didelis navikas gali užkimšti praėjimą maistui ir gėrimui; Vėžiui plintant į kitus organus, gali atsirasti įvairių kitų simptomų.
Pastaba: minėtus simptomus gali sukelti ir kitos ligos, todėl skrandžio vėžiui nustatyti būtini tyrimai.
Puslapis parengtas pagal American Society of Clinical Oncology (cancer.net), Cancer Research UK (cancerresearchuk.org) ir Egton Medical Information Systems Limited (patient.co.uk) informaciją.
Šaltinis: iveikvezi.lt