Selenas yra būtinas mikroelementas, atliekantis svarbias funkcijas organizme. Jis aktyviai dalyvauja visų antioksidacinių sistemų veikloje, taip pat skydliaukės hormonų apykaitos procese.
Esant dideliam seleno trūkumui, išsivysto kardiomiopatija, o esant jo pertekliui, pasireiškia apsinuodijimo simptomai.
Seleno funkcijos organizme
Selenas atlieka svarbų vaidmenį žmogaus organizme, teigiamai veikdamas biocheminius procesus ir reakcijas.
Jis nepakeičiamas širdžiai, imunitetui, reprodukciniams organams ir skydliaukei. Tai naudingas mikroelementas akims, odai ir plaukams.
Mineralas pasižymi antioksidaciniu poveikiu, mažina laisvųjų radikalų kiekį ir sumažina jų neigiamą poveikį organizmui. Ši elemento funkcija naudinga žalingų įpročių (rūkymo, piktnaudžiavimo alkoholiu) turintiems žmonėms.
Dėl antioksidacinio poveikio selenas naudingas širdžiai, nes mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Mineralas šalina sunkiuosius metalus, mažina blogojo cholesterolio kiekį, šalina oksidacinius ir uždegiminius procesus.
Jis apsaugo nuo aterosklerozės, insulto, išeminės širdies ligos ar infarkto.
Medicinoje jis naudojamas kaip pagalbinis elementas gydant aritmiją, taip pat siekiant išvengti širdies audinio deguonies bado.
Svarbi mikroelemento funkcija – palaikyti protinius gebėjimus ir užkirsti kelią Alzheimerio ligai.
Daugybė tyrimų parodė, kad vartojant vaistus ar valgant maisto produktus, kuriuose yra šio mineralo, gerėja atmintis ir dėmesio koncentracija.
Atskleidė, kur seleno daugiausia
Seleno nauda kepenims yra neįkainojama, nes šis mineralas veikia kaip hepatoprotektorius ir dalyvauja atkuriant hepatocitus. Jis palaiko organo veiklą sergant hepatitu ir reguliuoja tulžies susidarymo procesą.
Selenas optimizuoja virškinamojo trakto veiklą, gerina žarnyno mikroflorą ir fermentinius procesus, spartina gleivinės atsinaujinimą ir reguliuoja pH lygį stemplėje.
Mikroelementas palaiko skydliaukės veiklą: saugo nuo neigiamo aplinkos poveikio ir oksidacinių procesų, stimuliuoja hormonų sintezę. Jodo ir seleno derinys užkerta kelią skydliaukės hiperplazijos vystymuisi arba stabdo ligos progresavimą.
Pakankamas mineralinių medžiagų kiekis ir normali organo veikla užtikrina kūno augimą ir koordinuotą vidaus organų veiklą.
Selenas būtinas imuninei sistemai: jis kovoja su uždegimais, saugo ląsteles nuo sunaikinimo ir stiprina organizmo gynybines funkcijas.
Daugiausia jo yra mėsoje ir subproduktuose, taip pat pieno produktuose. Gyvūnai seleno gauna iš augalinio maisto, todėl augaluose taip pat yra seleno, ypač kopūstuose, svogūnuose ir kukurūzuose.
Augalinės kilmės maisto produktuose taip pat yra seleno.
JAV 2015-2020 m. mitybos gairėse teigiama, kad mikroelementų ir vitaminų reikia gauti su maistu, ir rekomenduojama seleno vartoti su pieno produktais, grūdais, kiaušiniais, žuvimi ir mėsa.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!