Yra žinoma, kad norint, jog kepenys gerai atliktų savo darbą, nebūtina laikytis mitybą apribojančių ir varginančių dietų. Pakanka į savo meniu įtraukti tam tikrus produktus.
Kepenų ir viso organizmo veiklą geriausiai galima palaikyti renkantis sveiką mitybą. Ją sudaro didelis kiekis spalvingų vaisių ir daržovių, skaidulos, sveiki riebalai, liesi baltymų šaltiniai ir daug kalcio turintys pieno produktai.
Tyrimai parodė, kad tam tikri maisto produktai gali būti itin naudingi, kai reikia apsisaugoti nuo kepenų ligų ar pagerinti jau sergančiųjų kepenų ligomis būklę. Toliau pateikiami keturi geriausi maisto produktai kepenims, rašoma eatingwell.com.
Avokadų aliejus
Žmonėms, sergantiems kepenų suriebėjimu, būdinga vadinamoji atsparumo insulinui būklė. Tai reiškia, kad jūsų organizmas gali gaminti insuliną, bet negali jo efektyviai naudoti, teigia Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC).
Insuliną gamina kasa ir jis padeda pernešti gliukozę (dar vadinamą cukrumi) iš kraujo apytakos rato į organizmą. Asmenims, kurie yra atsparūs insulinui, ši medžiaga gali kauptis kraujyje, o tai gali paveikti ir kepenų veiklą.
2019 m. žurnale „The FASEB Journal“ atliktame tyrime nustatyta, kad avokadų aliejus gali padėti sumažinti kepenų uždegimą, susijusį su nealkoholiniu kepenų suriebėjimu.
Juolab, kad avokadu galite paskaninti savo patiekalus, įmaišyti jo į kokteilius, įdėti jo į gvakamolę arba avokadų aliejumi pakeisti rapsų ar augalinį aliejų.
Alyvuogių aliejus
Alyvuogių aliejuje esantys sveiki mononesotieji riebalai yra susiję su mažėjančiu riebalų kiekiu kepenyse.
2018 m. žurnale „Endocrine, Metabolic & Immune Disorders Drug Targets“ paskelbtoje apžvalgoje mokslininkai teigia, kad ypač tyras alyvuogių aliejus turi apsauginį poveikį kepenims, įskaitant apsaugą nuo uždegimo ir atsparumo insulinui, leidžiančią išvengti kepenų pažeidimų arba juos išgydyti.
Alyvuogių aliejus ne tik padeda numalšinti kepenų uždegimą, bet ir gerina viso organizmo veiklą. Be to, jis jau seniai žinomas dėl savo teigiamo poveikio gerinant lipidų profilį, t. y., subalansuojant cholesterolio kiekį kraujyje.
2018 m. žurnale „International Journal of Molecular Sciences“ paskelbtoje apžvalgoje teigiama, kad alyvuogių aliejus taip pat gali mažinti kraujospūdį ir pasižymėti priešvėžinėmis savybėmis.
Lašiša
Lašišoje gausu omega-3 riebalų rūgščių, t. y., riebalų, kurie, kaip nustatyta, yra naudingi smegenims, odai ir širdžiai.
2020 m. žurnale „Nutrients“ paskelbtoje apžvalgoje nustatyta, kad omega-3 riebalų rūgštys taip pat gali padėti mažinti uždegimą, pasireiškiantį sergant kepenų suriebėjimu.
Be to, apžvalginiame tyrime nustatyta, kad omega-3 gali pagerinti bendrojo cholesterolio, trigliceridų kiekį kraujyje, taip pat teigiamai veikti kūno masę. Omega-3 riebalų galima įtraukti į savo mitybą valgant riebią žuvį, pvz., lašišą ar tuną.
Uogos
2023 m. žurnale „Current Medicinal Chemistry“ paskelbto tyrimo duomenimis, tam tikros rūšies antioksidantai, vadinami polifenoliais, gali padėti gydyti nealkoholinę suriebėjusių kepenų ligą. Jie padidina riebalų rūgščių oksidaciją ir geriau kontroliuoja atsparumą insulinui, oksidacinį stresą ir uždegimus.
Šie komponentai yra pagrindiniai veiksniai, susiję su riebalų kaupimosi perėjimu prie kepenų suriebėjimo ligos. Daug polifenolių randama uogose, įskaitant braškes, mėlynes ir avietes.