Tarptautinę moterų solidarumo dieną jau daugelį metų populiarumo nepraranda tulpės. Jas vyrai dovanoja ir mylimosios, ir mamoms, ir bendradarbėms ar kaimynėms. Kad ši gėlė vis dar nenurungiama, tvirtina ir floristė K. Rimienė. Tačiau, jeigu anksčiau žmonės skubėdavo ieškoti būtent raudonos spalvos tulpių, dabar tokios tendencijos nebeliko.
„Spalvos tendencijų nėra. Šiais laikais yra labai didelis spalvų ir rūšių pasirinkimas, yra išrastos ir pilnavidurės tulpės, yra ir kelių spalvų tulpės, yra ir vadinamos „papūginės“ karpytais lapeliais. Žmonės iš tikrųjų mėgsta rinktis naujesnes ir įdomesnes tulpių rūšis.
Dabar yra ir dažytos tulpės – jos atskirai nėra labai populiarios, tačiau jas deda paįvairinimui į puokštes. Iš tikrųjų, anksčiau buvo raudonos tulpės populiariausios, tačiau tai tikriausiai lėmė tiesiog kukli pasiūla, nes ir buvo tik raudonos, oranžinės ir geltonos spalvos žiedai. Dabar žmonės labiau renkasi miksus – tarpusavyje maišo tulpių rūšis ir spalvas“, – sako ji.
Tulpės kaina iki 2,5 euro
Pasak K. Rimienės, kiek pinigų išleidžiama gėlėms priklauso nuo to, kam jos perkamos. Dažniausiai mamoms, mylimosios ar dukroms perkamos didesnės tulpių puokštelės ir paskiriama daugiau pinigų.
„Kai perkama bendradarbėms, dažniausiai perka po vieną tulpę ir pakuoja jas atskirai. Dabar gal pasikeitę ir dėl laikmečio įpročiai – dažniausiai renkamasi kokių 3–5 tulpių puokšteles. Jeigu perka didesnes puokštes, papildomai renkasi ir žalumą, kuri primena pavasarį. Tikrai nėra taip, kad visi gėles neša glėbiais. Priklauso nuo to, kam dovanoja ir kokio pobūdžio dėmesį nori parodyti“, – sako floristė.
Ji nurodo, kad paprastai tulpės kainos svyruoja nuo 1 iki 1,20 euro. Dažytos tulpės yra jau brangesnės – viena kainuoja 2 arba net 2,5 eurus.
Floristė sako, kad tulpės yra gan praktiškos gėlės, nes jos nėra labai lepios ir savo žiedais džiugins tikrai ilgiau nei dvi dienas, tačiau svarbu žinoti vieną dalyką, kuris dar labiau prailgins jų gyvavimo trukmę.
„Jeigu tulpės bus šiltoje patalpoje, jos žydės greičiau. Reikia nepamiršti ir to, kad tulpės, pamerktos vazoje, dar auga, todėl, jeigu jos yra pamaišytos su kitomis gėlėmis, jos dar labiau parodys savo grožį ir išsiskirs iš kitų gėlių.
Tulpės nėra labai jautrios gėlės, kurioms reikėtų specialios priežiūros. Be abejo, tulpės gali būti transportuojamos ir keletą valandų, nuo to joms nieko neatsitiks.
Tik reikia žinoti, kad be vandens jų kotelis suminkštėja ir išsilenkia, tačiau pamerkus į vandenį jos vėl išsitiesia ir sustangrėja. Užtenka kasdien pakeisti vandenį ir jos džiugins ilgiau. Šiomis dienomis tulpės yra skinamos anksčiau ir atkeliauja į Lietuvą iš užsienio, vienos gali žydėti ilgiau, o kitos trumpiau vien dėl to, kad jos savo gyvenimą gyvena skirtingą laiką“, – sako ji.
Kaip išsirinkti geriausias tulpes?
Tinklaraščio „Geltonas karutis“ autorė Lina Liubertaitė sako, kad tulpės gyvavimo laiką galima nuspėti jau renkantis gėles.
„Natūralu, kad kuo daugiau tulpė išsikleidusi, tuo ji trumpiau žydės, o kuo mažiau išsiskleidusi, tuo ilgiau grožėsimės žiedais. Jeigu turime galimybę, galime netgi spustelti patį pumpurą, patį žiedą. Jeigu jis yra kietas ir standus, tada yra tikimybė, kad ji ilgiau išsilaikys.
Jeigu tulpė minkšta, šiek tiek suglebusi arba jaučiame, kad tarp žiedlapių yra daug oro, nors ji yra neišsiskleidusi, galime suprasti, kad tai galimai gali būti ženklas, kad tulpė greitai išsiskleis, bet ir greit nuvys“, – atskleidžia ji.
Jau parsinešus gėles į namus, jų kotelius reikėtų apkirpti aštriu peiliu, sekatoriumi ar žirklėmis. Taip pat nuimti šalia apatinės koto dalies esančius lapus.
„Padarius šiuos darbus merkiame į vazą. Nereikia tulpėms pripilti labai daug vandens. Tai dažnai daroma klaida. Tulpėms užtenka, kad būtų apsemta tik apatinė koto dalis ir dažniau keisti vandenį, nei pripilti vandens iki vazos viršaus, nes taip tik paskatinamas puvimo procesus.
Vandenį reikėtų keisti kiekvieną dieną ir neleisti jam užrūgti. Kas kažkiek laiko dar patrumpinti tulpių kotelius ir taip pristabdyti irimą. Tokiu būdu ji ilgiau džiugins ilgiau“, – sako tinklaraštininkė L. Liubertaitė.
O jeigu šiandien gavote ne tulpių, o rožių ar kitų gėlių, naudinga žinoti ir šiuos dalykus:
„Rožę ilgiau išlaikyti tikrai galima, nes rožės yra krūmas, o ne žolinis augalas, kaip tulpė. Jos kotelis gerokai stipresnis ir gali išsilaikyti ilgiau. Jeigu rožė yra kokybiška, tvirta – ji gyvuos ilgiau. Prieš perkant taip pat reikėtų pasižiūrėti į rožės žiedą ir galioja tas pats principas – jeigu žiedas minkštas, tai ženklas, kad ji ilgai nestovės.
Visoms gėlėms galioja tas pats principas, jeigu jas laikome šiltoje patalpoje ir ant saulės, jos pražys greičiau, o jeigu laikome vėsesnėje patalpoje ir toliau nuo tiesioginių saulės spindulių – puokštė išsilaikys ilgiau“.