• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje viešėjo kraštietė žolininkė, edukatorė Giedrė Radzevičiūtė. Ji papasakojo apie žoliavimą ir žolynų naudą sveikatai, o tai ypač aktualu dabar, žiemos metu, kai padaugėja įvairių užkrečiamų susirgimų.

Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje viešėjo kraštietė žolininkė, edukatorė Giedrė Radzevičiūtė. Ji papasakojo apie žoliavimą ir žolynų naudą sveikatai, o tai ypač aktualu dabar, žiemos metu, kai padaugėja įvairių užkrečiamų susirgimų.

REKLAMA

G. Radzevičiūtė dirba Vilniaus universitete, Medicinos fakultete, mokymosi visą gyvenimą veiklų koordinatore. Laisvalaikį ji skiria pomėgiui – žoliavimui, žolynų auginimui ir jų ruošimui. 

Žoliauja G. Radzevičiūtė ne kur kitur, o Ukmergės rajone, Žemaitkiemio seniūnijoje, kur po darbų grįžta į Šimaičių kaime iš protėvių paveldėtą sodybą.

„Nuo pavasario iki vėlyvo rudens taip ir gyvenu – tarp Vilniaus ir Ukmergės. Savaitgaliais ir per atostogas puoselėju paveldėtą sodybą, žoliauju ir auginu žolynus“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių teko gilintis į literatūrą, o dabar tai tapo gyvenimo dalimi – amatu ir kūryba. Pasak moters, žolininkystė prasideda nuo vidinio pojūčio, ypatingos būsenos, kuriai reikalinga ir stipri savikontrolė. Kai visi ilsisi prie ežerų, žolininkė kaitroje skina žiedus, nes žoliavimo laikas – labai svarbus.

REKLAMA

Rinkimas

Augalai gyvena ciklais nuo ankstyvo pavasario, kai sudygsta, iki vėlyvo rudens, kai paruduoja ir nunyksta. Pumpurų rinkimą G. Radzevičiūtė pradeda dar kovo mėnesį.

Skirtingų augalų žydėjimo laikas skiriasi, bet gausiausias jis – vasarą, apie Jonines. Augalus geriausia rinkti prieš vidurvasarį, pirmojo žydėjimo metu, žydėjimo pradžioje, nes vėliau augalai praranda gerąsias savybes.

Geriausiai augalo savybės atsiskleidžia, jei jį nuskini saulėtą dieną. Tada jis turi sukaupęs daugiausia eterinių aliejų, yra gražiausios spalvos ir veiksmingiausias. Pavyzdžiui, jei ramunėlės karčios, greičiausiai buvo surinktos po lietaus, drėgnu oru.

REKLAMA
REKLAMA

Žolininkė atkreipia dėmesį, kad parudavusių augalų nereikėtų rinkti. Gamta kasmet vis labiau nepalanki – kaitra nudegina augalus vis greičiau. Vieną dieną augalas pražysta, o kitą – jau nurudavęs. Tad svarbu nepraleisti momento.

Žolynus ji pataria rinkti dieną, kai nemigruoja gyvūnai, nes žoliavimui reikia tylos, pasinėrimo.

Auginimas

G. Radzevičiūtė ne tik renka, bet ir pati augina įvairius augalus. Šiai veiklai skiria daug dėmesio: nuo sėklų įsigijimo, daiginimo, ravėjimo iki derliaus nuėmimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auginimas reikalauja įdėti daugiau darbo ir pastangų nei rinkimas, tačiau ir suteikia daugiau galimybių pagaminti įvairesnių arbatų.

Dirvos ir augalų priežiūrai reikalingi specialūs įrankiai – grėbliai, sodo žirklės, rankiniai rinktuvai, svarstyklės…

Pašnekovė sako, kad augindama žolynus ji nenaudoja įrankių, varomų benzinu ar elektra, viską daro rankomis. Todėl reikalingos didelės investicijos į kokybiškus įrankius, leidžiančius kuo efektyviau pasiekti norimo rezultato.

REKLAMA

Ruošimas

G. Radzevičiūtė arbatoms naudoja apie 80 augalų. Sako, kad svarbu ne tik tinkamu laiku surinkti žolynus, bet ir išlaikyti juos geriausios kondicijos, kad neprarastų spalvingumo, kvapnumo.

Surinktus augalus moteris susmulkina, o tada džiovina. Pagrindinė smulkinimo taisyklė – kuo smulkiau. Tada galutinis produktas bus kokybiškas ir gražus.

Džiovinti reikia sausose, gerai vėdinamose patalpose, kur nepasiekia saulės spinduliai. Žolynai džiūsta apie 1–2 savaites, per tą laiką juos būtina vartyti.

REKLAMA

G. Radzevičiūtė žolynus džiovina ant lininio audeklo, gerai sutraukiančio drėgmę. Greta džiovyklos laiko drėgną audinį, kuris sugeria dulkes.

Galiausiai laukia pakavimas. Vienas iš būdų – augalus susmulkinti iki miltelių.

Naudojimas

Žolynų naudojimo patirtis, perduodama iš kartos į kartą, yra liaudies medicinos paveldas, dar vadinama etnomedicina.

Edukatorė patikslina, kad vaistus, skirtus gydyti, kuria farmacininkai, o etnomedicina orientuota į sveikatinimą, naudojant žoleles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, populiariausios ir labiausiai perkamos visame pasaulyje vaistažolės – ramunėlės. Jos naudojamos ne tik arbatoms, bet ir kosmetikos pramonėje. Ramunėlės gelbsti nuo nemigos, skrandžio, raumenų skausmų, mažina spazmus, veikia priešuždegimiškai, raminančiai.

Katžoles labai vertina amerikiečiai. Jos mažina temperatūrą, pilvo skausmus, kosulį.

Melisos ypač mėgstamos vokiečių. Jos teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, o, kaip sakoma, visos ligos nuo nervų.

REKLAMA

Mėta – prancūzų žolelių karalienė. Priskaičiuojama per 250 mėtų rūšių, išvesta pačių įvairiausių skonių ir kvapų. G. Radzevičiūtė pati augina septynias mėtų rūšis. Mėtos ne tik ramina, bet ir tonizuoja. Naudojamos su kitais ingredientais padeda atsiskleisti jų savybėms.

Pipirmėtės gerina virškinimą. Jos labiau nei mėtos tiks tiems, kam padidėjęs rūgštingumas.

Stiprus augalas – medetka. Jis kovoja su depresija, uždegimais ir net vėžiu.

Šalavijas tinka nuo kosulio, uždegimų, grybelinių ligų.

Edukatorė gimnazijoje lankėsi Tarptautinės arbatos dienos, kuri minima gruodžio 15-ąją, proga visuomenės sveikatos specialistės Gretos Dudėnienės kvietimu.

REKLAMA

Arbatos dienos paminėjimas čia jau tapęs tradicija. Šią dieną gimnazijoje rengiamos degustacijos ir kitos veiklos, susijusios su arbata.

Teksto autorė: Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė

Primename, kad tai yra tik patariminio pobūdžio straipsnis. Dėl savo sveikatos ir mitybos visuomet rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju arba vaistininku.

Iš ko pažinsi diletantą-komersantą? O gi iš tokio "žolininkės" darbo epizodo:
"Surinktus augalus moteris susmulkina, o tada džiovina. Pagrindinė smulkinimo taisyklė – kuo smulkiau. Tada galutinis produktas bus kokybiškas ir gražus."
Tai yra tobulas didelės dalies augalo vaistinių savybių praradimas, nes smulkiai supjaustytas augalas praranda eterinius aliejus, mikroelementus ir t.t. - jie tiesiog išgaruoja. Lieka tik "šiaudai". Tai tiesiog nusikalstama technologija, nes žmonėms pardavinėjamas niekalas. O kodėl ta "žolininkė" taip daro? Atsakymas paprastas: taip džiovinant mažiau vargo - žolės greičiau sudžiūva, mažiau vartymo ir t.t. Sandėliuojant užima mažiau vietos.
Klausykite, jeigu norite tikrai VAISTINGO augalo, džiovinkite jį kuo mažiau sulaužytą ar susmulkintą. Pavyzdžiui, kokias 60-80 cm dydžio vingiorykštes aš rišu į šluoteles ir kabinu prie daržinės įėjimo PAVĖSYJE. Duris palieku atviras net ir vasaros naktį, kad skersvėjas būtų. Ir tik tuomet, kai jos visiškai sudžiūna, tuomet jau karpau nerudyjančio plieno žirklėmis - BŪTINAI ne per daug mažais gabalais. Taip paruošta žolė yra "gyva", nepraradusi vaistinių savybių, nes visi mikroelementai (vertingiausia žolės dalis) yra pasilikę augalo viduje.
Aš dabar gersiu tik tas arbatas, kurias amerikiečiai geria ir...būsiu amerikonas!
Bent straipsnį skaitei? Parašyta, kad medetka stipri vaistažolė, vartojama sergant vėžiu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų