• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj Lietuvoje minima ypatinga diena – Didysis penktadienis. Ši data yra Didžiojo Velykų Tridienio – Didžiojo ketvirtadienio, Didžiojo penktadienio ir Didžiojo šeštadienio dalis, kurios metu skiriamas laikas apmąstymams apie Jėzaus Kristaus kančią ir laikomasi pasninko.

Rytoj Lietuvoje minima ypatinga diena – Didysis penktadienis. Ši data yra Didžiojo Velykų Tridienio – Didžiojo ketvirtadienio, Didžiojo penktadienio ir Didžiojo šeštadienio dalis, kurios metu skiriamas laikas apmąstymams apie Jėzaus Kristaus kančią ir laikomasi pasninko.

REKLAMA

Didysis penktadienis – tai paskutinysis Gavėnios periodo penktadienis, kurio metu minimas Jėzaus Kristaus nukryžiavimas.

Apie šią dieną naujienų portalo tv3.lt skaitytojams sutiko papasakoti Klaipėdos Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės parapijos kunigas Mindaugas Šlaustas.

Kuo ypatingas Didysis penktadienis?

Gavėnios laikotarpis oficialiai minimas nuo Pelenų trečiadienio iki šv. Velykų dienos, kas šiemet apims laikotarpį nuo kovo 5 dienos iki balandžio 20 dienos.

Gavėnios metu yra ypač svarbūs penktadieniai, kurie yra skiriami apmąstyti Jėzaus Kristaus mirties ir kančios reikšmei, o šiemet paskutinysis iš jų bus  minimas rytoj.

„Didysis penktadienis mums yra gražus Viešpaties Jėzaus Kristaus kančios momento paminėjimas. Jokioje pasaulio bažnyčioje tą dieną nėra aukojamos mišios, tačiau žmonės yra kviečiami į Kryžiaus išaukštinimo pamaldas, kurios vyksta bažnyčioje“, – apie ypatingą dieną pradėjo pasakoti kunigas.

Pašnekovas pasakojo, kad ši diena yra laikoma Viešpaties nukryžiavimo ir mirties diena, kurią tikintieji supranta kaip Jėzaus Kristaus auką už nuodėmes ir vilties žmonijai suteikimą.

Dėl to ne veltui Didysis penktadienis yra traktuojamas kaip rimties ir tylos metas, skiriamas tikintiesiems apmąstyti tiek Viešpaties, tiek savo pačių gyvenimo kelią.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši diena yra daugiau susikaupimo, maldos diena, lydima pasninko, tam tikrų dalykų atsisakymo su gražia intencija. Šią dieną padėkojama viešpačiui už jo išganymo auką, už kiekvieno iš mūsų išlaisvinimą iš nuodėmės, iš savotiškos vergijos“, – pridėjo kunigas.

REKLAMA

Svarbiausi Didžiojo Tridienio akcentai

Pasiteiravus, kokių tradicijų bažnyčioje yra laikomasi Didžiojo penktadienio metu, pašnekovas atskleidė, kad viena svarbiausių – Kryžiaus išaukštinimo pamaldos.

„Bažnyčia tą dieną mišių neaukoja, bet pagerbia kryžių, pagerbia Kristų. Labai gražu, nes kai vyksta tokios pamaldos, žmonės ateina ir pabučiuoja Kristų, pabučiuoja kryžių, tą kentėjusįjį“, – paaiškino pašnekovas.

Jis pridėjo, kad kalbant apie Didįjį penktadienį, svarbu išryškinti ir Didžiojo ketvirtadienio bei Didžiojo šeštadienio dienų mišias. Visos šios dienos yra vadinamos Didžiuoju Velykų Tridieniu.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat turime gražią tradiciją, kai bažnyčioje yra aukojamas Švenčiausiasis sakramentas, Ostija, kuri yra dalijama paskutinį ketvirtadienį, paskutinės vakarienės mišiose, atmenant tą įvykį, kaip Kristus su mokiniais vakarieniavo.

Didįjį penktadienį Kristus yra nešamas į kapą, į vietą, kurią paliekame budėjime iki Velykų per visą Didįjį šeštadienį.

Mes visi Didįjį šeštadienį esame kviečiami aplankyti, pabūti ir suprasti, ką reiškia tas kapas, iš ko aš turiu išeiti, kad su Kristumi keltumėmės savo dvasioje“, – dalijosi kunigas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovo teigimu, Didžiojo Tridienio metu išryškėja svarbiausi tikėjimo ir gyvenimo momentai. Jis pasakojo, kad visos šios trys dienos veda tikinčiuosius į šv. Velykų dieną, t. y. datą, kai prisikėlė Viešpats.

Ką reikėtų padaryti Didįjį penktadienį?

Pasiteiravus kunigo M. Šlausto, ką svarbu tikintiesiems padaryti per Didįjį penktadienį, šis atskleidė, kad vienas iš svarbiausių aspektų yra pasninkas.

Anot pašnekovo, pasninkas svarbus viso Gavėnios periodo metu, tačiau Didžiojo penktadienio metu jis – privalomas.

REKLAMA

Anksčiau M. Šlaustas apie Didžiojo penktadienio pasninką yra pasakojęs, kad tai – ne tik mėsos nevalgymas. Anot jo, svarbu apriboti save nuo įvairių prabangių valgių.

Mes galime nevalgyti mėsos, daryti tai, ko pasninku yra prašoma iš mūsų. Bet juk mes galime valgyti žuvį, jūros gėrybes, o tam dar ir išleisti nemažai pinigų. Tačiau pasninkas juk yra įsipareigojimas tą dieną gyventi nuo savęs atitraukiant tam tikrą dalį malonumų ir prisidėti prie artimo meilės darbų“,  tąkart sakė jis.

O šįkart pašnekovas taip pat išryškino susitaikymo ir santykių svarbą. Pasak jo, Didysis penktadienis – puiki proga atleisti tiems, ant kurių pykstama.

Kunigas pokalbio pabaigoje skatino paskambinti tiems, su kuriais buvo susipykta, atsiprašyti ir susitaikyti, nes ši diena – atleidimo ir susitaikymo diena.

REKLAMA
Keista, kad nežinai
Keista, kad nežinai
kas tos Velykos, tai Kristaus prisikėlimo šventė. Tokius dalykus žinojo ir komunistai gal net geriau, negu dabartinis kontingentas, kuriam niekas nerūpi, nesidomi, kuriam niekas nieko netrukdo. Gėda ir klausytis.
Per tokias šventes- man svarbiausia padėti žmonėms, kuriems to reikia...jau turiu paruošusi tris maišelius aukai, ryt išdalinsiu...
Po tokio KT sprendimo nebesinori švęsti Šv. Velykų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų