Kaip atpažinti raumenų skausmą?
Būdingiausi raumenų pažeidimo simptomai bei požymiai yra šie:
- Uždegimas, kuris vystosi pažeidus raumeninius audinius, atpažįstamas iš jam būdingo skausmo ir patinimo. Uždegimo apimtus raumenis ypatingai skauda tuomet, kai judama arba jie spaudžiami.
- Raumenų skausmo amplitudė gali būti labai įvairi – nuo labai silpno ir vos juntamo maudimo iki labai stipraus, aštraus, „plėšiančio“ skausmo. Nors ir silpnas, bet ilgalaikis skausmas gali labai trikdyti normalią gyvenimo tėkmę, prastinti kasdienybės kokybę, o aštrus ir stiprus skausmas apriboja fizinę funkciją, mat stipriai pažeistas raumuo negali tinkamai funkcionuoti.
- Pažeistus raumenis gali skaudėti arba ramybės metu, arba fizinio krūvio metu, arba – ir tada, ir tada. Tarkime, sergant reumatine polimialgija raumenis labiausiai skauda rytais, o po didelio fizinio krūvio skausmas savo piką pasiekia po maždaug dviejų parų; po to po truputėlį silpnėja.
Kaip išvengti raumenų skausmų?
Raumenų skausmo išvengti padės tam tikri profilaktiniai patarimai:
- Raumuo – audinys, kuriam itin svarbi tinkama mityba, tad rekomenduojama subalansuotai maitintis ir pasistengti, kad kasdienėje mityboje netrūktų nei pagrindinių maistinių medžiagų (ypač baltymų), nei mineralų ir vitaminų (ypač vitaminų E, C, D ir B bei magnio, kalio, kalcio). Baltymai – svarbi raumenų statybinė medžiaga, tad vertėtų valgyti daugiau mėsos, žuvies, ankštinių daržovių, pieno produktų ir pan.
- Būtina vengti streso ir ilgalaikės nervinės įtampos. Ilgalaikė nervinė įtampa neigiamai veikia skausmo suvokimą, prisideda prie raumenų įtampos ir kitų nemalonių pojūčių, todėl asmuo gali skųstis ilgalaikiais raumenų skausmais, kuriems neįmanoma rasti jokios fizinės priežasties. Streso metu išsiskiria dideli kiekiai hormono kortizolio, kuris papildomai veikia raumenų įtampą, sukelia jų spazmus, trūkčiojimus, nuovargį. Deja, bet tokių su stresu susijusių raumenų skausmo atvejų visuomenėje nuolat daugėja.
- Reguliari ir adekvati fizinė veikla – raktas į kasdienybę be raumenų skausmo. Fizinė veikla – jos rūšis, intensyvumas ir reguliarumas turėtų būti pritaikomi kiekvienam asmeniui individualiai, pavyzdžiui, daugiau streso ir emocinės įtampos patiriantiems asmenims labiau tiks bėgiojimas, joga, plaukiojimas, o štai daug prie kompiuterio dirbantiems ir pečių juostos įtampą jaučiantiems asmenims reikėtų stiprinti nugaros bei kaklo raumenis, atlikti tam tikrus kineziterapinius pratimus, dirbti su treniruokliais. Su sportu svarbu ir nepersistengti, nes per intensyvi fizinė veikla ir sunkus fizinis darbas taip pat didina raumenų skausmo tikimybę.
- Taisyklingas sportavimas – prieš bet kokią fizinę veiklą būtina tinkamai apšilti ir atlikti tempimo pratimus, o po fizinės veiklos – raumenų atpalaidavimo pratimus. Sportuojant reikia imtis visų atsargumo priemonių, kad būtų maksimaliai sumažinta raumenų traumų rizika. Fizinį krūvį reikia didinti palaipsniui, adekvačiai, po truputį, kitaip iškils didelė rizika papildomai pažeisti raumeninį audinį ir vėl kentėti nuo gana intensyvių raumenų skausmų.
- Raumenims gali būti žalinga hipotermija ir skersvėjai, tad reikėtų tinkamai rengtis šaltuoju metų laiku, vengti peršalimų ir vėjuotų vietų.
- Svarbus tinkamas poilsis, kokybiškas miegas, protingi laiko intervalai tarp treniruočių, pakankamas kiekis vandens, nes dehidratacija neigiamai veikia raumenų funkciją, gali sukelti jų spazmus, trūkčiojimus ir skausmus.
- Ergonomiška darbo ir miego aplinka padeda išvengti su nepatogiom pozicijom susijusių raumenų skausmų.
Ką daryti ūminio raumenų skausmo atveju?
Raumenų skausmo, deja, bet išvengti pavyksta ne visuomet, ypač pernelyg uoliai sporto salėje pildant naujametinius pažadus, pradėjus bėgioti atšilus orams ar po darbų darže . Ką daryti užklupus aštriam ūminiam skausmui?
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – tai plačiai vartojami vaistai silpnam ir vidutinio sunkumo skausmui bei uždegimui malšinti. Ūminio skausmo atveju paprastai naudingas pažeistos vietos šaldymas, imobilizavimas, galūnės pakėlimas. Vis dėlto šių priemonių pakanka ne visuomet. Dolmen skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dėl vaisto vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Būklei negerėjant ar net blogėjant taip pat būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, nes ilgalaikis vaistinių preparatų nuo skausmo vartojimas tikrai nerekomenduojamas.
Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!