Raumenų skausmas – vienas dažniausiai pasitaikančių sveikatos sutrikimų?
Statistika rodo, kad raumenų skausmas – gana dažnai pasitaikantis reiškinys ir viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į gydytojus. Raumenų skausmas gali pasireikšti įvairaus amžiaus, lyties ir socialinės padėties asmenims. Raumenų skausmo priežasčių – labai daug ir jos labai įvairios. Dažniau pasitaiko lengvų sumušimų ir patempimų, tačiau vis dažniau diagnozuojama ir gana sudėtingai gydomų autoimuninių ar kitokių ligų, kurių simptomai susiję su įvairaus intensyvumo raumenų, sausgyslių bei kitų minkštųjų audinių skausmais.
Žinotina, kad raumenų skausmas gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniau pažeidžiamos kaklo, nugaros, pečių, kojų ir klubų raumenų sritys. Pats skausmas taip pat gali būti labai įvairaus pobūdžio – jis gali būti gana bukas, panašus į maudimą, gali būti ir pastovus ar pulsuojantis, gali būti ir labai aštrus, „plėšiančio“ pobūdžio ir t.t. Kai kuriais atvejais raumenų skausmą lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, raumenų sustingimas, tinimas, silpnumas, judėjimo funkcijos apribojimas ir pan. Išsamus kartu jaučiamų simptomų apibūdinimas padeda lengviau diagnozuoti galimas nemalonių pojūčių priežastis, o būtent skausmą sukėlusios priežasties suradimas turėtų būti pirmasis žingsnis link geresnės savijautos paieškos.
Raumenų skausmas pagal savo trukmę skirstomas į keletą pagrindinių grupių, pavyzdžiui:
- Ūminį raumenų skausmą, trunkantį iki šešių savaičių. Dažniausios ūminio skausmo priežastys yra įvairios traumos (plyšimai, sumušimai ir pan.), infekcijos, uždegiminės ligos ir pan.;
- Poūmį, trunkantį nuo šešių iki dvylikos savaičių;
- Ir lėtinį, trunkantį ilgiau kaip dvylika savaičių arba ilgiau kaip tris mėnesius. Lėtinis skausmas dažnai siejamas su stresu ir emocine įtampa, osteoartritu, įvairiomis kraujagyslių ligomis, fibromialgija ir t.t.
Išskiriami lokalus (tam tikroje vietoje pasireiškiantis) skausmas ir generalizuotas (po visa kūną išplitęs) skausmas.
Traumų metu atsirandantys raumenų pažeidimai
Raumenų ir kitų minkštųjų audinių plyšimams ir pažeidimams būdingas itin ūmus ir itin stiprus, aštrus, „plėšiantis“ skausmas. Dažniausia raumenų traumų priežastis – pernelyg didelis ir neadekvatus fizinis krūvis, kurio raumeninis audinys atlaikyti paprasčiausiai nėra pasiruošęs. Raumenis pažeisti gali ir staigūs, netikėti, neįprasti judesiai, pavyzdžiui, staigus kaklo pasukimas gali būti susijęs su skausmingu raumeninio audinio patempimu, ar trauma slidinėjant gali dar ilgai apie save priminti skausmingais raumenimis.
Vienas būdingiausių ūminio raumenų skausmo požymių – staigus skausmo pradžios atsiradimas. Patyrus sunkią traumą visuomet rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes gali prireikti specialaus, specifinio gydymo. Lengvas ir vidutines raumenų traumas galima gydyti ir namuose, tačiau svarbu tinkamai šaldyti ir tvarstyti pažeistą vietą, vartoti vaistinius preparatus nuo skausmo ir uždegimo, daug ilsėtis, pakelti pažeistą vietą (jei įmanoma) ir akylai stebėti savo sveikatos būklę. Būklei negerėjant ar net blogėjant – būtinai kreiptis į specialistą.
Stresas ir nervinė įtampa
Tikriausiai nieko nenustebins teiginys, kad stresas, ypač ilgai trunkanti nervinė įtampa, kenkia kiekvienai organizmo ląstelei. Raumeninis audinys – ne išimtis, mat įrodyta, kad ilgalaikis stresas reikšmingai paveikia tam tikrų smegenų dalių, kurios kontroliuoja skausmo suvokimą, funkciją. Lėtinio streso metu būdinga aktyvesnė streso hormonų apykaita, o šie streso hormonai pasižymi raumenų įtampos sukėlimu ir dėl to atsirandančiais nemaloniais skundais. Tokiu atveju būdingas ilgalaikis (lėtinis) raumenų skausmas, kurio fizinė priežastis neaptinkama, tačiau žmogus kamuojasi ilgai ir skausmingai. Paprastai tariant, streso sukeltas skausmas yra tikras, nepaisant to, kad tam nėra surandama jokios fizinės priežasties. Tokiu atveju būtina stengtis daugiau ilsėtis, ieškoti streso ir ilgalaikės emocinės įtampos priežasčių, mažinti nerimą, gydyti depresiją. Pastebima, kad tokį lėtinį raumenų skausmą kontroliuoti gana gerai padeda reguliari fizinė veikla, psichoterapija, pasivaikščiojimas po mišką, aromaterapija ir kitos priemonės, padedančios kovoti su stresu, įtampa, nerimu, depresija ir pan. Padeda įvairios atsipalaidavimo technikos, pavyzdžiui, progresinė raumenų relaksacija, audiovizualizacijos, meditacijos ir pan.
Ką daryti užklupus ūmiam raumenų skausmui?
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – tai plačiai vartojami vaistai silpnam ir vidutinio sunkumo skausmui bei uždegimui malšinti. Jie vartojami įvairiais atvejais, tačiau itin tinkami ūminiam skausmui ir uždegimui malšinti, pavyzdžiui, patyrus traumą, kenčiant nuo mėnesinių skausmų ar sąnarių problemų. Dolmen – tai nereceptinis vaistinis preparatas, kuris skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dėl vaisto vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Be to, jei jaučiant skausmą būklė negerėja ar net prastėja, būtinai reikėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.
Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!