Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti tinkamai ir užtikrinti, kad jūsų sodas klestėtų daugelį metų.
Kodėl verta sodinti rudenį?
Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimas rudenį turi daugybę privalumų. Dirvožemis dar išlaiko vasaros šilumą, o dažni rudens lietūs užtikrina, kad šaknys gaus pakankamai drėgmės. Be to, rudenį pasodinti augalai turi laiko įsitvirtinti ir prigyti prieš prasidedant žiemos šalčiams, todėl pavasarį jie greičiau pradeda augti.
Kitas svarbus privalumas yra tai, kad rudenį sodinant medžius ir krūmus sumažėja streso faktorių. Be to, sodinant rudenį, sodininkai gali lengviau rasti kokybiškų sodinukų ir didelę veislių įvairovę.
Rudenį sodinant augalai dažnai būna ir mažiau pažeidžiami kenkėjų, nes daugelis vabzdžių jau baigia savo aktyvų gyvavimo ciklą, tad sumažėja rizika, kad jauni sodinukai bus paveikti ligų ar parazitų.
Kur sodinti vaismedžius ir vaiskrūmius?
Tinkamos vietos parinkimas yra labai svarbus. Vaismedžiai, tokie kaip obelys ar kriaušės, geriausiai auga saulėtose vietose, kur nėra didelio vėjo. Jei sodinate uogakrūmius – serbentus, avietes ar agrastus – taip pat ieškokite saulėtų vietų, nes tai padės užtikrinti gausų derlių.
Sodininkams su mažesnėmis erdvėmis ar pavėsingomis vietomis galima sodinti rūšis, kurios geriau auga daliniame pavėsyje, pavyzdžiui, rūgščios vyšnios ar agrastai. Venkite žemumų ar vietų, kur gali kauptis šaltas oras ir vanduo, nes tai gali pakenkti jauniems augalams.
Tokiomis sąlygomis rekomenduojama sodinti augalus apsaugotoje vietoje arba naudoti gyvatvores bei žaliąsias sienas kaip vėjo užtvaras. Venkite vietų, kuriose po lietaus kaupiasi vanduo, nes tai gali pakenkti augalų šaknims.
Kada sodinti?
Lietuvoje vaismedžius ir vaiskrūmius plikomis šaknimis rekomenduojama atsižvelgiant į orus sodinti nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos, o augintus vazonuose su pilna šaknų sistema - visą šiltąjį sezoną iki vėlyvo rudens.
Svarbu pasodinti augalus bent 3-4 savaites prieš pirmąsias stipresnes šalnas, kad šaknys spėtų įsitvirtinti. Skirtingai nei pavasarį, kai augalai energiją skiria augimui ir vaisių mezgimui, rudenį jie fiziologiškai numetę lapus skiria dėmesį šaknų vystymuisi.
Kaip pasiruošti sodinimui?
Prieš sodinant svarbu pasirūpinti dirvožemiu. Pirmiausia, iškaskite duobę, kuri būtų pakankamai didelė augalo šaknų sistemai. Geriausia, jei duobė būtų maždaug 1,5 karto didesnė už šaknis.
Jei dirvožemis prastas, galite į jį įterpti komposto arba organinių trąšų, sodinant į molį ar priemolį duobės dugne įrenkite drenažo sluoksnį, tam tinka smulkūs akmenukai, smėlis ar žvyras. Teisingai įruošus duobę padėsite augalams greičiau įsišaknyti, jų šaknims netrūks oro, sumažinsite užmirkimo tikimybę ir padėsite jiems augti.
Kaip tinkamai sodinti?
Sodinimo procesas nėra sudėtingas, bet reikia laikytis keleto svarbių žingsnių:
- Duobės paruošimas: Iškaskite duobę pagal aukščiau pateiktus patarimus ir į ją įdėkite paruoštą augalą. Įsitikinkite, kad šaknys yra gerai paskirstytos ir neužsilenkusios į viršų.
- Šaknų apgenėjimas: Jei šaknys yra pažeistos, jas šiek tiek apgenėkite. Tai skatina greitesnį šaknų įsišaknijimą.
- Sodinimas: Užpildykite duobę žeme, lengvai ją suspausdami. Labai svarbu pabrėžti tinkamą sodinimo gylį - dažnu atveju jis turi būti toks pats kaip augalas augo, bet kalbant apie skiepytus vaismedžius, svarbu atminti, kad kaulavaisiai sodinami užkasant skiepo vietą per kelis centimetrus, o sėklavaisiai atvirkščiai - skiepo vietą palikti neužkastą atminti, kad kaulavaisiai sodinami užkasant skiepo vietą per kelis centimetrus, o sėklavaisiai atvirkščiai - skiepo vietą palikti neužkastą šiek tiek virš žemės.
- Laistymas: Po pasodinimo gerai palaistykite augalą. Tai padės žemei susigulėti ir leis šaknims geriau įsitvirtinti.
Ką daryti po sodinimo?
Po pasodinimo svarbu pasirūpinti kuolais ir tvirtais pririšimais. Taip apsaugosite vaismedžius nuo vėjo daromos žalos ir padėsite tvirtai įsišaknyti, kadangi jaunas augalas leis šaknis, bet jos bus vis nuplėšiamos augalui siūbuojant.
Padarę šį svarbų darbą ne tik turėsite tvirčiau augantį augalą, bet ir anksti pavasarį pasirodžius kaitriai saulei, kuolų metamas šešėlis bent šiek tiek apsaugos kamieną nuo nudegimo.
Pasodinus vaismedžius ar vaiskrūmius, svarbu stebėti, kaip jie adaptuojasi. Jei ruduo sausas, nepamirškite papildomai palaistyti augalus, kad jie nepatirtų streso. Žiemą, ypač kai sniegas tirpsta ir susidaro ledas, būtina stebėti, ar vanduo neužsistovi prie šaknų – tai gali sukelti puvinį.
Ruduo – tai metas, kai galite įnešti naujos gyvybės į savo sodą. Pasinaudoję šiais patarimais, ne tik sėkmingai pasodinsite vaismedžius ir vaiskrūmius, bet ir mėgausitės jų gausiu derliumi daugelį metų. Leiskite rudens sezonui tapti jūsų sodo atnaujinimo pradžia!