Soliariumus būtų galima pavadinti tam tikru lietuvių laisvalaikio būdu, kai pavasarį ar rudenį, trūkstant natūralios saulės, jie nori išgauti dirbtinį įdegį.
Rudesnės spalvos įdegio žmonės trokšta dėl to, nes tuomet mažiau matosi celiulitas, sukritusi oda, jos nelygumai, o ir kai kurie spuogeliai gali padžiūti.
Skaito mažai informacijos
Tačiau anot profesorės M. Bylaitės-Bučinskienės, žmonės, lankydamiesi soliariumuose, prieš tai mažai apie juos pasidomi, neskaito informacijos ir neklauso medikų nuomonės. Pasak profesorės, soliariumų žala mūsų odai – didžiulė.
„Bet kuris save gerbiantis dermatologas ir geras specialistas niekada nerekomenduos žmogui eiti į soliariumą. Saulė sukelia vėžį, odos pažeidimus, negražius darinius, kurie gausiai atsiranda, sulaukus 45-50 metų“, – sako ji.
Profesorė pabrėžia, kad visi tokie nemalonūs odos dariniai yra pasekmės, kurias mes savo organizmui padarome jaunystėje ar paauglystėje, kai per daug deginamės, būname saulėje be apsaugos, dirbame ar sportuojame saulėkaitoje, žvejojame ar nardome.
Visą tai didina riziką susirgti vėžiu, išsiplėsti įvairiems odos dariniams ar atsirasti odos melanomai.
Didina riziką susirgti vėžiu
„Soliariumuose besilankantys žmonės kaip taisyklė mėgsta ir degintis lauke. Jie susirenka visą dozę saulės vasaros laikotarpiu, intensyviai ieško galimybių išvažiuoti atostogauti, pradedant Turkija, Egiptu ir baigiant Tailandu – tuomet ten susirenka visą saulę, ne, o grįžę į Lietuvą, rudenį ir žiemą palaiko įdegį soliariumuose“, – pasakoja profesorė.
Pasak M. Bylaitės-Bučinskienės dar 2009 metais buvo paskelbta analizė, kuri atskleidė, kad žmonėms, kurie reguliariai lankosi soliariumuose iki 35 metų ir daugiau nei 20 kartų per metus, rizika susirgti odos vėžiu bei melanoma išauga iki 75 proc.
Profesorė neneigia, kad pas specialistus dėl pakitusių apgamų ar atsiradusios melanomos besilankančios moterys, dažniausiai praeityje lankėsi gerą penketą ar dešimt metų soliariumuose:
„Soliariumai kenkia odai, tai yra įrodyta, nediskutuotina ir tai yra faktas. Soliariumai žaloja odą ir skatina tiek melanomos, tiek kitų odos vėžių riziką“.
Žvynelinę reikia gydyti medicininėse įstaigose
Taip pat neretai galima išgirsti, kad soliariumai padeda sergantiems žvyneline ar atopiniu dermatitu. Tačiau M. Bylaitė-Bučinskienė patikina, kad gydyti tokias ligas vertėtų tik medicininėse įstaigose.
„Tai turi būti gydoma medicininėse įstaigose ir tam skirtomis fototerapijomis. Ne bet kokie spinduliai, o siaurabangiai spinduliai yra tokiais atvejais patys saugiausi. Jie mažiausiai pakenkia odai, o soliariumų lempos orientuotos į įdegį, pigmento provokavimą ir odos deginimą“, – patikina profesorė.
M. Bylaitė-Bučinskienė neslepia liūdesio, kad nors lankymasis soliariumuose turėtų būti uždraustas iki aštuoniolikos metų, vis dėlto jų atliktas ne vienas tyrimas parodė, kad Lietuvoje soliariumuose dirbantys žmonės daugelį nepilnamečių į soliariumus praleidžia lengvai.
„Tikrai medikų ir specialistų su medicininiu išsilavinimų, dirbančių soliariumuose, nerasite. Soliariumai sukelia odos vėžį ir juos reikėtų uždrausti“, – mano profesorė.